اهم اخبار

همکاری های اقتصادی ایران و قطر افزایش می‌یابد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print
نشست بررسی بازار کشاورزی و صنایع غذایی قطر با حضور مجتبی خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، سبحانی سفیر ایران در قطر و حسین اسفهبدی، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران با حضور صادرکنندگان و فعالان اقتصادی ایرانی در سالن خلیج فارس برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمود بازاری، مدیرکل هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی این سازمان  با بیان این که این جلسه به دنبال سفر دو هفته پیش ریاست کل سازمان به کشور قطر و نیز با توجه به علاقمندی خوب قطری‌ها برای خرید محصولات ایرانی انجام پذیرفته است، اذعان کرد: مذاکرات و  توافقات خوبی در این خصوص با مقامات عالی‌رتبه  کشور قطر انجام شد.

وی با بیان این که این جلسه راهی برای افزایش ارتباطات تجاری بین کشورهای ایران و قطر است افزود: در راستای تسهیل ارتباطات تجاری بخش کشاورزی، صنایع غذایی و صادرات انواع محصولات به کشور قطر برگزاری این جلسه بسیار حائز اهمیت بوده و در آن  به مسائلی چون راه‌های برقراری ارتباط اقتصادی، توسعه تجاری، توافقات رئیس کل سازمان بر سر موضوعات مطرح شده و تشریح شرایط سیاسی و  اقتصادی کشور قطر توسط سفیر کشورمان در قطر اشاره شده است.

مدیرکل هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی سازمان توسعه تجارت ایران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این که فعالان اقتصادی در راستای حمل و نقل کالا در حوزۀ خلیج فارس دارای مشکلاتی هستند، افزود: مشکلاتی برای صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی به کشور قطر وجود دارد که در این خصوص کشتیرانی ج.ا. ایران باید ظرفیت‌های مناسبی را در جهت توسعه  حمل دریایی توسط کانتینرهای خشک و یخچالی در مسیر هرمزگان و بوشهر به سمت قطر توسط شرکتهای تابعه ایجاد کند تا باعث تسهیل در امر حمل و نقل شود.

به گفته بازاری، در راستای رفع مشکلات حمل و نقل دریایی نیز باید زیرساختهای لازم فراهم شود تا محصولات صادرکنندگان در بنادر معطل نشده و ترخیص آن در کمترین زمان انجام پذیرد.

بازاری با بیان این که باید در زمینه کاهش و رفع مشکلات حمل و نقل هوایی نیز اقدامات موثری صورت گیرد یادآور شد: در این نوع شاخه از حمل و نقل، باید بودجه‌هایی در جهت بسته‌های حمایتی از سوی سازمان برنامه و بودجه  کشور تخصیص داده شود تا صادرکنندگان بتوانند یارانۀ حمل و نقل هوایی را از این طریق تأمین کنند.

به گفتۀ وی، روابط بانکی باید مورد پیگیری جدی  قرار گرفته و توافقات  با شبکۀ بانکی قطر توسط شبکه بانکی کشورمان  انجام پذیرد.

بازاری با اشاره به پیگیری مؤثر سفارت ج.ا. ایران در قطر و همکاری مقامات قطری در خصوص تسهیل صدور ویزای تجاری برای شرکت‌های ایرانی، انجام اقدامات تکمیلی را لازم دانست.

وی با تأکید بر این که ایران خواستار حضور شرکت‌های توانمند و صادراتی در بخش صادرات به کشور قطر است افزود:  امیدواریم  تجار حرفه‌ای بتوانند در بخش صادرات به یک مکانیزم رقابتی با کشورهای هدف دست یابند.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *