اهم اخبار

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: امسال نیازی به واردات برنج نداریم

بدون دیدگاه

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی محمد شاعری جمعه شب در نشست خبری با اصحاب رسانه شرق مازندران در منطقه گردشگری عباس آباد بهشهر افزود: بر اساس برآوردهای کارشناسی ، امسال ۲ و نیم میلیون تن برنج در کشور تولید شد که نیاز کشور را پوشش می دهد .
نماینده مردم بهشهر ، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر سرانه مصرف برنج را ۳۰ کیلوگرم در سال در نظر بگیریم و جمعیت کشور را هم ۸۰ میلیون نفر ، نیاز ما سالانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار کیلوگرم برنج است که بر اساس برآوردها بیشتر از این میزان تولید داریم .
وی با اعلام این که واردات برنج به تولید داخلی ضربه می زند و کشاورزان را بی انگیزه می کند ، افزود : در سال اقتصاد مقاومتی که اساس آن حمایت از تولید داخلی و خود اتکایی است ، وارد کردن توجیه ندارد.
شاعری گفت: باید روی این موضوع که کشور نیازی به واردات برنج ندارد ، ایستادگی و از واردات این محصول راهبردی با هدف حمایت از تولید داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی جلوگیری کرد.
** تحقق اقتصاد مقاومتی در تولید گندم
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس از سیاست های کشاورزی دولت تدبیر و امید ابراز رضایت کرد و گفت : خوشبختانه وزارت جهاد کشاورزی تاکنون در زمینه تقویت تولید داخلی خوب عمل کرد و سیاست این وزراتخانه همسو با اقتصاد مقاومتی است و مجلس شورای اسلامی هم به صورت جدی از آن حمایت می کند .
وی افزود : پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی امسال سبب شده است تا در تولید گندم کشور به خود کفایی برسد و تاکنون کشاورزان حدود ۱۱ و نیم میلیون تن گندم تحویل مراجع خرید داده اند.
شاعری با اعلام این که مطالبات گندم کاران تا ۲ هفته آینده پرداخت می شود ، افزود : بر اساس اعلام مسئولان وزارت جهاد کشاورزی تاکنون بهای ۶۰ درصد از گندم خریداری شده به کشاورزان پرداخت شده است و دولت قول داده بود ۴۰ درصد بقیه را هم تا پایان شهریور پرداخت کند که در آخرین صحبتی که با مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی داشتم ، اعلام شد که تا ۲ هفته دیگر پرداخت خواهند کرد.
وی بر ضرورت تحقق وعده داده شده به گندمکاران تاکید کرد و گفت : فصل زراعی جدید در حال آغاز است و کشاورزان باید نهاده ، بذر و کود مورد نیاز را خریداری و زمین را برای کشت آماده کنند و به نوعی تصمیم بگیرند که چقدر بکارند تا این افزایش تولید در سال جاری در سال آینده تکرار شود.
** وعده پیگیری جدی کوه خواری در شرق مازندران
نماینده مردم شهرستان های شرق مازندران همچنین به پدیده کوه خواری در این منطقه اشاره کرد و گفت که این موضوع از مطالبات جدی ماست که با قوت دنبال می شود.
شاعری افزود : اعتقاد داریم که کوه هم جان دارد و همان طور که به محیط زیست ضربه وارد می شود ، باید در احیای آن هم تلاش شود و در مساله کوه خواری با جدیت دنبال خواهد شد.
** ۶۰۰ هزار هکتار جنگل مخروبه در شمال
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین با اشاره به طرح تنفس جنگل ، راه نجات جنگل های شمال کشور را تنفس طولانی مدت آن دانست .
وی گفت : جنگل های شمال نیازمند تجدید حیات است و برای این کار باید قرق شود.
شاعری افزود : در مجموع ۶۰۰ هزار هکتار جنگل مخروبه در شمال کشور وجود دارد که باید توجه جدی به این وضعیت داشته باشیم و بدانیم جنگل های شمال زیستگاه سوزنی برگ ها نیست.
این نماینده مجلس گفت: با توجه به جمعیت ۳۰ میلیون نفری که از مازندران به عنوان گردشگرگاه استفاده می کنند ، این استان ظرفیت بزرگ ایران اسلامی است که باید از استان های اول باشد و رتبه پانزدهم برازنده آن نیست .

سمیه براتی

نویسنده

سمیه براتی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *