اهم اخبار

دولت روحانی در برابر تکرار جهش ۱۰ برابری نرخ کالای اساسی ایستاد

بدون دیدگاه

گوشت مرغ در سال ۹۰، ۳۱۰۰ تومان بود که در سال ۹۲ به ۷ هزار تومان رسید و در حال حاضر قیمت این محصول پس از ۴ سال کمتر از ۷ هزار تومان است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، طی سال‌های ۸۴ تا ۹۲ نرخ کالاها و خدمات تا ده برابر افزایش یافت، به طوری که تلاش برای افزایش حقوق کارگران و کارمندان شاغل و بازنشسته از ۱۲۵ هزار تومان به ۵۵۰ هزار تومان و همچنین پرداخت یارانه نقدی هم نتوانست جلوی کاهش قدرت خرید اقشارمتوسط رو به پایین به “یک سوم” را بگیرد. در دوره احمدی نژاد کالاهای اساسی تقریبا بیش از ۴۰۰ درصد افزایش قیمت داشتند؛ این رقم در دوره چهارساله اول ریاست جمهوری احمدی نژاد حدود ۲۰۰ درصد گزارش شده است؛ این در حالی است که در دولت روحانی متوسط افزایش قیمت کالاهای اساسی  ۹ درصد بوده است.

تلاش دولت روحانی در جهت ثابت نگهداشتن نرخ کالاهای اساسی قابل مشاهده است؛ هر کیلو گوجه فرنگی در سال ۸۴ برابر ۲۴۰ تومان بوده و در سال ۹۲ به ۲۳۵۰ تومان رسیده است. اما در دوره روحانی قیمت گوجه فرنگی به ۱۶۰۰ تومان در سال ۹۵ رسید که کاهش ۳۲ درصدی را نشان می دهد؛ همچنین هرکیلوگرم شیر پاستوریزه که از سال ۹۰ تا ۹۲ رشد ۱۱۰۰ تومانی را تجربه کرد بود در زمان تحویل دولت ۲۱۵۰ بود که در حال حاضر تنها بارشد ۷ درصدی پس از ۴ سال به ۲۳۰۰ تومان رسیده است.

گفتنی است که گوشت مرغ به عنوان پرمصرف ترین ماده پروتئینی در سال ۹۰، ۳۱۰۰ تومان بود که در سال ۹۲ به ۷ هزار تومان رسیده است و در حال حاضر نیز به قیمتی پایین تر از ۷ هزار تومان عرضه می شود؛ همچنین گوشت گوسفندی به عنوان محصولی که شاید بیشترین رشد قیمت را تجربه کرده است در دولت روحانی افزایش متوسط ۱۰ هزار تومانی داشت این در حالی است که در سال ۹۰ قیمت این محصول ۱۷۲۶۰ تومان بود که در سال ۹۲ به ۳۰ هزار تومان رسیده است.

نام کالا

قیمت در سال ۸۴ قیمت در سال ۸۸ قیمت در سال ۹۰ قیمت در سال ۹۲
ماست (نیم کیلویی) ۶۰۰ ۱۱۰۰ ۱۱۷۵ ۲۵۵۰
پنیر (۴۵۰ گرمی) ۱۱۴۰ ۱۵۲۰ ۸۰۰۰ ۴۲۰۰
شیر (یک لیتر) ۶۰۰ ۷۵۰ ۱۰۰۰ ۲۱۰۰
سیب ۷۰۰ ۲۲۰۰ ۳۷۵۰ ۴۰۰۰
هندوانه ۱۶۵ ۴۹۰ ۶۰۰ ۱۸۰۰
خیار ۳۲۰ ۷۶۰ ۸۰۰ ۲۲۰۰
گوجه فرنگی ۲۴۰ ۴۵۰ ۷۰۰ ۲۸۰۰
سیب زمینی ۲۳۰ ۴۶۰ ۷۰۰ ۲۸۰۰
پیاز ۲۲۰ ۵۹۰ ۶۵۰ ۲۲۰۰
قند ۶۰۰ ۸۹۰ ۱۵۶۰ ۲۵۰۰
شکر ۵۵۵ ۷۰۰ ۱۲۹۰ ۲۵۰۰
چای خارجی ۳۱۰۰ ۴۶۰۰ ۵۳۰۰ ۲۸۰۰۰
روغن نباتی جامد ۴۳۴۰ ۸۰۰۰ ۱۱۹۰۰ ۲۲۰۰۰
روغن نباتی مایع ۹۸۰ ۵۰۰۰ ۱۰۵۰۰ ۴۶۰۰
برنج وارداتی ۶۴۱ ۱۷۹۰ ۲۱۰۰ ۶۰۰۰
برنج ایرانی ۱۲۹۰ ۳۰۷۰ ۳۷۰۰ ۸۵۰۰
گوشت گوسفندی با استخوان ۵۱۰۰ ۱۱۷۰۰ ۱۷۲۶۰ ۳۰۰۰۰
گوشت گوساله بی استخوان ۴۵۸۰ ۹۲۰۰ ۱۱۸۰۰ ۳۱۰۰۰
گوشت مرغ ۱۴۷۰ ۲۸۰۰ ۳۱۰۰ ۷۰۰۰
نان سنگک ۵۰ ۲۰۰ ۵۰۰ ۸۰۰
شکرقندروغن نباتیگوشت گوسفندینان سنگک
امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *