اهم اخبار

فروش دو تریلیون دلاری اقتصاد حلال در سال ۲۰۱۶

بدون دیدگاه

هزینه مسلمانان در بخش‌های غذا و نوشیدنی و سبک زندگی، به دو تریلیون دلار در سال ۲۰۱۶ رسید که ۱۱.۹ درصد از کل مخارج جهانی به حساب آمد.

به گزارشگروفودنیوز ابه نقل از “عربین بیزینس”، صنایع نوشیدنی و غذایی بالاترین میزان فروش را در سال ۲۰۱۶ داشته‌اند و پس از آن پوشاک، رسانه و سرگرمی، مسافرت و لوازم آرایشی قرار گرفتند.

بر اساس طبقه‌بندی، مسلمانان ۱.۲۴ تریلیون دلار در بخش غذا و نوشیدنی هزینه کرده‌اند در حالیکه در بخش پوشاک ۲۵۴ میلیارد دلار، رسانه و سرگرمی ۱۹۸ میلیارد دلار، سفر ۱۶۹ میلیارد دلار و دارو و محصولات آرایشی به ترتیب ۸۳ میلیارد و ۵۷.۴ میلیارد دلار هزینه شده است.

این آمار توسط  “مرکز توسعه اقتصاد اسلامی دبی” در گزارش خود با عنوان “اقتصاد اسلامی جهانی ۲۰۱۸-۲۰۱۷” که با همکاری بنیاد تامسون رویترز منتشر شده، آمده است.

بر اساس یافته‌های این گزارش، صنعت غذای حلال، بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین بخش در اقتصاد اسلامی بوده است.

این گزارش به این نکته اشاره کرده است که “انجمن بین المللی اعتباربخشی حلال” که در سال ۲۰۱۷ در دبی تاسیس شد و بر ۱۹ گواهینامه بین المللی نظارت می‌کند، تحول مثبت دیگری برای این صنعت است.

انتظار می‌رود میزان مخارج مسلمانان در بخش غذا و نوشیدنی دو برابر نرخ جهانی رشد کرده و تا سال ۲۰۲۲ به ۱.۹۳ تریلیون دلار برسد.

بخش محصولات آرایشی و دارویی حلال و به ویژه محصولات آرایشی حلال نیز، با سرعت در حال حرکت به رسیدن جایگاه مناسب خود است. شرکت‌های چند ملیتی اکنون در حال به رسمیت شناختن پتانسیل‌های این بخش هستند. شرکت “اورلی” مستقر در آمریکا نیز در همین راستا، با همکاری یک پایگاه اینترنتی اسلامی قصد دارد شش لاک ناخن حلال مناسب ماه رمضان تولید و عرضه کند.

میزان مخارج مسلمانان در بخش دارو، ۸۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ بوده است و پیش‌بینی می‌شود این میزان تا سال ۲۰۲۲ به ۱۳۲ میلیارد دلار برسد. این در حالیست که میزان خرید محصولات آرایشی ۵۷.۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ بوده است که تا سال ۲۰۲۲ به ۸۲ میلیارد دلار خواهد رسید.

سمن مجتهدی

نویسنده

سمن مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *