اهم اخبار

کاهش زمان ثبت سفارش به سه ماه/بدقولی دولت در پرداخت مشوق های صادراتی

بدون دیدگاه

به گزارش اگروفودنیوز؛ مجتبی خسروتاج رییس سازمان توسعه تجارت صبح امروز در نشست خبری با اشاره به برنامه های این سازمان برای توسعه صادرات گفت :در هشت ماهه سال جاری ۲۸.۵ میلیارد دلار صادرات انجام شد که این رقم در مقایسه با سال گذشته کاهش یافت .

او افزود؛ در چهار ماه اخیر شاهد رشد صادرات بودیم و امیدواریم ادامه یابد البته ما به دنبال فراهم کردن بستر صادرات و تسهیل آن هستیم .

خسروتاج تصریح کرد :وظیفه اصلی ما فراهم کردن این بستر است طبق آمار در مرداد ماه امسال ۱۶.۶ درصد صادرات رشد یافت و در شهریور ماه نیز ۷.۱ درصد و در مهر ماه ۳.۶ درصد و آبان ماه نیز شاهد رشد صادرات بودیم اما در چهار ماه ابتدای سال شاهد کاهش بودیم.

او افزود :در بخش واردات ما به دنبال مثبت شدن تراز تجاری هستیم و از ورود کالاهای مشابه تولید داخل جلوگیری می شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت تصریح کرد:با توجه به آمارصادرات در بخش کشاورزی در محصولاتی مانند پسته و کشمش شاهد کاهش صادرات بودیم که امیدواریم در ماه های آینده این کاهش جبران شود.

خسروتاج گفت: در رابطه با بازار قطر با برنامه ریزی های انجام شده صادرات ما به این کشور افزایش یافت .

او به این نکته نیز اشاره کرد که امیدواریم تا پایان سال شاهد افزایش صادرات باشیم .

* کاهش اعتبار زمان ثبت سفارش به سه ماه

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به رشد صادرات در چهار ماه دوم گفت: اگر چه صادرات ما در چهار ماه دوم افزایش یافته است اما در بخش واردات باید مجوزهای خاصی گرفته شود و این زمان بر است .

او ادامه داد: از هفته گذشته حداکثر اعتبار ثبت سفارش ۹۰ روزه شد تا بتوانیم واردات را کنترل کنیم در حالی که این زمان قبلا ۶ ماهه بود و این در راستای مدیریت واردات است.

*دستور العمل واردات خودرو هنوز روی میز دولت

رئیس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین تصمیم در رابطه با ثبت سفارش خودرو گفت: آیین نامه واردات به دولت فرستاده شده است و دستور العمل مجدد اصلاح شد و در حال حاضر در دولت است .

او تصریح کرد: هدف ما مشارکت در تولید خودرو است برای خودروسازانی که مشارکت بیشترداشته باشند تسهیلاتی در نظر گرفته خواهد شد.

خسروتاج گفت: در هشت ماهه ۵۴ هزار خودرو از گمرکات ترخیص شده که بیش از ۲۶ درصد رشد را نشان می دهد که ارزش آن یک میلیارد و ۴۶۰ میلیون دلار است .
او ادامه داد: در سال های اخیر واردات ما به بیش از ۶۰ میلیارد دلار رسید که سعی می کنیم آن را کنترل کنیم در حالی که این رقم واردات خودرو در کل چشمگیر است و باید کاهش یابد.

****تعرفه، ابزار مدیریت واردات در کشور

او با اشاره به اهمیت هدفمندی واردات گفت :سیاست ما این است که با نظام تعرفه ای می توان واردات را کنترل کرد اما بعضی معتقدند که با وضعیت مرزها تعرفه تنها کارساز نیست.پس باید برخی از کالاهاوارداتش ممنوع شود.

خسروتاج گفت :اما ما معتقدیم با نظام تعرفه میتوان واردات را کنترل کرد و در کنار آن از آیین نامه انتی دامپینگ می توان استفاده کرد و قانون تمرکز وزارت جهاد کشاورزی نیز می تواند کارساز باشد.که با توجه به همین قانون واردات برنج متو قف شد.

*تغییر تعرفه واردات کالا
او در پاسخ به سوالی مبنی بر تغییر تعرفه واردات گفت :در طی دو ماه گذشته با وزرا جلساتی برگزار شد و ۳۶۸ ردیف تعرفه تصویب شد که تعرفه برخی از اقلام تغییر خواهد کرد که در دو روز آینده اعلام خواهد شد.

خسروتاج ادامه داد:البته این ردیف ها بیشتر بود اما تصمیم بر این شد تا ۳۶۸ مورد کاهش یابد .
او افزود :عمده افزایش تعرفه ها تنها یک پله بوده و در بخش کاهش هم وضعیت به همین صورت است .

رییس سازمان توسعه تجارت تصریح کرد:این کاهش یا افزایش تعرفه شامل حال قراردادهای ترجیحی که در آن ذکر شده است نخواهد شد.

*تسهیلات ویژه برای صادر کنندگان
او با اشاره به مشوق های صادراتی گفت :ما هنوز به صادرکنندگان بدهکار هستیم ‌.دو ردیف ۱۰۰ و ۱۲۰ میلیارد تومانی در ردیف های بودجه در نظر گرفته شده که هنوز اختصاص داده نشده است .

خسروتاج گفت :پیشنهاد ما این بوده که از طریق اوراق خزانه دولت بدهکاری خود را به صادرکنندگان بدهیم.

او افزود :امروز صادرکنندگان با نرخ ۱۳.۵ درصد از تسهیلاتی که در سه بانک در نظر گرفته شده است استفاده کنند .

خسروتاج گفت :پیشنهاد دیگر ما به دولت این است که اگر دو تا سه درصد عوارض از واردات گرفته شود و به صادرات اختصاص یابد شاهد بهبود وضعیت خواهیم بود.

رییس سازمان توسعه تجارت تصریح کرد:ما نیاز به کمک مجلس در بخش یارانه و مشوق های صادراتی داریم .

*بلاتکلیفی جوایز و مشوق های صادراتی

رییس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به ایسکانیوز مبنی بر این که ایا مشوق های صادراتی تا پایان سال به دست صادر کنندگان میرسد یا خیر گفت :این مشوق ها مشخص نیست که تا پایان سال به دست صادر کنندگان برسد و دولت باید تصمیم بگیرد.

خسروتاج گفت :ثبات نرخ ارز لازمه فعالیت های اقتصادی است .اگر نرخ ارز متناسب با تورم افزایش نیابد صادرکنندگان با مشکل مواجه می شوند.

او ادامه داد:تصور این که با افزایش نرخ ارز شاهد افزایش صادرات باشیم درست نیست .اگر چه نرخ ارز بالا در کوتاه مدت در بعضی محصدلات کشاورزی آثار تورمی دار د.

خسروتاج گفت :اثار نرخ ارز در گروه های مختلف کالایی متفاوت است و ما به دنبال ثبات هستیم اما اگر صادر کننده از کاهش نگران است می تواند از صندوق ضمانت صادرات استفاده کند.

*شکایت واردکنندگان از سازمان توسعه تجارت

او در پاسخ به سوالی مبنی بر دلیل بسته شدن سایت ثبت سفارش خودرو گفت :ما باید در شرایط کنونی منابع ارزی کشور را کنترل کنیم و در این راستا ثبت سفارش بالای خودرو در ماه های اخیر موجب شد تا سایت بسته شود.

خسروتاج گفت :انجمن واردکنندگان خودرو از ما شکایت کرده است و ما هم به دستگاه قضایی پاسخگو خواهیم بود .

معاون وزیر صنعت گفت :هیچ کشوری اجازه واردات بی رویه را نمی دهد و ما نیز باید در همین راستا گام برداریم .
او تاکید کرد :برخی خودروها در گمرکات ثبت سفارش نشده اند و در این بخش واردکنندگان مقصر هستند.البته برخی خودروهای موجود در گمرکات نیز برای ترانزیت بوده است.

*افزایش واردات رسمی موبایل به کشور

رییس سازمان توسعه تجارت در ادامه صحبت های خود با اشاره به واردات موبایل گفت در هشت ماهه امسال ۲۵۳ میلیون دلار موبایل از مبادی رسمی به کشور وارد شد در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۳۵ میلیون دلار بوده است .

او افزود :حجم زیادی از کالاهایی که به مناطق آزاد می آید متاسفانه وارد کشور می شود در حالیکه هدف اصلی مناطق آزاد توسعه صادرات بوده است .

خسروتاج تا کید کرد:باید حساسیت نسبت به مناطق آزاد که به صورت جزیره نیستند بیشتر شود و مدیران این مناطق بر تولید و فراوری و ایجاد ارزش افزوده تاکید داشته باشند.
*توسعه روابط با قطر و اصلاح تعرفه های ترجیحی با ترکیه

رییس سازمان توسعه تجارت گفت :ما به دنبال توسعه روابط خود با قطر هستیم اگر چه با توجه به جمعیت کم این کشور نمیتوان به عنوان یک بازار اصلی به آن توجه کرد.

او ادامه داد: یادداشت تفاهم سه جانبه بین ایران قطر و ترکیه برای توسعه همکاری امضا شده است که در آن طرف قطری نرخ های بنادر را بر اساس شرایط رقابتی اصلاح کند.

خسروتاج گفت :پیش بینی شده که همچنین شرایط برای تبادل کالا با کشتی های بزرگ تر فراهم شود .

معاون وزیر صنعت گفت :ما نمیتوانیم رقابت را با بستن راه برای رقبا فراهم کنیم .

او با اشاره به افزایش تعرفه واردات لبنیات به عراق گفت :این فقط شامل حال کالای ایرانی نبوده و برای همه رقبا شرایط به همین صورت است.و در حال حاضر تعرفه واردات لبنیات به عراق برای همه کشورها افزایش یافته است.

خسروتاج گفت :مذاکره با ترکیه در رابطه با تعرفه ترجیحی و بازنگری آن ادامه دارد.البته ما معتقد به توسعه روابط با ترکیه هستیم .

***واردات ۷۰ درصد کالاها با ارز آزاد

خسرو تاج تصریح کرد:از ۷۷۰۰ کد تعرفه وارداتی بیش از ۵۴۰۰ تعرفه را به سمت ارز آزاد بردیم و میتوان گفت به ۷۰ درصد واردات ارز دولتی تعلق نمیگیرد.

او گفت :این روش ما را به سمت تثبیت نرخ ارز هدایت می کند.البته این موضوع باید حساب شده باشد تا آثار تورمی آن قابل کنترل باشد .در این راستا وارد کالاهای اساسی و دارویی نشدیم .

رییس سازمان توسعه تجارت گفت :برخی از این گروه کالایی را وزارت جهاد پیشنهاد داده است و بخشی هم کارخانجات واحدهای تولیدی اختصاص داده اند.

او با اشاره به جا ماندگی صادرات از هدف گذاری گفت :ما در وزارت صنعت خودمان صادر کننده نیستیم و به دنبال این هستیم که با یک برنامه ملی به هدف گذاری صادراتی برسیم و دستیابی به اهداف صادراتی منوط به فراهم شدن بستر صادرات است.

سمن مجتهدی

نویسنده

سمن مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *