اهم اخبار

پیش‌بینی تلفات ۲۳۰ هزار واحد دامی پس از زلزله کرمانشاه

بدون دیدگاه

معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه گفت: از آنجایی که وسعت زلزله استان کرمانشاه زیاد است و روستاهای زیادی تخریب شده‌اند، پیش‌بینی و برآورد ما این است که حداقل ۲۳۰ هزار واحد دامی زیر آوار زلزله مانده و تلف شده‌اند.

بهرام خانی  در مورد آخرین وضعیت تلفات دامی به دلیل وقوع زلزله در روستاهای استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: از آنجایی که وسعت زلزله بسیار زیاد است، اولویت ما بحث آواربرداری انسانی است و از طرف دیگر، برخی از روستاها در مناطق صعب‌العبور قرار گرفته‌اند که راه بسته شده است، اما اکیپ‌های دامپزشکی همچنان در حال فعالیت و بررسی وضعیت برای دفن بهداشتی دام‌های تلف شده هستند.

وی با اشاره به اینکه تلفات در حوزه دام سبک بیشتر است، تصریح کرد: از آنجایی که شغل اصلی روستائیان دامپروری است و ۱۹۳۰ روستا بر اثر زلزله تخریب شده‌اند، حجم زیادی دام سبک و در کنار آن دام سنگین و طیور زیر آوار زلزله مانده و تلف شده‌اند.

به گفته این مسئول در جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، هم‌اکنون اکیپ‌هایی از امور عشایری، سازمان جهاد کشاورزی استان و بخش‌های دیگر پای کارند و آمار دقیقی از میزان تلفات دامی به دلیل زلزله در این استان نداریم.

خانی در پاسخ به اینکه طبق بازرسی‌های انجام شده و محاسبات سرانگشتی در نهایت فکر می‌کنید چقدر دام از بین رفته، گفت: پیش‌بینی ما و برآوردهای اولیه این است که بیش از ۲۳۰ هزار واحد دامی در استان کرمانشاه به دلیل وقوع زلزله تلفات داشته‌ایم، اما باز هم باید منتظر آمار دقیق بود که از طریق وزارت جهاد کشاورزی اعلام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار فارس، استان کرمانشاه یکی از استان های مهم در تولید و پرواربندی گوسفند است که بخشی از آن هم به کشورهای همسایه از جمله عراق صادر می‌شود.

سمن مجتهدی

نویسنده

سمن مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *