اهم اخبار

در نامه ای به وزیر جهاد کشاورزی مطرح شد؛ فشار لابی‌های قدرت برای آزادسازی واردات شیر خشک

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

صراف گفت: لابی‌های قدرت و سرمایه‌‌داری منجر به آزاد شدن واردات شیرخشک شدند و با این وجود نمی توان آینده روشنی را برای تولید متصور شد.

 

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، فرشید صراف مدیر عامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی کشاورزی گاوداران و دامداران صنعتی خراسان رضوی،طی نامه‌ای خطاب به حجتی وزیر جهاد کشاورزی مشکلات موجود بر سر راه این شرکت‌های تولیدی را مطرح کرده است.

وی با اشاره به اینکه تولید به شدت در تکاپوی، بودن و ماندن برای سربلندی  ایران اسلامی است، اظهار کرد: قیمت مصوب شیر خام و نهاده‌های دامی مورد نیاز در ستاد تنظیم بازار کشور زمانی مشخص شد که با مشکل افزایش نرخ ارز، حمل و نقل و کمبود نهاده مورد نیاز روبه‌رو شد، در نهایت با افزایش قیمت نهاده‌ها ناشی از افزایش هزینه‌ حمل و نقل و قیمت جهانی، افزایش قیمت سایر نهاده‌های مورد نیاز دام مانند علوفه‌ها (یونجه، کاه و…)، انواع کنجاله‌ها، دانه‌ها و اقلام مصرفی مانند داروها و… خارج از ارز دولتی نیز دچار تورم شد.

صراف ادامه داد: با وجود تلاش‌های بسیاری که توسط وزارتخانه صورت گرفته است، ستاد تنظیم بازار کشور قیمت شیر خام را بدون احتساب افزایش ناشی از تلاطم اقتصادی کشور مصوب کرد، اما باید قبول کرد که لابی‌های قدرت و سرمایه‌‌داری بسیار قدرتمندتر از توان تولید کشاورزی و دامپروری کشورمان است.

به گفته این مقام مسئول، با توجه به کاهش ۱۵ تا ۱۰ درصدی قیمت پایه شیر خام در  روزهای اخیر، تلاش بیشتر برای آزادسازی واردات و ممنوعیت صادرات شیرخشک و افزایش قاچاق دام از طرف برخی عناصر که صرفاً منافع خود را لحاظ می‌کنند، همه این موارد نشان از آینده‌ای نه چندان روشن برای تولید شیر و گوشت کشور است.

وی در پایان خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای صیانت از تولید، تدابیری اتخاذ شود که منافع بلند مدت گاوداران و دامداران کشور حفظ  شود تا با فراهم شدن امنیت شغلی و اقتصادی، این افراد به تولید خود امیدوار باشند.

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *