1

موافقت اصولی تولید خمیر مرغ صادر شد/ اعلام نتایج پایش آنفلوآنزا در سه هفته آینده

[heading]رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: موافقت اصولی تولید خمیر مرغ های پایان دوره صادر شد که در کشتارگاه های صنعتی استحصال می شود.[/heading]

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا مهدی خلج روز یکشنبه در حاشیه گردهمایی یک روزه هشدار آنتی بیوتیک ها در محل دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران در جمع خبرنگاران افزود: جلسه های متعددی بین رئیسان سه دستگاه سازمان دامپزشکی کشور، سازمان ملی استاندارد و سازمان غذا و دارو برگزار و سرانجام موافقت اصولی بین این سه مسئول برای تولید خمیر مرغ از مرغ های پایان دوره ای صادر شد که در کشتارگاه های صنعتی استحصال می شود.

به گفته وی، این خمیر مرغ می تواند در فرآورده های گوشتی حرارت دیده استفاده شود.
خلج با بیان اینکه وزیر بهداشت با تایید تولید خمیر مرغ و حل و فصل این موضوع تاکید دارد، گفت: هم اکنون تولید مرغ های پایان دوره به بیش از سن مورد نظر رسیده که باید استحصال و بسته بندی شوند؛ تاکنون گوشت مرغ های پایان دوره استحصال، قطعه بندی و بسته بندی می شدند و به مصرف سوسیس و کالباس و کنسرو می رسیدند اما با صدور موافقت اصولی برای تولید خمیر مرغ، امحا و احشا داخلی مرغ تخلیه و کل کالبد از جمله گوشت و استخوان به خمیر مرغ تبدیل می شود.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور به اختلافات میان دامپزشکی و سازمان غذا و دارو اشاره و خاطرنشان کرد: سازمان دامپزشکی یک نهاد ملی است و همه کشورها به آن اعتقاد دارند؛ مواردی که این سازمان بر آنها نظارت دارد و تائید می کند، باید از سوی سازمان غذا و دارو پذیرفته شود.
وی با تاکید بر ضرورت اعتماد در یک زنجیره تولید، افزود: هر دستگاهی باید مسئول خروجی بر اساس ضوابط بین المللی باشد بنابراین فرآیند تولید خمیر مرغ باید براساس معیار و ضوابط بین المللی تولید شود و از آن تجاوز نکند.

** نتایج پایش بیماری آنفلوآنزای پرندگان سه هفته دیگر اعلام می شود
رئیس سازمان دامپزشکی کشور درباره وضعیت بیماری آنفلوآنزای پرندگان نیز گفت: هم اکنون برای مشخص کردن وضعیت بیماری در کشور پایش انجام می شود و هنوز به اتمام نرسیده اما حدود سه هفته آینده نتایج نهایی آن اعلام خواهد شد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر طبق بررسی های صورت گرفته در قزوین و تهران مشکلی نداریم.

** حذف یک میلیون و ۳۰۰ هزار مرغ پایان دوره
خلج با بیان اینکه در حال حاضر سن مرغ های پایان دوره به مرز ۸۰ هفته می رسد، افزود: حذف مرغ های پایان دوره، حرکتی از وزارت جهاد کشاورزی است زیرا سبب کاهش تراکم می شود؛ این موضوع مورد توجه سازمان دامپزشکی نیز قرار دارد.
وی تاکید کرد: در حال حاضر تمام نیروهای ما در قرنطینه های فعالند و باید هوشیار باشیم تا گرفتار بیماری آنفلوآنزای طیور نشویم.
این مقام مسئول اضافه کرد: مرغ پایان دوره به دلیل استرس بالا و کاهش مصرف مواد غذایی، علاوه بر افت در تولید تخم مرغ با ضعیف شدن سیستم ایمنی نیز مواجه است که همین امر می تواند موجب بروز بیماری آنفلوآنزای شود.
وی ادامه داد: در همین راستا سازمان دامپزشکی تقاضا دارد که این دسته از مرغ های پایان دوره هر چه سریعتر حذف شوند.
خلج افزود: از ابتدای حذف مرغ های پایان دوره تاکنون حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار مرغ پایان دوره کشتار شده است و هر روز به آمار حذف مرغ های پایان دوره اضافه می شود.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: تقلب و جعل اسناد در دنیای امروز فراوان است و واردکنندگان ما در تلاشند که از منابع معتبر مواد اولیه را تامین و وارد کنند.
خلج افزود: دستورالعمل تاسیس داروخانه های دامپزشکی در حال تغییر است که به زودی این دستورالعمل برای چابک سازی ابلاغ می شود.
وی ادامه داد: برای پویایی تولید باید بتوانیم صادرات داشته باشیم که این امر نیازمند سلامت محصول و سلامت تولید توسط معیارهای جهانی هستیم.
این مقام مسئول درباره مصرف ماده ضدعفونی کننده «مالا شیت گیرین» در استخرهای پرورش ماهی قز ل آلا نیز گفت: خوشبختانه مصرف این داروی ضدعفونی کننده به طور تقریبی در کشور ما حذف شده است.
وی درباره صادرات محصولات لبنی نیز گفت: واردکنندگان ما پیش از اینکه بهداشت، کارخانه های تولید فرآورده لبنی را مورد بررسی قرار دهند، بهداشت دامداری ها و شیر خام تولیدی را بررسی می کنند.
وی تاکید کرد: به طور قطع باید مصرف آنتی بیوتیک ها در تولید شیر و لبنیات مورد توجه قرار گیرد.