اهم اخبار

ایران در جمع ۵ کشور تولیدکننده قزل‌آلای رنگین‌کمان قرار گرفت

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

با کسب دانش فنی و به منظور قطع وابستگی به محصولات خارجی، قزل‌آلای رنگین‌کمان عاری از عوامل بیماری‌زای خاص (SPF) در کشور تولید شد و ایران در جمع پنج کشور تولیدکننده این نوع ماهی در دنیا قرار گرفت.

 

 

به گزارش ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مجری طرح کلان تولید قزل‌آلای رنگین‌کمان عاری از عوامل بیماری‌زای خاص (SPF) با اشاره به دستاوردهای این دانش بومی در کشور گفت: ایجاد نخستین پایلوت نیمه صنعتی الگویی تکثیر و پرورش قزل‌آلای رنگین‌کمان با رعایت کامل اصول زیستی، تولید گله ماهیان مولدین پایه شناسنامه دار با سلامت بالا از ذخایر ژنی موجود در کشور و تولید «تخم چشم زده» و «بچه ماهی» قزل آلای رنگین کمان بارور با سلامت بالا و دارای شناسنامه ژنتیکی از دستاوردهای اصلی این طرح کلان ملی فناوری است.
ابوالفضل سپهداری درخصوص میزان اشتغالزایی این طرح کلان ملی گفت: با فعال شدن حداقل ۴ مرکز تولید صنعتی با ظرفیت تولید ۵۰۰ میلیون تخم چشم زده و فعال شدن مراکز حد واسط تولید و توزیع بچه ماهی از محل تولیدات داخلی (حداقل ۲۰ واحد)، حداقل ۳۰۰ فرصت شغلی با ماهیت کارآفرینی ایجاد می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت‌های علمی، اقلیمی، جغرافیایی و سرمایه‌ای در کشور، این قابلیت وجود دارد که علاوه بر تأمین نیاز داخلی در ۱۰ سال آینده در زمره صادرکنندگان جهانی تخم چشم زده قزل‌آلای رنگین‌کمان قرار گیرد.

**جلوگیری از خروج ارز با تولید تخم چشم زده
سپهداری درباره میزان جلوگیری از خروج ارز در تولید این طرح کلان ملی فناوری گفت: فراهم کردن زمینه کاهش ۲۰ درصدی واردات تخم چشم زده، حدود ۱۰ میلیارد تومان صرفه اقتصادی به همراه دارد و پتانسیل اقتصادی سالانه بین ۵ تا ۱۰ میلیون دلار ارزش اقتصادی چشم زده و بچه ماهی است که با فعال شدن مراکز تکثیر داخلی و دستیابی به مولدین spf محقق می‌شود.
مجری این طرح کلان ملی فناوری در ارتباط با فرآیند تجاری سازی تولید تخم چشم زده SPF بیان کرد: در فاز اول، تعداد ۳۰۰ هزار بچه ماهی سالم شناسنامه دار مشتمل بر ۵۱ فامیلی از جمعیت مولدین پایه استحصال شد.
وی در ادامه واگذاری ۳۰ درصد از تولیدات به مراکز تکثیر بخش خصوصی معرفی و تأیید شده توسط سازمان دامپزشکی و سازمان شیلات ایران به منظور مولدسازی و احیای مراکز تکثیر، نگهداری ۳۰ هزار بچه ماهی در مرکز SPF جهت تولید نسل بعد و دستیابی به محصول نهایی در شرایط تحت کنترل و تشکیل بانک ژن و واگذاری تعداد مورد نیاز به مرکز تحقیقات ژنتیک و اصلاح نژاد ماهیان سردابی کشور به منظور فعالیت‌های اصلاح نژادی از دیگر اقدامات انجام شده در روند تجاری سازی تخم چشم زده SPF برشمرد.

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *