۶۰۰ هزار تن نهاده‌های دامی در بندر امام (ره)تخلیه شد

مدیرکل پشتیبانی امور دام خوزستان گفت:۶۰۰هزار تن ذرت ، سویا و کنجاله در بندر امام خمینی (ره) خوزستان تخلیه و انبار شده است.

حمید بدوی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگارایرنا افزود: این نهاده‌های دامی به تدریج پس از انجام مراحل بهداشتی ، دامپزشکی ، استاندارد و اظهارنامه به نقاط مختلف کشور ارسال می‌شود.

وی گفت: بخشی از نهاده‌های دامی مورد نیاز کشور نیز توسط بخش خصوصی در بندر امام(ره) تخلیه شده که آن هم پس از تشریفات گمرکی و بهداشتی با ناوگان جاده‌ای به مناطق هدف کشور ارسال خواهد شد.

بدوی با اشاره به اینکه روند واردات نهاده‌های دامی طبق برنامه توسط شرکت پشتیبانی امور دام و بخش خصوصی از طریق بندر امام (ره) وارد کشور می‌شود افزود: واردات نهاده‌های دامی و طیور به صورت روان ادامه دارد.

شرکت پشتیبانی امور دام متولی واردات نهاده های دامی و طیور شامل جو ، ذرت دانه‌ای ،کنجاله و سویا است.
هفته‌های اخیر با ایجاد جو روانی در بازار و افزایش قیمت نهاده‌های دامی و کمبود آن ، قیمت برخی کالاهای اساسی شامل مرغ و تخم مرغ ، گوشت قرمز و روغن روندی افزایشی به خود گرفت ولی در روزهای اخیر با بهبود توزیع نهاده‌های ، قیمت مرغ کشتار روز در اهواز اندکی کاهش یافته است.

با این وجود قیمت مرغ کشتار روز در اهواز و سایر مناطق استان خوزستان بیشتر از نرخ مصوب اعلام شده از سوی وزارت جهادکشاررزی یعنی ۲۰۵هزار ریال عرضه می‌شود.

به گزارش ایرنا بنابر اعلام اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۷۲ فروند کشتی حامل کالای اساسی در بندر امام پهلو گرفتند و ۹ میلیون و ۲۰۵ هزار تن انواع کالای اساسی از جمله گندم، ذرت، دانه روغنی، کنجاله، روغن خوراکی، برنج و شکر تخلیه شده شده است.

پارسال حدود ۱۴.۵میلیون تن انواع کالاهای اساسی از طریق بندر امام (ره) و به صورت فله تخلیه و ترخیص شده است.

بندر امام (ره) واقع در خورموسی دومین بندرعملیاتی جمهوری اسلامی ایران پس از بندر شهید رجایی در استان هرمزگان است.

حدود ۸۰درصد نهاده‌های دامی فله‌ای و غلات از طریق بندر امام (ره) وارد کشور می‌شود.

در سال جاری برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسوولان ارشد سازمان بنادر و دریانوردی در بازدید از بندر امام بر ترخیص سریع نهاده‌های و غلات از این بندر تاکید کردند.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان