اهم اخبار

وزیر جهاد کشاورزی خبر داد: کاهش ۲۵ درصدی مصرف آب با کشت نشایی/ رشد ۱۴۰۰ هکتار کشت گلخانه‌ای در کشور

بدون دیدگاه

وزیر جهاد کشاورزی گفت: کشت گلخانه‌ای در ۸ ماه ابتدایی سال جاری نسبت به سال گذشته ۱۴۰۰ هکتار رشد داشته است و باید همواره توجه داشت که کشت گلخانه‌ای بهره وری آب را تا ده برابر افزایش می‌دهد.

 

به گزارش اگروفودنیوز؛  محمود حجتی در دومین کنفرانس اقتصاد آب، با بیان اینکه میزان آبی که در اختیار کشور است، مشخص بوده و باید از هدر رفت آن جلوگیری نماییم، گفت: شاید حیاتی‌ترین کاری که باید انجام دهیم، این است که از رحمت‌های الهی، سفره‌های خود را پُر بار نماییم.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به جایگاه قنات‌ها در تامین آب مورد نیاز کشور در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: برای مدیریت منابع آبی، باید با افراد تاثیرگذار دشت‌های کشور به تفاهم برسیم تا بتوان آب را مدیریت کرد این در حالی است که بعد از مدیریت و کنترل، مصرف مهم‌ترین بخش است.

حجتی گفت: متوسط آب مصرفی در بخش کشاورزی در دنیا ٧٠ درصد است که در ایران بیشتر است، این در حالی است که در جهان آب را از پای سد تا نزدیک گیاه لوله کشی می‌کنند و ما نیز برای این کار برنامه داریم.وی اظهار کرد: می‌خواهیم آب را با کمترین هدررفت به گیاه برسانیم، این در حالی است که مهم‌تر از موضوع مصرف، موضوع بهره وری است، به نحوی که باید بدانیم آب را به چه گیاهی بدهیم تا چه محصولی را با چه ثروتی برای کشور تولید کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه جهت گیری ما در سال‌های گذشته این بوده که محصولات تابستانه را تولید کنیم، گفت: متاسفانه این محصولات آب بر هستند اما در مورد برخی دیگر از محصولات نیز جهت گیری ما این بود که به دلیل جلوگیری از خروج آب مجازی، برخی کالا‌ها از جمله ذرت را از خارج وارد کنیم یا کشت آن را به پاییز منتقل کنیم.

حجتی گفت: سال گذشته یک میلیون تن چغندر در پاییز کاشتیم و در بهار برداشت کردیم از سوی دیگر، کشت نشایی ٢۵ درصد مصرف آب را کاهش خواهد داد، به نحوی که کشت به این شیوه به شدت در حال توسعه است اما درکنار آن به توسعه کشت گلخانه‌ای نیز برای مدیریت مصرف آب توجه ویژه داریم چراکه کشت گلخانه ای، بهره وری آب را تا ١٠ برابر افزایش می‌دهد.

وی افزود: در سال‌های گذشته هر سال به طور میانگین اختصاص آب به کشاورزی کاهش داشته است، به نحوی که تراز غذا در سال گذشته منفی سه میلیارد دلار بود و در هشت ماهه امسال نیز این تراز بیش از دو میلیارد دلار منفی بود اما امیدوار هستیم که تا پایان سال به سه میلیارد دلار نرسد البته مقایسه هشت ماهه امسال با پارسال نشان می‌دهد که تراز غذا در کشور یک میلیارد دلار به نفع کشور بود که البته بیشترین سرمایه گذاری در مزرعه، در سال‌های گذشته انجام شد.

سمن مجتهدی

نویسنده

سمن مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *