اهم اخبار

تولید ۵۶۰ گونه ماهی در دنیا/ تولید تیلاپیا در ۱۰ مزرعه پرورش ماهی در بافق یزد

بدون دیدگاه

معاون آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران گفت: طبق اعلام فائو در دنیا ۵۶۰ نوع ماهی در حال تولید و مصرف است و اقلیم ایران توانایی پرورش انواع آبزی را دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، حسین عبدالحی معاون آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران در نشست خبری امروز دوشنبه  ۱۸ دی در خصوص مزایای ماهی تیلاپیا و تولید آن در کشور در جمع خبرنگاران  اظهار کرد: ما امسال ۴۵۹ هزار تن آبزی پروری داشتیم و در منطقه مقاوم اول را در تولید آبزی به دست آورده ایم. تنوع اقلیم ایران به ما کمک می کند تا بتوانیم انواع مختلف ماهی را در کشور پرورش دهیم. ما پرورش این ماهی را در ۱۰ مزرعه در بافق یزد شروع کرده ایم که با وجود استانداردهای تایید شده اما مورد استقبال سازمان محیط زیست واقع نشد.

وی افزود: از طرف دیگر به خاطر جمعیت بالای ایران در منطقه بسیاری از تجار دنیا به این ۸۰ میلیون نفر چشم دوخته اند. فائو ۵۶۰ گونه ماهی را برای مصرف و تولید مناسب دانسته که تیلاپیا هم یکی از آن ها است که در دنیا طرفداران بسیاری دارد. این گونه در دهه های اخیر در حال توسعه است.

عبدالحی در ادامه تصریح کرد: ما بر روی گونه های بومی هم کار می کنیم اما تنوع گونه ای از اهداف اصلی سازمان فائو است که بر روی آن تاکید شده است. تیلاپیا یکی از معدود گونه هایی است که پیش از تولید بر روی آن کارهای تحقیقاتی بسیاری انجام شده است اما سازمان محیط زیست با وجود تمام تلاش های ما برای هماهنگی ها و اقدامات لازم در جهت صدور مجوز برای تولید، به هیچ وجه روی خوش نشان نداده است. ما امیدواریم بتوانیم نظرشان را جلب کنیم تا با تولید این ماهی در کشور از واردات آن جلوگیری کنیم.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *