در انتظار تخصیص ارز؛ ۱۰۰ هزار تن برنج وارداتی در گمرک

دبیر انجمن واردکنندگان برنج : همچنان ۱۰۰ هزار تن برنج وارداتی مربوط به سال ۹۸ در انتظار تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی است.

به گزارش صنعت غذا و کشاورزی، به نقل از صدا و سیما؛ مسیح کشاورز در ارتباط با رسانه ملی افزود: بانک مرکزی جهت تخصیص ارز نیمایی برای برنج رسوبی سال ۹۸ در گمرکات که باید امسال به این محموله‌ها ارز اختصاص می‌داد متاسفانه هیچ اقدامی تاکنون انجام نداده و هنوز ۱۰۰ هزار تن برنج در گمرکات وجود دارد که متاثر ازگرما در حال از بین رفتن است.

وی اضافه کرد: دی ماه سال گذشته دوره ممنوعیت واردات برنج به اتمام رسید و این قضیه با انتقال شرح وظایف از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صمت مصادف شد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: طبق معمول، واردکنندگان کالای خود را به بنادر کشور وارد و پس از تخصیص ارز محموله‌های خودرا ترخیص و به بازار عرضه می‌کردند.

وی افزود: متاسفانه در آن مقطع، بانک مرکزی و وزارت صمت در خصوص عملکرد ارزی اختلاف داشتند و این قضیه زمان برد و نتوانستند به نتیجه برسند.

کشاورز تصریح کرد: در این فاصله وزارت صمت، بانک‌های عامل و گمرک پس از انجام هماهنگی‌های لازم به وارد کنندگان اعلام کردند می‌توانید ترخیص کالا را بصورت درصدی انجام دهید که هم بازار جبران شود و به آرامش برسد و هم کالا در گمرکات و بنادر رسوب نکند.

وی ادامه داد: این قضیه از بهمن ماه سال ۹۸ آغاز شد و تا فروردین ماه سال ۹۹ به طول انجامید یعنی قبل از تغییر گروه کالایی که در اردیبهشت ماه سال جاری انجام شد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: تغییر گروه کالایی، یک استراتژی کشوری بود به جهت مشکلاتی که در بحث تامین ارز وجود داشت.

وی افزود: ترخیص کالا بصورت درصدی به امید اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردکنندگان برنج اختصاص می‌یابد؛ کالا به قیمت تمام شده بر آورد و به بازار مصرف عرضه شد.

کشاورز تصریح کرد: پس از این قضیه، هرچه به سمت جلو رفتیم دیدیم که مسئولان پاسخگو نیستند و در شش ماه گذشته، هیچ اعتنایی به این موضوع نکردند و می‌گویند ارز برنج‌های وارداتی باید به شکل نیمایی باشد.

سرویس خبری: صنعت غذا