اهم اخبار

ممنوعیت نام‌گذاری گمراه‌کننده مواد غذایی گیاهی در اروپا

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

کمیسیون کشاورزی پارلمان اروپا لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن نام‌گذاری محصولات غذایی گیاهی به‌گونه‌ای که تصور وجود گوشت یا لبنیات را در ذهن مصرف‌کننده ایجاد کند، ممنوع شده است.

 

 

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا، با تصویب این لایحه جدید در پارلمان اروپا استفاده از نام‌هایی مانند «همبرگر گیاهی» یا «شیر سویا» به این دلیل که موجب گمراهی مصرف‌کننده در خصوص ترکیبات مواد غذایی می‌شود، ممنوع می‌شود.
این تصمیم پارلمان در پی صدور رأیی از دادگاه اتحادیه اروپا در ماه ژوئن ۲۰۱۷ میلادی اتخاذ شد. در این پرونده با وجود این‌که خواندگان پرونده، مدعی بودند برچسب ترکیبات موجود روی محصولات کاملا نشان می‌دهد که این مواد غذایی بر پایه ترکیبات گیاهی تولید شده است، قاضی پرونده اعلام کرد شرکت‌ها حق ندارند محصولات خود را با چنین نام‌هایی تولید و معرفی کنند.
تصویب این لایحه یک مورد دیگر به فهرست طولانی اقلامی که باید به‌طور مستمر مورد بازرسی قرار گیرند، اضافه می‌کند و موجب افزایش تعداد دعاوی مطرح‌شده در دادگاه‌های اتحادیه اروپا می‌شود.
اجرای این مقررات مستلزم بازرسی‌های دوره‌ای محصولات شرکت‌های مواد غذایی و احتمالاً فهرست غذاهای رستوران‌ها خواهد شد که هزینه سنگینی را به دولت‌ها تحمیل می‌کند.

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *