اهم اخبار

رییس سازمان دامپزشکی: ۳۷ کشتارگاه صنعتی در کشور دارای کد صادراتی است

بدون دیدگاه

رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از مجموع ۲۶۸ کشتارگاه صنعتی طیور در کشور هم اکنون ۳۷ کشتارگاه دارای کد صادراتی (IR) است.

 

به گزارش پایگاه خبری اگروفودنیوز؛ علی رضا رفیعی پور اظهار داشت: کد صادراتی برای این تعداد کشتارگاه صنعتی ظرف سه سال گذشته از طریق سازمان دامپزشکی صادر شده است تا این واحدها قابلیت صادرات محصولات خود را به کشورهای مختلف داشته باشند.
وی با بیان اینکه هم اکنون صدور کد صادرات بین المللی برای ۲۱ واحد کشتارگاه صنعتی طیور دیگر در دست بررسی است، گفت: هر شرکت و کشتارگاهی در صورت دریافت کد IR می تواند کالای خود را به ۱۸۰ کشور دنیا ارسال کند.
رفیعی پور اضافه کرد: هم اکنون حدود یکهزار واحد کشتارگاه دامی و طیور در کشور وجود دارد که از این تعداد ۲۶۸ واحد کشتارگاه طیور و ۸۵ واحد کشتارگاه دامی، صنعتی است.
وی با تاکید بر تغییر کشتارگاه های دامی سنتی به صنعتی، اظهار داشت: به ازای هر کشتارگاه صنعتی که وارد مدار می شود، پنج تا ۱۰ کشتارگاه قدیمی و سنتی از رده خارج می شود .
رفیعی پور با اشاره به اینکه سالانه بیش از ۱۴ میلیون تن محصولات دامی در کشور تولید می شود، گفت: این میزان تولیدات دامی شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، تخم مرغ، عسل و شیرخام است که بیشتر آن به مصرف داخل کشور می رسد و تنها سالانه حدود یک میلیون تن آن صادر می شود.
وی با تاکید بر اینکه اینکه بیماری آنفلوانزای مرغی امسال در سطح کشور به خوبی کنترل شده است، ابراز امیدواری کرد که میزان صادرات تولیدات دامی افزایش یافته و حتی تخم مرغ نیز امکان صادرات یابد.
رفیعی پور با بیان اهمیت سرمایه های دامی کشور، گفت: ارزش سرمایه های دامی هم اکنون پس از نفت با بیش از ۱۳۴ هزار میلیارد ریال، رتبه دوم کشور را داراست که به عنوان یک سرمایه گذاری دایمی نقش مهمی در اشتغال پایدار در کشور دارد.
وی افزود: در حالی که نفت یک سرمایه تمام شدنی است، سرمایه گذاری در بخش های مرتبط با دام از جمله پرورش دام، طیور، زنبورعسل، کرم ابریشم، کشتارگاه های صنعتی و آبزیان به عنوان یک سرمایه گذاری پایدار و مولد نقش موثری در تولید کشور داراست.
رفیعی پور با بیان اینکه امروزه اتکا در حوزه غذایی بسیار حایز اهمیت است، از سرمایه گذاران خواست با سرمایه گذاری در حوزه دام، به امنیت غذایی مردم و کشور کمک کنند.
به گزارش ایرنا و بر اساس آخرین نتایج مرکز آمار ایران هم اکنون تعداد یک میلیون و ۳۹۴ هزار بهره بردار دام در کشور وجود دارد.

سمن مجتهدی

نویسنده

سمن مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *