اهم اخبار

کمبود کلسیم ۹۰ درصد خانوارهای کشور

بدون دیدگاه

دبیر انجمن صنایع غذایی و دارویی مازندران سرانه مصرف شیر در ایران را بسیار پایین دانست و گفت: تقریبا ۹۰ درصدخانوارهای کشور کمبود دریافت کلسیم دارند.

احمد مهدی زاده خاطرنشان کرد: برای حل مشکل کمبود مصرف شیر در ایران، وزارتخانه های مسئول می توانند با فعالیت مشترک، تغییر سیاست هایی که دامداری‌ها را دچار معضل کرده، حمایت مستمر از صنایع شیر و تولید شیر با کیفیت، آموزش مصرف بیشتر شیر، قیمت گذاری درست و عادلانه، حمایت یارانه‌ای از مواد لبنی کم چرب و کم نمک و کنترل واردات شیر خشک، اقدامی موثر داشته باشند.

وی با بیان این که فائو و ۱۹۱ کشور عضو آن که بارها با امضای میثاق‌های انسان دوستانه متعهد شده‌اند از دسترسی همه مردم به غذای کافی با کیفیت بالا برای زندگی سالم حمایت کنند، در سال ۲۰۰۱ میلادی ( ۱۳۸۰ ) اول ماه جون را که برابر با یازدهم خرداد می‌شود به عنوان روز جهانی شیر جشن می گیرند، اظهار کرد: این روز به این دلیل انتخاب شد که همه دولت ها در چنین روزی در مورد شیر ماده غذایی حیات بخش بیندیشند و وضعیت مطلوبی را در مورد مصرف آن برای مردم فراهم کنند.

وی با اشاره به این که شیر تقریبا کامل ترین ماده غذایی است که ۹ ماده مغذی اساسی که همه آن‌ها برای بدن لازم و ضروری هستند را به تنهایی دارد، تصریح کرد: از سال ۱۸۸۳ تلاش های زیادی برای افزایش تولید شیر در جهان صورت گرفته است، در حال حاضر یک میلیون تولید کننده شیر در جهان برای این افزایش تلاش می‌کنند.

این مسئول انجمن با بیان این که جشن روز جهانی شیر برای هجدمین سال در دنیا و برای سومین سال در مازندران برگزار می شود، یادآور شد: این برنامه در این سطح تاکنون فقط در مازندران به نمایندگی از سراسر کشور برگزار شده که استقبال زیاد مردم، مسئولان و تولیدکنندگان را به همراه داشته است.

وی در مورد زمان و مکان برگزاری جشن روز جهانی شیر گفت: جشن روز جهانی شیر با همکاری اعضای انجمن صنایع غذایی و دارویی مازندران، مسئولان و مردم چهارشنبه نهم خرداد در پارک ملل ساری و پارک مادر آمل پس از افطار برگزار می شود.

مهدی زاده با بیان این که جشن روز جهانی شیر با حضور چندین نشان برتر تولیدی صنعت شیر و لبنیات استان برگزار می شود، تاکید کرد: در این جشن با اجرای برنامه های ویژه برای کودکان مانند نقاشی و گریم، مسابقات مردمی، آتش بازی، نمایش های هنری، پذیرایی با محصولات لبنی و حضوز هنرمندان و ورزشکاران فضای مفرح و شاد را به ترسیم می‌کنند تا همه اقشار جامعه در کنار خانواده ساعتی را شاد بگذرانند./

mohsen fathalian
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *