اهم اخبار

تولید گندم در اصفهان بیش از ۲ برابر شد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

 کارشناس زراعت گندم سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: میزان تولید امسال محصول گندم این استان نسبت به سال گذشته بیش از ۲ برابر افزایش یافته است.

 

 

مهران توکلی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: امسال افزون بر ۳۱۰ هزار تن گندم در استان برداشت می شود که ۲۰۰ هزار تن آن به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری خواهد شد.
وی بارندگی های اخیر و جریان یافتن آب رودخانه زاینده رود را عامل افزایش تولید این محصول برشمرد و خاطرنشان کرد : سرانه گندم در استان بطور متوسط ۱۷۰ کیلوگرم است که حدود ۷۰درصد آن به نان و ۳۰ درصد از آن هم به کیک، کلوچه، شیرینی، نان های فانتزی و ماکارونی اختصاص دارد.
به گفته وی سال زراعی جاری از مجموع ۹۱ هزار و ۲۵۴ هکتار سطح زیر کشت گندم در استان ۶۵ هزار و ۲۳۹ هکتار آبی و ۲۶ هزار و ۱۵ هکتار به صورت دیم کشت شد.
کارشناس زراعت گندم سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان فصل برداشت امسال گندم را حدود ۱۲ روز نسبت به سال های گذشته عقب تر اعلام و اضافه کرد : سال گذشته در این موقع از سال برداشت گندم در خور و بیابانک و اردستان انجام شده بود.
وی با بیان این که برداشت گندم از پنجم خرداد در اصفهان آغاز می شود، ادامه داد: مراکز خرید تضمینی گندم برای جمع آوری محصول کشاورزان این استان ساماندهی شده است.
توکلی بیان کرد: پیش بینی می شود با توجه به وضعیت مناسب بارش ها امسال خرید تضمینی گندم به ۲۰۰ هزار تن برسد در صورتی که سال گذشته ۱۰۰ هزار تن خریداری شده است.
وی با اشاره به این که امسال سطح زیر کشت و تولید گندم در استان افزایش یافت، تصریح کرد: پارسال ۳۴ هزار هکتار گندم در استان داشتیم که از مجموع ۱۵۷ هزار تن تولید ، ۱۰۰ هزار تن آن به صورت خرید تضمینی انجام شد.
کارشناس زراعت گندم سازمان جهاد کشاورزی اصفهان بیان کرد : براساس مصوبه هیات دولت، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم برای سال جاری ۱۷ هزار ریال تعیین و ابلاغ شده است.
توکلی پیش بینی کرد که بهار امسال تولید گندم در استان اصفهان نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش یابد.
اصفهان علاوه بر تولید، یکی از استان های وارد کننده گندم هست، این محصول از استان های گندم خیز وارد اصفهان می شود و با گندم تولیدی داخل استان ترکیب می شود.
اختلاط گندم اصفهان با گندم های سایر استان ها بر اساس استانداردهای تعریف شده و ضوابط موجود صورت می گیرد و آرد تولید شده در استان از کیفیت مطلوب و استاندارد خوبی برخوردارست.
در مجموع سه هزار ۸۶۳ هکتار اراضی در مناطق گرم استان شامل شهرستانهای کاشان، اردستان، نطنز ،نایین و خور و بیابانک زیر کشت گندم رفته است و تولید ۱۵ هزار ۵۵۷ تن پیش بینی می شود و در مناطق معتدل شهرستان های اصفهان، شاهین شهر، تیران و کرون،شهرضا،دهاقان ، فلاورجان، نجف آباد، مبارکه، لنجان و خمینی شهر با ۱۹ هزار و ۹۳۰ هکتار کشت گندم آبی و ۲۸ هزار و ۱۳۱ هکتار کشت گندم تاخیری و پیش بینی برداشت ۲۱۸ هزار و ۶۲۸ تن گندم را شاهد خواهیم بود.
در مناطق سرد استان شهرستان‌ های چادگان، فریدن، بویین، فریدونشهر ،گلپایگان، خوانسار و سمیرم به میزان۱۳ هزار و ۳۱۵ هکتار گندم آبی و ۲۵ هزار و ۸۳۰ بصورت دیم گندم کشت شد که پیش بینی می شود ۷۴ هزار و ۹۴۹ تن برداشت شود.
سطح زیر کشت گندم آبی استان ۶۵ هزار و ۲۳۹ هکتار و دیم ۲۶ هزار و ۱۵ هکتار اعلام شد.
حدود ۲۰ کارخانه آرد سازی و چهار هزار و ۸۰۰ نانوایی یارانه ای و نیمه یارانه ای در استان اصفهان فعالیت دارد.

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *