اهم اخبار

نخستین واکسیناسیون بیماری آنفلوانزای پرندگان آغاز شد

بدون دیدگاه

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی ایران گفت: برای نخستین‌بار واکسیناسیون برای مهار بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در حال انجام است که به طور قطع اثر لازم را می گذارد.

 «قاسم رضاییان زاده»  در نشست خبری بیستمین کنگره دامپزشکی ایران و نخستین نمایشگاه تخصصی دامپزشکی افزود: پروتکل مبارزه با بیماری آنفلوانزای پرندگان مشخص است و اقدامات اجرایی در راستای پیشگیری، کنترل و مبارزه با این بیماری در کشور انجام می شود.
وی ادامه داد: برای اخذ پاسخ مناسب از واکسیناسیون باید موارد دیگر از جمله بهداشت و امنیت زیستی در واحدها رعایت شود.
شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در پاییز پارسال سبب معدوم سازی ۲۵ میلیون قطعه مرغ های آلوده در واحدهای تولیدی شد که این امر افزایش قیمت تخم مرغ را در بازار به دنبال داشت؛ به طوری که قیمت هر شانه تخم مرغ به مرز ۲۱ هزار تومان رسید اما دولت برای متعادل سازی بازار اقدام به عرضه تخم مرغ وارداتی با نرخ ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان کرد.
وزارت جهادکشاورزی با جایگزینی ۷۰ درصد گله های مرغ تخمگذار آسیب دیده از بیماری آنفلوانزای پرندگان، امیدوار است تابستان امسال شرایط تولید تخم مرغ پایدار شود و ایران دوباره به چرخه صادرکنندگان این محصول باز گردد.

** توصیه های ترویجی درباره بیماری تب کریمه کنگو
این مسوول درباره بیماری تب کریمه کنگو گفت: این بیماری از لحاظ مدیریتی به حوزه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برمی گردد اما رعایت توصیه های ترویجی و اقدامات پیشگیرانه ارایه شده توسط سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بروز این بیماری دارد.
به گفته وی، این بیماری از سال ۱۳۷۸ وارد ایران شد و اغلب به وسیله کنه ها یا کشتار دام آلوده منتشر می شود.
تب کریمه کنگو بیماری ویروسی است که از راه گزش کنه وارد بدن دام می شود.
بیماری تب کریمه کنگو در فروردین تا شهریورماه شایع می شود و راه های انتقال ویروس، تماس با خون و ادرار دام آلوده به ویروس از دام به دام و انسان است.
ابتلا به این ویروس در دام دارای علائم خاصی نیست اما در انسان به صورت خفیف دچار اسهال، تهوع، تب، کوفتگی بدن، ضعف، ترس از نور و دل درد بروز می کند.

** نمایشگاه دامپزشکی «ایران وت»
بیستمین کنگره دامپزشکی ایران و نخستین نمایشگاه جانبی تخصصی دامپزشکی و فناوری های نوین ایران (ایران وت) از یکم تا سوم مردادماه در مصلای امام خمینی (ره) تهران برپا می‌شود.
رییس جامعه دامپزشکان ایران گفت: بیستمین همایش و نمایشگاه ایران وت جایگاهی برای فروش تجهیزات دامپزشکی به متقاضیان داخلی و خارجی منطقه است.
«پیام محبی» افزود: در این کنگره مسائل روز دامپزشکی، بیماری هایی مانند آنفلوانزای پرندگان و حقوق حیوانات بررسی می شود تا موضوعات علمی جدید را در قالب کارگروه‌های آموزشی، سخنرانی و مقاله به همکاران خود ارائه کنیم.
وی یادآوری کرد لایحه حمایت از حقوق حیوانات در مجلس شورای اسلامی مطرح است.
در این نمایشگاه درباره حیوانات اقتصادی و غیراقتصادی میزگردی تخصصی برگزار می شود.
رییس جامعه دامپزشکان ایران همچنین به این نکته اشاره کرد که در کنگره دامپزشکان ۱۵ امتیاز بازآموزی برای افراد شرکت‌کننده در نظر گرفته می‌شود و افزون بر ۳۰ سخنرانی کلیدی، هر فردی می‌تواند ۲ مقاله ارائه کند.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *