اهم اخبار

گفتگوی اگروفودنیوز با محمد عصارزاده گان بنیانگذار و رئیس گروه تولیدی صنایع غذایی جرعه

بدون دیدگاه

 

محمد عصارزاده گان بنیانگذار و رئیس گروه صنایع غذایی جرعه در گفتگوی صمیمانه با پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی از آرد جرعه و مشکلات پیش و روی صنعت آرد کشور می گوید توجه خوانندگان عزیز به این گفتگو جلب می کنم

ما در امر تولید و صنعت سابقه خانوادگی بیش از ۱۵۰ سال داریم . پدر بزرگ من همانطور که از نام فامیلی بنده پیداست عصارخانه داشتند ، یعنی استحصال روغن چراغ یا همان روغنکشی برای روشنایی چراغ های قدیمی ، بر اساس گذشت زمان و استفاده از وسایل جدید به مرور زمان این صنعت و تولید خانوادگی نیز باید با تغییر همراه میشد . خود من نیز از سن چهارده سالگی در نزد پدر مشغول به کار شدم ، تا سال ۱۳۴۹ نیز در خدمت ایشان و مشغول کسب تجربه بودم ، برای اینکه میخواستم خود را نشان دهم که ببینند من نیز میتوانم و توانایی انجام کارهای بزرگ را دارم.

در سال ۱۳۴۹ از پدر جدا شدم و امروز با افتخار اعلام میکنم که هرکار شرافتمندانه ای را انجام داده ام و از گفتن آن ابایی ندارم .
برای اینکه پدر را میشناختند و نمیخواستم بدانند من فرزند ایشان هستم و شناخته نشوم بیشتر شبها به کار می پرداختم . اگر بخواهم ادامه بدم خیلی طولانی است ، زندگینامه من را در دانشگاه شریف به تحریر در آورده اند که تا چاپ چهارم و یا پنجم نیز رسیده است . در پیش از انقلاب اسلامی آن چیزی که امروزه فروشگاههای زنجیره ای و هایپر نامیده میشود را در اصفهان و به تعداد ۷ فروشگاه تاسیس کردم. از ساخت و تجهیز و چیدمان و … را خودم مدیریت کردم و بعضی از سیستم هایی که امروزه در این نوع فروش رواج دارد نیز استفاده میکردیم حدود ۳۸ سال پیش .
از آنجا که به تولید علاقه مند بودم زمینی که امروز گروه شرکتهای آرد جرعه در آن واقع شده است و حدود ۹۰۰۰ متر مربع بود را از پدر به مبلغ ۱۳۰ هزار تومان خریدم . قصد داشتم باغ بزنم که با توجه به نداشتن آب در این زمین به دنبال مجوز حفر چاه بودیم که گفتند این منطقه ممنوعه است و فقط برای کارهای صنعتی مجوز حفر چاه می دهند . لذا با پدر درمیان گذاشتم که بیاییم در این منطقه کار تولید انجام دهیم و جرقه ابتدایی این کارخانه آن زمان زده شد .

در ابتدا کارخانه آردی با ظرفیت ۵۰ تن و سپس بعد از آن تا ۲۰۰ تن ارتقاء دادیم . در روزهای آغازین انقلاب اسلامی آنهایی که در تولید فعالیت داشته اند می دانند که تهیه مصالح ساختمانی و آجر و سیمان و آهن خیلی سخت بود و باید زیر نظر شورای مصالح ساختمانی به مصرف می رساندیم تا سال ۱۳۶۲ بود آرد جرعه را راه اندازی کردیم . در زمان مسئولیت آقای اسحاق جهانگیری استاندار وقت اصفهان طی جلسات متعددی که با ایشان داشتیم برای تغییر تکنولوژی در صنعت آرد بحث و تبادل نظر بسیاری شد . امروزه به جرئت می گویم که صنعت آرد ایران مدیون ایشان است و ایشان در به روز کردن تکنولوژی صنایع آرد در ایران و کنار گذاشتن خط مرسوم چکشی در تولید آرد نقش بسزایی داشتند .


ما در حال حاضر در دنیا بین ۳ الی ۴ کشور دارای صنایع آرد با به روز ترین تکنولوژی هستیم . در آن زمان نیز بعد از جلسات مختلف و بررسی بسیار تکنولوژی چکشی را کنار گذاشتیم و به مرور که کار میکردیم تکنولوژی روز را جایگزین نمودیم . در همان زمان کلیه استانداران در سراسر کشور معاونین برنامه ریزی را برای تغییر و به روزرسانی صنایع آرد به این واحد و در استان اصفهان می آمدند و بازدید می کردند .
در طی این سالهای کار به جرات میگویم هیچ واحد تولیدی در ایران در هیچ یک از صنایع به اندازه ای که ما تقدیرنامه و لوح و مدال افتخار و تندیس دریافت کرده ایم ، جایزه نگرفته است .

پس از آن کارخانه آرد جرعه شاهین را با ظرفیت ۳۰۰ تن در روز راه اندازی کردیم در ۲۷ سال پیش در آرد جرعه حتی عضویت در سازمان بهداشت جهانی را داشتیم. همکاری های تنگاتنگی با دولت در زمینه های مختلف از تامین و نگهداری گندم و آرد داشتیم. وقتی فراخوانی برای نهضت سیلوسازی صورت گرفت مفتخریم که آرد جرعه اولین شرکتی بود که به این دعوت لبیک گفت و مجموعه ای که امروزه در خاورمیانه بی نظیر است را تاسیس کردیم مجموعه ای با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن و با ورودی ساعتی ۶۵۰ تن و حفظ دمای گندم در ۱۶ درجه سانتیگراد و از نظر کلیه امکانات و دستگاههای استفاده شده در ساخت و تجهیز این مجموعه از بهترین و به روزترین تکنولوژی روز استفاده شد . در ۱۸ ماه با کار و تلاش شبانه روزی به نحوی که هر شب برای ۱۳۰ کارگر وعده شام میدادیم تا کار به سرعت پیش رود .

در زمینی به مساحت ۳۰ هزار مترمربع سیلویی عظیم با ۱۴ هزار متر مربع زیر بنا تاسیس شد اما دریغ و درد که از این مجموعه بزرگ تنها یکبار استفاده شد و یکبار بارگیری گندم کرد .
با تغییر مسئولین وقت در آن زمان که فراخوان حضور در نهضت سیلو سازی داده بودند و اینان رفتند و در مسند های دیگری به خدمت مشغول شدند و مسئولین جدید در استان و بازرگانی هر زمان مراجعه کردیم به پاسخی درست نرسیدیم .


این حمایت از صنعتگر و تولید نیست ، بنده با وام از بانک این مجموعه را ساختم تا با هزینه هایی که از بازرگانی برای اجاره سیلو میگیریم وام بانک را بدهیم گندم نیاوردند انبار شود ، گفتم اگر به دلیل خشکسالی هم کشت گندم پایین آمده و گندم کم داریم در تمامی دنیا در چنین قراردادهایی بندی برای عمل در شرایط اضطرار باید داشته باشیم که ما رو متحمل زیان نکند و برای پرداخت وام بانک مشکل نیندازد .
بانکها هم که در بحث عقود اسلامی فقط عقود را می شناسند و از اسلامی هیچ آگاهی ندارند امروز به دلیل دیرکرد در پرداخت وام ماهیانه ۱ میلیارد تومان جریمه دیرکرد که می شود سالیانه ۱۲ میلیارد و طی ۴٫۵ سال مبلغ حدود ۸۰ میلیارد تومان بدهکار شدیم .
اگر این فراخوان با برنامه و پیش بینی بود که چرا بارگیری نکردید اگر بی برنامه بود چرا باید امثال بنده که در خط مقدم جبهه جنگ اقتصادی بودیم را نباید حمایت کرد آیا بدون پشتیبانی میشود در خط مقدم جنگید متاسفانه در این مورد نه تنها حمایت نشد و به عهد و پیمان خود پایبند نبودند . اگر گندم به دلیل خشکسالی نبود پذیرفته پس چرا بنا بر اعلام اداره بهداشت و نظارت بر مواد غذایی چرا گندم را روی زمین انبار می کردند که باعث شود در هر بار کامیون ارسالی به کارخانجات چندین جنازه موش در آن پیدا می شد ، در این خصوص اداره بهداشت و نظارت از بنده نیز در مورد حکم بهداشتی و اعتقادی این اجساد موش نیز سوال شد . سیلویی که میتواند افتخار ملی استان و کشور در منطقه نیز باشد بنا به هیچ دلیلی خالی ماند .
من صنعتگر چقدر سود میبرم که باید ۳۵% با بانکها و ۱۵ درصد نیز به دارایی بدهیم ، پس چکار کنیم.

درسال ۹۱ که کمبود گندم بود در جلسه ای در استانداری با حضور مدیران کل وقت استان ما ، به ما اعلام شد که شنیده شده گندم دارید و استان از نظر گندم در کمبود است ، مسائل ملی و مصالح ملی حکم بر این داشت که بپذیریم گندم در اختیار دولت بگزاریم و پس از رفع این دوره دولت به ما بدهی گندم خود را بدهد .
اما این کار ۴ سال طول کشید سازمان حمایت و سازمان بازرسی و سازمان حسابرسی همه و همه تایید کرده بودند این بدهی دولت را ولی ما به حق خود نرسیده بودیم و لذا طرح شکایت کرده بودیم ، پس از آن به ما اعلام کردند مسئولین بازرگانی استان که شکایت خود را پس بگیرید تا پرداخت داشته باشیم . بالاخره پس از ۴ سال دوندگی و پیگیری ماجرا از طریق مقامات قضایی در استان و همچنین این موضوع تا صدا و سیما نیز کشیده شد در طول این ۳۸ تا۴۰ سال فعالیت در صنعت هیچگاه به میزان این ۴ سال تحت فشار نبودم ، تمام سعی و تلاش خودم را بکارگرفتم تا چراغی از این مجموعه خاموش نشود و آبرو و اعتبار این چندین سال را که نزد مردم بدست آورده ایم را با چنگ و دندان حفظ کردیم . با پیگیری مقامات قضائی و نظارتی بالاخره این حق را بدست آوردیم .
ادامه راه و عمل بر اساس اقتصاد مقاومتی بر پایه شعار و تبلیغات انجام پذیر نمی باشد و باید وارد عمل شویم و در این راه از تجارب افرادی که در این حوزه سالهاست فعالیت می کنند استفاده کنیم و بهره مندی از این تجارب بطور مثال ۴۰ ساله بنده برای مسئولی که با ۴۰ سال سن در استان برای امور اجرایی مشغول بکار می شود بسیار بسیار مهم است .

در خصوص کیفیت آرد و گندم های ایرانی بفرمایید .

ما در این وضعیت باید صادقانه اعلام کنیم که در ایران هم گندم با کیفیت بالا داریم و هم گندم ضعیف و کیفیت پایین ولی بحث در مدیریت توزیع این گندم است که چطور و چگونه و با چه برنامه ریزی این گندم ها توزیع شود .
در خصوص گندم های وارداتی از کانادا و استرالیا و قزاقستان بطور قطع کیفیتی که یک کیلوگرم گندم نمونه آن دارد کل گندم خریداری شده نیز دارای همان کیفیت است . اگر باور داریم که گندم فلان منطقه خوب است در هر استانی گندم خوب را دریافت و ذخیره کنیم و همچنین گندم ضعیف را نیز جمع اوری کنیم و با نسبت معین عمل اختلاط را صورت دهیم نه اینکه هر کامیون بار گندم ورودی به کارخانه دارای یک نوع گندم باشد این امر موجب می شود من کارخانه دار افت بالایی داشته باشم . این نوشته ها گزارش باسکول است و من در حضور شما ننوشتم که ببینید در یک بار ۲۰۰۰ تن گندم چرا باید ۱۲۱ تن فضولات داشته باشیم در حالیکه این عدد را در اسناد مدارک بازرگانی تا زیر ۴ درصد باید باشد یعنی حدود ۸۹ تن . چرا باید دود این ضرر به چشم ما و تولیدکنندگان دیگر رود . گندم خوب را جمع کنیم و بر اساس تصمیمات گرفته شده و برنامه ریزی اختلاط صورت دهیم و با برنامه توزیع، نه اینکه به کارخانه من در استان اصفهان گندم ضعیف استان همدان را ارسال نمایند .

نقش تحقیق و توسعه در توسعه گروه صنایع غذایی جرعه را چگونه ارزیابی می کنید؟

بنده اگر میگویم چهل است در این کار تجربه دارم این تجربه و حضور در این صنعت به تنهایی و بر اساس تنها کار و تلاش شخص من صورت نگرفته است بلکه با تلاش و پشتوانه کلیه افرادی که در این مجموعه تلاش کرده اند و بویژه در واحد تحقیق و توسعه و بر اساس دانش روز و همچنین توان آزمایشگاهی بالا توانستیم به این موفقیت ها دست یابیم .

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *