1

زحمت کشاورزان ‌وسود دلالان

نبود سردخانه و میدان عرضه میوه و تره‌بار حاصل زحمت کشاورزان ‌کهگیلویه و بویراحمد را نصیب جیب دلالان می‌کند

۸ هزار هکتار از ارضی باغی‌ کهگیلویه و بویراحمد بارور‌ند. هر ساله بیش از ۹۰ تن محصول ازاین اراضی برداشت می‌شود. متاسفانه به دلیل نبود سردخانه در استان کشاورزان مجبور به فروش محصولات خود با قیمت پایین به دلالان هستند.زحمت کشاورزان نصیب دلالان میشود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی به نقل از تسنیم، استان کهگیلویه و بویراحمد از استان‌های مستعد در بخش کشاورزی شناخته می‌شود.

اما متاسفانه مشکلات موجود در این بخش باعث شده‌، تا آنچنان که بایدازاین ظرفیت در جهت توسعه استان استفاده نشود.

استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن منابع آبی فراوان یکی از منابع تامین آب کشور به شمار می‌رود.

به دلیل عدم توجه در تخصیص سهم آبه و نبود زیرساخت‌ها برای ذخیره سازی ،حجم عظیمی از آب‌های استان از کنار مزارع و باغات تشنه این استان می‌گذرد. و خود را به مقصد رودخانه‌ها و سدهای استان‌های هم‌جوار می‌رسانند.

سال‌هاست که بحث تخصیص عادلانه سهم‌آبه استان کهگیلویه و بویراحمد مطرح است.

این موضوع به یکی از مطالبات اساسی مردم و دغدغه مسولان و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی تبدیل شده‌است. موضوعی که در صورت توجه به آن می‌توان شاهد رونق کشاورزی در استان باشیم.به تبع آن توسعه و ایجاد اشتغال پایدار باشیم.

کارشناسان معتقدند که در هر هکتار زراعی فعال دو نفر اشتغال‌زایی صورت می‌گیرد، و با پرداختن به رفع مشکلات بخش کشاورزی شاهد اشتغال گسترده در استان خواهیم بود.

بیش از ۱۱ هزار هکتار اراضی باغی در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که قریب به ۸ هزار هکتار از آن مثمر هستند.هر ساله کشاورزان با مشکلات عدیده از جمله کم‌آبی، نبود میدان میوه و تره‌بار و سردخانه و…. در استان کهگیلویه و بویراحمد مواجه هستند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان ،گفت: طبق پیش بینی امسال حدود ۹۰ هزار تن مرکبات از باغات استان برداشت شود . نسبت به سال قبل افزایش ۱۰ درصدی دارد.
شهرام عسکری افزود: افزایش سطح باغهای بارور،

بارش خوب و آب و هوای مناسب و کار‌های ترویجی موجب افزایش محصول شده‌است.

انواع نارنگی، پرتقال، لیمو شیرین، لیمو خاگی، گریپ فرود و نارنج از محصولات مرکبات استان است

وی با اشاره به اینکه محصول برداشتی نیاز استان را تامین میکند. وبه سایر نقاط کشور نیز ارسال می‌شود .

خاطر نشان کرد: به دلیل نبود سردخانه امکان نگهداری میوه در استان وجود ندارد . کشاورزان بالاجبار محصولات خود را پس از برداشت به قیمت پایین به فروش می رسانند.