کشتارگاه‌های صنعتی طیور به دستگاه‌ تخلیه شکم مرغ مجهز می‌شوند

بدون دیدگاه

 

مدیرکل نظارت بر بهداشت مواد غذایی سازمان دامپزشکی گفت: بنا داریم تا طبق برنامه ششم توسعه کشتارگاه‌های صنعتی طیور مجهز به خط ۲ برای تخلیه امعاء و احشای مرغ‌های ذبح شده شوند تا این کار بدون دخالت دست انجام شود.

حسن عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، در مورد بهسازی کشتارگاه‌های طیور در کشور اظهار داشت: بیش از ۲۴۰ کشتارگاه صنعتی طیور در کشور داریم که از این تعداد تنها ۳۲ کشتارگاه دارای کد IR برای صادرات محصولات خود هستند.

وی با اشاره به سخت‌گیری‌های اخیر سازمان دامپزشکی برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های همچون آنفلوآنزای پرندگان خاطرنشان کرد: در کشتارگاه‌های صنعتی تمام ماشین‌های حمل مرغ و قفس‌های حامل مرغ ضدعفونی و ایمن‌سازی می‌شوند، تا هنگام تردد ویروس جابه‌جا نشود.

مدیرکل نظارت بر بهداشت مواد غذایی سازمان دامپزشکی همچنین به این نکته اشاره کرد که در طرح‌های جدید کشتارگاه‌های صنعتی مجهز به کد IR ترجیحاً از دستگاه‌های اتوماتیک برای کاهش تردد نیروهای انسانی در سالن‌های پرورش مرغ استفاده می‌شود.

عباسی گفت: همچنین طرح سایز(وزن استاندارد مرغ ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ گرم) برای دسته‌بندی مرغ با وزن پایین نیز در این کشتارگاه‌ها اجرا می‌شود، تا مرغ با وزن یک کیلو و ۱۰۰ گرم به بالا برای صادرات به کشورهای اطراف آماده‌سازی شود.

وی تأکید کرد: در برنامه ششم توسعه این رویکرد در دستورکار سازمان دامپزشکی قرار دارد که اکثر کشتارگاه‌های صنعتی مجهز به خط ۲ برای تخلیه امعاء‌ و احشای مرغ‌های کشتار شده بدون دخالت دست شوند؛ چراکه تخلیه این مواد با دست معنا ندارد.

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *