اهم اخبار

پیش‌بینی رشد ۳ برابری تولید کلزا در گلستان

بدون دیدگاه

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت: سال زراعی گذشته ۴۵ هزار تن دانه روغنی کلزا در استان تولید شد که امسال پیش‌بینی می‌کنیم تولید این محصول به بیش از ۱۳۴ هزار تن برسد.

«محمدرضا عباسی» در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: امسال سطح کشت کلزا در استان ۵۶ هزار هکتار بوده که حدود ۲۹ هزار هکتار آن اراضی آبی و مابقی اراضی دیم بوده است.

وی افزود: سطح زیر کشت گندم نیز حدود ۳۷۲ هزار هکتار بوده که ۲۳۰ هزار هکتار آن در اراضی دیم بوده است. امسال پیش بینی می کنیم بیش از یک میلیون و ۳۳۷ هزار تن محصول گندم در استان از کشاورزان خریداری شود.

عباسی سطح زیر کشت جو در استان را بیش از ۷۵ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: پیش بینی می کنیم امسال بیش از ۱۳۸ هزار تن جو در استان برداشت شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان خاطرنشان کرد: ۱۳۰ مرکز خرید محصول گندم، ۳۰ مرکز خرید محصول جو و ۳۹ مرکز خرید محصول کلزا در استان پیش بینی شده است.

وی در ادامه با تاکید بر رعایت تناوب زراعی، گفت: کشاورزان هرگز در دو سال پیاپی در یک زمین زراعی کلزا کشت نکنند زیرا عملکرد محصول به شدت کاهش می باید.

عباسی بر رعایت تاریخ کشت مناسب تاکید کرد و افزود: میزان مصرف بذر بسیار اهمیت دارد. در کلزا باید کمتر از سه کیلوگرم بذر در هر هکتار استفاده شود. در گندم نیز باید کمتر از ۱۶۰ کیلوگرم بذر در هر هکتار مصرف شود. مصرف بیش از اندازه بذر باعث اشاعه بیماری ها مخصوصا بیماری های قارچی می شود. کشاورزان توجه داشته باشند که از بذور اصلاح شده و دارای برچسب استفاده کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به زمان برداشت محصولات، اظهار کرد: کشاورزان از زمانی که جهاد کشاورزی اعلام می کند و مراکز خرید شروع به فعالیت می کنند اقدام به برداشت محصول کنند. محصولات دارای رطوبت بالا در مراکز خرید تحویل گرفته نمی شود.

وی با بیان این‌که مراکز خرید به اندازه کافی در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: کشاورزان برای برداشت محصولاتشان از کمباین هایی که دارای برچسب معاینه فنی هستند، استفاده کنند.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *