اهم اخبار

افزایش ۷۵ درصدی صادرات گوجه و رب/تداوم صادرات منوط به نظر وزارت جهاد

بدون دیدگاه

یک مقام مسئول در وزارت صنعت، با اشاره به افزایش ۷۵ درصدی صادرات گوجه و رب گوجه فرنگی در ۴ ماهه ابتدای سال جاری گفت: تشخیص و مدیریت صادرات گوجه فرنگی با وزارت جهاد و گمرک است.

 

به گزارش اگروفودنیوز، محمود بازاری با اشاره به افزایش صادرات گوجه‌فرنگی گفت: وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت صادرات گوجه‌فرنگی را به منظور تامین نیازهای داخلی مردم به صورت کلی ممنوع کرد؛ اما با درخواست وزارت جهاد کشاورزی، گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای از این ابلاغیه استثناء شد و بنابراین تشخیص و مدیریت این موضوع، به وزارت جهاد کشاورزی و گمرک کشور برمی‌گردد.

مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: در بخشنامه‌ای که وزارت صنعت، معدن  تجارت در رابطه با ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی ابلاغ کرده بود،‌ ممنوع شدن صادرات این محصول را به صورت کلی مدنظر قرار داده بود؛ اما در این میان وزارت جهاد کشاورزی درخواست کرد صادرات گوجه‌های گلخانه‌ای با تشخیص این وزارت‌خانه ممنوع نباشد.

وی تصریح کرد: در ابلاغیه وزارت صنعت، با توجه به درخواست وزارت جهاد کشاورزی موضوع گوجه‌فرنگی‌های گلخانه‌ای لحاظ شد؛ در حالیکه در همین راستا تصور می‌شود زمانی که این پیشنهاد از سوی وزارت جهاد کشاورزی مطرح می‌شود، ضوابط مدیریت را داشته‌اند که ابلاغ کرده‌اند؛ بنابراین ممکن است افزایش صادرات در این محصول حاصل تشخیص نادرست گوجه‌های گلخانه‌ای از طرف گمرک باشد.

به گفته بازاری، ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی به منظور تنظیم بازار داخلی و تامین نیاز کشور به این محصول اعمال شد که به دنبال این اقدام شاهد کاهش قیمت گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی در کشور بودیم؛ این در حالی است که صادرات این محصول در ۴ ماهه ابتدای سال جاری ۷۵درصد رشد داشته است و همین موضوع باعث افزایش قیمت گوجه فرنگی و در نتیجه رب گوجه‌فرنگی شده بود.

وی اظهار داشت: در تاریخ دهم شهریورماه با توجه به پیش‌بینی وزارت صنعت از وزارت جهادکشاورزی برای گوجه فرنگی و محصولات دیگر برای تعرفه‌گذاری اعلام نظر شده و در ادامه این روند ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی در ۲۷شهریور به گمرک ابلاغ شده است و فقط صادرات گوجه گلخانه‌ای با مجوز وزارت جهاد استثناء شده است.

سمن مجتهدی

نویسنده

سمن مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *