ولی ملکی: شریعتمداری مناسب‌ترین فرد برای وزارت صنعت و معدن است

بدون دیدگاه

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: ارتباطات قوی در دولت و با دفتر مقام معظم رهبری و سابقه موفق هشت ساله وزارت در وزارت بازرگانی، شریعتمداری را به فردی مناسب برای وزارت صنعت، معدن و تجارت تبدیل کرده است.

ولی ملکی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه بخش‌های اقتصادی با ارزش افزوده بالا باید در اولویت برنامه‌های وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت قرار داشته باشد، گفت: در صنایع معدنی حرکت‌هایی شد اما با اهداف فاصله زیادی داریم. از کل معادن کشور که بیش از ۷ میلیارد تن ذخیره معدنی دارند به زور  ۵۰۰ میلیون تن برداشت داشته‌ایم.

عضو ناظر مجلس در شورای رقابت تاکید کرد: وزیر پیشنهادی باید با برنامه مناسب برداشت سنگ های معدنی و فرآوری آنها  را در دستور کار قرار دهد و ظرفیت معادن را فعلیت بخشد تا اقتصاد وابسته به نفت به سوی اقتصاد تولیدمحور تغییر مسیر دهد. وضعیت بخش صنعت بهتر از بخش معدن است به طوری که در برخی استان‌ها صنعت خودروسازی سامان بهتری یافت اما جای کار در این بخش هم بسیار است. در پتروشیمی نیز باید جدی‌تر ورود کرد.

وی متذکر شد: هدف اقتصاد مقاومتی، درون‌زایی و برونگرایی است بنابراین باید برنامه‌های صادرات‌محور نیز در اولویت قرار گیرد، البته حرکت‌هایی انجام شد اما در ابتدای راهیم. وابستگی بودجه به منابع نفتی با وجود تلاش‌های انجام شده هنوز همچنان بالاست و اگر این منابع به بودجه تزریق نشود با مشکلات زیادی روبرو خواهیم بود.

رییس کمیته صنعت کمیسیون با انتقاد به عملکرد وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: نعمت‌زاده در شهرک‌های صنعتی موفق نبود و مشکلات این شهرک‌ها همچنان جاری است و وزارت صنعت، معدن و تجارت نتوانست این شهرک‌ها را سامان درستی بدهد. بین وزارتخانه و گمرکات ارتباط مناسبی تعریف نشده است و کالاهای وارداتی بازار را تهدید می‌کند.

ملکی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت را به دو دلیل مناسب‌ترین فرد برای این مسئولیت دانست و افزود: ارتباطات قوی در دولت و با دفتر مقام معظم رهبری و سابقه موفق هشت سال وزارت در وزارت بازرگانی، شریعتمداری را به فردی مناسب برای وزارت صنعت، معدن و تجارت تبدیل کرده است و ایشان به طور حتم در این وزارتخانه کارنامه موفقی خواهد داشت.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد به قرارداد ایدرو و رنوی فرانسه، گفت: سازمان‌های حمایتی به خصوص ایدرو رفتارهای بدی با صنعت خودروسازی داشته‌اند. شرکت رنوی فرانسه که در قرارداد همکاری رنو پارس کارنامه بسیار بدی از خود به جا گذاشت متاسفانه به صورت موازی با همان شرکت قراردادی امضاء کرد. ایدرو نباید به صورت مستقیم با شرکتی که در گذشته صنعت خودروسازی کشور را دچار ضرر و زیان کرد، قرارداد می‌بست. شریعتمداری باید موضع خود را نسبت به این قرارداد اعلام کند تا نمایندگان در رای اعتماد به ایشان بهتر تصمیم گیری کنند.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *