1

نایب رئیس شورای ملی زعفران: امسال به خرید توافقی زعفران نیازی نیست

غلامرضا میری گفت: با توجه به شرایط مساعد قیمت، نیازی به ورود دولت در بحث خرید توافقی زعفران نیست.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ غلامرضا میری، نایب رئیس شورای ملی زعفران با بیان اینکه برداشت زعفران رو به اتمام است، گفت: آمارها حاکی از کاهش تولید زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل است و جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید پس از جمع بندی نهایی آمار تولید را اعلام می‌کند.

او قیمت خرید هر کیلو زعفران دسته از کشاورزان را ۴۸ تا ۴۹ میلیون تومان، پوشال را ۵۵ میلیون و ۵۰۰ تا ۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، سرگل را ۵۷ میلیون و ۵۰۰ تا ۵۸ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان، نگین را ۶۰ تا ۶۵ میلیون تومان و سوپر نگین را ۷۰ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به شرایط مساعد قیمت، نیازی به خرید توافقی زعفران نیست.

میری درباره آخرین وضعیت صادرات زعفران گفت: بنابر آمار صادرات زعفران تا پایان مهر نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد رشد داشته است، اما متاسفانه در آبان ۸ هزار تن کاهش یافته است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: با کاهش صادرات رسمی زعفران، قاچاق رونق می‌گیرد و به عبارتی قاچاقچیان از این فرصت سوء استفاده می کنند. با رفع موانع صادرات پیش‌بینی می شود که صادرات زعفران ۵۰ درصد افزایش یابد.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان