اهم اخبار

۷۵هزار هکتار از اراضی اصفهان زیر کشت گندم می‌رود

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به کاهش برنامه کشت در سال زراعی جدید، گفت: امسال ۵۵ هزار هکتار کشت گندم آبی و ۲۰ هزار هکتار کشت دیم، برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از مهر؛ پیمان فیروزنیا با بیان اینکه برنامه کشت هر سال از وزارتخانه به استان‌ها ابلاغ می‌شود، اظهار داشت: سال زراعی جدید (۱۴۰۱- ۱۴۰۰) با توجه به شرایط خشکسالی برنامه کشت استان نسبت به سال گذشته کاهش یافته است هر چند سال زراعی گذشته نیز به همین علت نتوانستیم برنامه کشت استان را به طور کامل محقق کنیم.

او ادامه داد: امسال نیز با توجه به شرایطی که آب رودخانه زاینده رود بازگشایی نمی‌شود و منابع آبی استان دچار مشکل است، پیش‌بینی می‌شود که نتوان برنامه را به طور کامل اجرایی کرد اما بذر گندم و جو به میزان لازم تأمین شده است.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با اشاره به انواع مختلف بذر گندم و جو، گفت: بذری که تأمین شده نسبت به کم آبی، شوری و خشکی مقاوم بوده و از ارقام زودرس است تا کشاورزان بتوانند بیشترین بهره‌برداری را در شرایط خشکسالی داشته باشند.

فیروزنیا با بیان اینکه کودهای شیمیایی فسفاته، پتاسه و ازته برای همه شهرستان‌های استان تأمین و ابلاغ شده است، اضافه کرد: تلاش می‌کنیم با ترویج ادواتی مانند کشت‌های کف کار (کشت در کف جوی‌ها) در سطح استان بتوان در شرایط خشکی و اراضی شور نحوه بهتری از کشت را داشت؛ همچنین استفاده از دستگاه‌های کشت مستقیم به کشاورزان توصیه می‌شود که برای کشت گندم و جو بدون نیاز به شخم و با هزینه کمتر زمین را می‌توانند کشت کنند و اگر این کار در طی چند سال انجام شود باعث افزایش مواد آلی خاک می‌شود و رطوبت خاک نیز در زمان آماده سازی زمین کمتر از دست می‌رود.

وابستگی ۳۰ درصد از اراضی کشاورزی به آب زاینده رود

او با اشاره به اینکه کشت آبی گندم در هر یک از ۲۴ شهرستان استان انجام می‌شود، افزود: کشت دیم بیشتر در مناطق غربی استان مانند فریدن، فریدونشهر، چادگان، سمیرم و بویین و میاندشت است اما کشت آبی در همه شهرستان‌ها انجام می‌شود؛ در شهرهای حوضه زاینده رود مانند اصفهان، فلاورجان، لنجان، نجف آباد، مبارکه، شاهین‌شهر و برخوار که بخشی از کشاورزی آنها وابسته به آب رودخانه است امسال نیز با کاهش سطح کشت نسبت به سال‌های نرمال رو به رو خواهند شد.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد از سطح زیر کشت این استان وابسته به آب زاینده رود است، خاطرنشان کرد: سال‌هایی که آب رودخانه را نداشته باشیم ۳۰ درصد سطح زیر کشت استان کاهش می‌یابد و متأسفانه حدود یکسالی است که آب رودخانه در اختیار کشاورزان قرار نگرفته است و بی شک امسال نیز با شرایط موجود، کشت با استفاده از آب رودخانه امکان پذیر نیست و اگر اراضی کشت شود متکی به آب چاه‌ها خواهد بود.

فیروزنیا اظهار داشت: دو سال پیش که آب رودخانه جریان داشت حدود ۶۰ هزار هکتار از اراضی زیر کشت گندم و حدود ۵۰ هزار هکتار زیر کشت جو رفت در حالی که سال زراعی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ به علت خشکسالی سطح زیر کشت گندم به ۴۰ هزار هکتار و جو به کمتر از ۵۰ هزار هکتار رسید.

کاهش ۵۰ درصدی تولید گندم استان اصفهان

او با بیان اینکه تولید گندم استان در سال زراعی گذشته نسبت به سال ۱۳۹۸- ۱۳۹۹ حدود ۵۰ درصد کاهش داشت، یادآور شد: استان اصفهان دوسال پیش ۳۰۰ هزار تن تولید گندم داشت در حالی که در یک سال اخیر با توجه به اینکه مزارع گندم دیم به دلیل نبود بارندگی از بین رفت و مزارع گندم آبی نیز با خسارت سرما زدگی، طوفان و خشکسالی رو به رو شد تولید گندم آبی و دیم در مجموع به حدود ۱۵۰ هزار تن رسید.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی اصفهان در عین حال خاطرنشان کرد: امسال قیمت خیلی خوبی برای خرید تضمینی گندم در نظر گرفته شده و قرار بر این است سال آینده با نرخ مصوب ۷,۵۰۰ تومان از کشاورزان خریداری شود که امر از افزایش ۵۰ درصدی نرخ خرید گندم نسبت به سال گذشته حکایت دارد و امید است با بکارگیری دستورالعمل‌های کشت، بذور مناسب و توکل به لطف خداوند برای بارندگی، امسال کشت خوبی را در استان شاهد باشیم.

کشت قصیل جو؛ تأمین علوفه با نیاز آبی کم

فیروزنیا با بیان اینکه امسال برنامه کشت جو قصیل در دستور کار استان است، گفت: با توجه به اینکه اصفهان یک استان دامپرور است و به تأمین علوفه نیاز دارد یکی از راههای تأمین نیاز علوفه کاشت یک محصول زمستانه با نیاز آبی کم نسبت به ذرت است، از این رو امسال کشت قصیل جو را خواهیم داشت که می‌توان بصورت زمستانه کشت کرده و به صورت علوفه جو را برداشت کرد.

او همچنین به برنامه کشت کلزا اشاره کرد و گفت: نرخ خرید تضمینی این دانه روغنی که بصورت پاییزه کشت می‌شود تا سال گذشته هر کیلوگرم ۱۱ هزار تومان بود اما امسال افزایش قیمت خوبی داشته و خرید کلزا با نرخ هرکیلو ۱۵ هزار تومان مصوب شده است و نسبت به سال گذشته حدود ۴۰ درصد افزایش قیمت دارد.

بذر کلزا و کود مورد نیاز تأمین شد

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با بیان اینکه بذر و کود مورد نیاز کلزا تأمین و دستورالعمل‌های کشت به شهرستان‌ها ارسال شده است، ابراز داشت: سموم و افت کش‌های مورد نیاز نیز تأمین شده و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است‌.

فیروز نیا تصریح کرد: انتظار داریم کشاورزان پاییز امسال به اندازه آبی که از وجود آن اطمینان دارند، کشت کنند تا با توجه به شرایط خشکسالی و پیش‌بینی‌هایی که شده دچار خسارت نشوند.

او اضافه کرد: به کشاورزان پیشنهاد می‌شود نسبت به تأمین بذور مناسب برای کشت زراعی اقدام کرده و با توجه به آبی که در اختیار دارند کشت کنند؛ همچنین میزان بذر را با توجه به توصیه کارشناسان کشاورزی مصرف کند زیرا مصرف بیش از اندازه بذر سبب می‌شود منابع مالی خود را از دست دهند و توجیه اقتصادی برای آنها نداشته باشد. کشاورزان در کشت خود از کودهای شیمیایی پایه استفاده کنند که علاوه بر افزایش عملکرد، مقاومت گیاه را در برابر خشکی بالا می‌برد.

بر اساس این گزارش، مساحت اراضی کشاورزی استان اصفهان به ۵۶۹ هزار هکتار می‌رسد و مجموع اراضی زراعی استان ۴۸۶ هزار هکتار است که در سال‌های طبیعی از حیث بارندگی حدود ۷۰ درصد آن به کشت محصولات زراعی مانند انواع غلات، حبوبات و محصولات علوفه‌ای، جالیزی و انواع سبزی و صیفی و گیاهان زینتی اختصاص می‌یابد.

سرویس خبری: استان ها

منبع: مهر

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *