اهم اخبار

مرگ هزاران ماهی در دجله و فرات/ نگرانی شدید مردم عراق درباره آلودگی آب

بدون دیدگاه

مرگ هزاران ماهی در آب‌های رودخانه‌های دجله و فرات و استخرهای پرورش ماهی عراق باعث شده مردم این منطقه به شدت نگران آلودگی آب و ماهیانی باشند که استفاده می‌شوند.

 

به گزارش پایگاه خبری اگروفودنیوز؛ روز گذشته هزاران ماهی در رود دجله عراق به دلیل نامعلومی از بین رفته‌اند که این باعث نگرانی کشاورزان و مردم آن منطقه شده است. کشاورزان از این بابت نگرانند که اگر دلیل این مرگ دسته‌جمعی ماهی‌ها مشخص نشود، تولید و پرورش ماهی توسط آنها با ریسک زیادی همراه خواهد شد.

مردم عراق نیز نگرانی این هستند که مرگ این ماهی‌ها به دلیل مسمومیت، آلودگی و یا بیماری باشد که در این صورت زمانی که آنها از ماهی‌های زنده استفاده می‌کنند نیز باعث اختلال در سلامتی آنها شود.

آنطور که شاهدان گفته‌اند، ماهی‌های مرده روی آب فرات جمع شده و حتی در استخر پرورش ماهی کشاورزانی که از آب فرات تغذیه می‌شوند نیز این ماهی‌ها مسیر را مسدود کرده است.

اداره سلامت عراق نمونه‌برداری‌هایی را انجام داده و قرار است نتایج آن را به زودی اعلام کند. بخش کشاورزی هم انگشت اتهام را به سوی خود کشاورزان گرفته و گفته است به احتمال زیاد تراکم بیش از حد ماهی در استخر پرورش ماهی باعث ایجاد بیماری باکتریایی شده و آنها را از بین برده است.

البته سابقه مرگ ماهی‌ها به دلیل آلودگی آبها پیش از این هم در این مناطق وجود داشته و حتی باعث شده بود صد هزار نفر از مردم عادی در تابستان گذشته کارشان به بیمارستان کشیده شود.

اگرچه مسئولان عراق اعلام کرده‌اند که به زودی گزارش مرگ ماهی‌ها را اعلام خواهند کرد، اما مردم این منطقه که در حدود ۸۰ کیلومتری بغداد قرار دارند، نگران سلامتی ماهی‌ها و آب آن منطقه هستند که در صورت آلودگی می‌تواند برای آنها باعث بیماری‌های ناگوار شود.

سمن مجتهدی

نویسنده

سمن مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *