اهم اخبار

تولید ۷۳۸ هزارتن روغن نباتی در ۶ ماهه امسال/ رتبه ۸۷ ایران در میان صادرکنندگان جهانی این محصول

بدون دیدگاه

تولید روغن نباتی از یک میلیون و ۴۴۰ هزارتن در سال ۹۲ به یک میلیون و ۴۸۴ هزارتن در پایان سال ۹۵ رسید و در شش ماهه اول امسال ۷۳۸ هزارتن بود.

به گزارش ایلنا، بر اساس گزارش ادواری محصولات منتخب که از سوی دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت با مشارکت دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی ارایه شده است، متوسط هزینه ایجاد شغل در صنایع روغن‌های نباتی و حیوانی بر اساس اطلاعات پروانه‌های بهره‌برداری صادره از ابتدای ۹۲ تا پایان تیرماه ۹۶ حدود ۵۲۰ میلیون تومان بوده و متوسط هزینه برای ایجاد کارگاه در این حوزه حدود ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیون تومان بوده است.

سهم تولید روغن، چربی حیوانی و نباتی خوراکی از ارزش افزوده کل صنعت بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران نیز از ۰٫۹ در سال ۹۲ به ۱٫۳۷ در سال ۹۳ افزایش یافت.

اشتغالزایی بیش از ۱۳ هزار نفر با تکمیل ۱۷۷ طرح‌ با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد در حوزه روغن نباتی

گفتنی است که ۶۵۳ طرح نیمه تمام تولید روغن ساخته شده نباتی تا پایان سه ماهه اول ۹۶ در کشور وجود دارد که ظرفیت اسمی این طرح‌ها در مجموع بیش از ۶ میلیون و ۷۶۶ هزار تن است و با راه‌اندازی آن‌ها برای بیش از ۱۱۲ هزار نفر اشتغال به وجود خواهد آمد.

از سوی دیگر تعداد طرح‌های با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد در حوزه تولید روغن ساخته شده نباتی در کشور ۱۷۷ طرح با مجموع ظرفیت اسمی حدود یک میلیون و ۷۹۵ هزار و ۲۳۷ تن است که برای حدود ۱۳ هزار و ۱۸۰ نفر اشتغال ایجاد خواهند کرد.

شایان ذکر است که تا پایان سه ماهه امسال، ۳۳۸ واحد فعال تولید روغن ساخته شده نباتی در کشور وجود دارد که ظرفیت اسمی این واحدها در مجموع ۵ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۳۸۵ تن است و زمینه اشتغال برای ۱۰۳ هزار و ۸۷۹ نفر به وجود آورده است.

تولید ۷۳۸ هزارتن روغن نباتی در ۶ ماهه امسال

گفتنی است که آمار تولید این محصول از یک میلیون و ۴۴۰ هزارتن در سال ۹۲ به یک میلیون و ۴۸۴ هزارتن در پایان سال ۹۵ رسید و در شش ماهه اول امسال ۷۳۸ هزارتن بود.

ظرفیت روغن ساخته شده نباتی نیز از سه میلیون و ۶۲۴ هزارتن در سال ۹۲ به سه میلیون و ۷۰۰ هزارتن در سال گذشته افزایش یافت و در شش ماهه امسال نیز همین سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود.

استان تهران، بزرگترین تولید کننده روغن نباتی کشور

بر اساس آمار تولید واحدهای منتخب سال ۱۳۹۵، استان تهران با ۴۷٫۲۳ درصد از تولید روغن ساخته شده نباتی کشور بزرگترین تولید کننده این محصول است و پس از این استان، خوزستان با ۱۰٫۶ درصد از تولید کل کشور در رتبه دوم قرار دارد.

رتبه ۸۷ ایران در میان صادرکنندگان روغن نباتی دنیا

همچنین ایران در میان ۲۰۹ صادرکننده انواع روغن نباتی در رتبه ۸۷ و در میان ۲۲۶ واردکننده این محصول در رتبه ۳۲ قرار دارد.

در حوزه تجارت نیز بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، صادرات روغن ساخته شده نباتی از ۱۰ میلیون دلار در سال ۹۲ به ۳۴ میلیون دلار در سال ۹۵ افزایش یافت. واردات این محصول نیز که در سال ۹۴ حدود ۷۵ میلیون دلار بود در سال گذشته به ۵۱ میلیون دلار رسید.

روغن ساخته شده نباتی ایران در سال گذشته بیشتر به کشورهایی از جمله عراق، افغانستان و پاکستان صادر شد و در مقابل از کشورهایی مانند مالزی، امارات، هند و ترکیه این روغن را وارد کردیم.

فعالیت‌های تحقیق و توسعه ای در ۱۵ استان کشور

در پایان باید گفت که کشورهای توسعه یافته و شرکت‌های بزرگ با بهبود روش‌های تولید از طریق گسترش روزافزون فعالیتهای پژوهشی و جذب نتایج تحقیق و توسعه ای سایر شرکتها و کشورها، به تدریج ظرفیت‌های اقتصادی خود را به تولید محصولات پیچیده تر و متنوع تر اختصاص می‌دهند تا کالاهای برخوردار از فناوری پیشرفته را تولید و صادر کنند.

فعالیت‌های تحقیق و توسعه ای در حوزه تولید روغن هم اکنون در ۱۵ استان کشور و در شرکت‌های مختلف در حال انجام است.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *