اهم اخبار

رئیس سازمان دامپزشکی کشور: گوشت قرمز سالم و بهداشتی مورد نیاز کشور را تامین می کنیم

بدون دیدگاه

قزوین- رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: با فعالیت ۸۰ کشتارگاه صنعتی و مدرن و برنامه ریزی مدون نیاز مردم کشور به گوشت قرمز سالم و بهداشتی را در هر شرایطی تامین می کنیم.

علیرضا رفیعی پور در حاشیه بازدید از مجتمع گوشت زیاران اظهار داشت: امروز در بازدید از مجتمع تولید گوشت قرمز وضعیت تامین گوشت این منطقه را بررسی کردیم و برای حل مشکلات این مجموعه آمادگی داریم.

وی اضافه کرد: کشتارگاه صنعتی زیاران از مجموعه های قدیمی است که بیش از نیم قرن سابقه داشته و پس از یک دهه تعطیلی توانسته به چرخه تولید بازگردد و نشان می دهد با یک طرح مطالعاتی قوی ایجاد شده و امروز نیز می تواند برای کشور مفید باشد.

رفیعی پور یادآور شد: در حوزه سلامت مردم نگاه ما تضمین بهداشت و سلامت مواد غذایی از مزرعه تا سفره مردم است به همین دلیل به تولید گوشت در کشتارگاه اهمیت می دهیم و نظارتهای بهداشتی در قبل و بعد از کشتار صورت می گیرد تا محصولی سالم در اختیار مردم قرار گیرد.

وی اضافه کرد: باید کشتارگاههای سنتی جای خود را به صنعتی بدهد تا مردم هیچ نگرانی از تامین گوشت خود نداشته باشند به همین دلیل در تولید گوشت تضمین سلامت مردم و امنیت غذایی بسیار مهم است لذا کشتارگاههای صنعتی مانند زیاران برای ما اهمیت دارد تا محصولی سالم در اختیار مردم قرار گیرد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور یادآور شد: در نیم قرن کذشته تنها سه کشتارگاه صنعتی و بیش از ۶۰۰ کشتارگاه بهداشتی و سنتی داشتیم که با برنامه ریزی انجام شده امروز هشتادمین کشتارگاه صنعتی در کشور فعالیت خود را در زیاران آغاز کرده که باید حمایت لازم صورت گیرد تا فعالیت خود را توسعه دهد.

وی بیان کرد: هنوز وقتی در این مجموعه حضور پیدا می کنید احساس می شود این واحد همه امکانات و ظرفیت لازم را برای تامین بخشی از گوشت کشور دارد و برای ما این توانمندی ارزشمند است.

کاهش تصدی گری در دامپزشکی جدی گرفته شده است

رفیعی پور در خصوص کاهش تصدی گری در دامپزشکی گفت: در حال حاضر دامپزشکی از ۳۷ هزار دانش آموخته تخصصی این حوزه استفاده می شود که ۷ هزار نفر حاکمیتی هستند و ۳۰ هزار نفر از بخش خصوصی به کار گرفته شده اند اما هنوز هم باید استفاده از بخش خصوصی بیشتر شود.

وی بیان کرد: سازمان دامپزشکی با رسالتی که دارد تلاش کرده با تمرکززدایی از توان بخش خصوصی استفاده کند و در چابک سازی جدی است و بسیاری از امور خود را واگذار کرده و اگر امروز از امنیت غذایی بالایی برخورداریم مربوط به توجه به کار بخش خصوصی است.

رفیعی پور اضافه کرد: سازمان دامپزشکی بسیاری از امور تصدی گری خود مانند تشخیص، درمان، مایه کوبی تجارت بین المللی و مسئولیت های حساس را تا ۱۰۰ درصد واگذار کرده است و این روند تداوم خواهد یافت.

وی بیان کرد: با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی تلاش کرده ایم تا با بیمارهای دامی مواجه نشویم و اگر امروز امنیت لازم در حوزه دامی برقرار است ناشی از واگذاری  امور به بخش خصوصی است و این رویکرد با جدیت ادامه دارد تا هر بخشی که امکان واگذاری دارد به بخش خصوصی داده شود.

رفیعی پور در خصوص مشکلات ناشی از تحریم ها در ماههای آینده و تایر آن در حوزه تامین گوشت قرمز هم اظهار داشت: در حوزه تحریم ها به شکل هفتگی با تشکل های خصوصی، دارویی، نهاده ها، مواد پروتئینی، مواد بیولوژیک و خوراک دام و طیور جلسه داریم و پیش بینی لازم برای رفع موانع تحریم را ارزیابی و اعمال می کنیم و هیچ نگرانی نداریم و با این پیش بینی ها، دشمن را ناامید خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: اصلاح ساختار و قانون دامپزشکی در بندهایی ضروری است تا چابک سازی و بهره وری در امور افزایش یابد.

عبور جاده از میان مجتمع زیاران مشکل ساز است

رفیعی پور در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر که عبور جاده از داخل یک مجتمع بزرگ کشتارگاهی موجب نگرانی سرمایه گذار از ادامه فعالیت شده است، گفت: موضوع ما بهداشتی است و جاده ای که از داخل محوطه عبور کرده مشکل ساز شده اما چون در گذشته ایجاد شده باید مسئولان امر پاسخگو باشند.

وی اضافه کرد: اما باید برای قسمت ورود دام مسائل بهداشتی مورد توجه قرار گیرد و شرایطی که وجود دارد برای بخش پرواربندی و کشتار پیش بینی لازم صورت بگیرد تا اسیب ها به حداقل برسد.

رفیعی پور اضافه کرد: باید در نظر داشت وقتی نیاز به دام وارداتی داریم کشورهای مبدا یک شاخصها و درخواستها و شرایطی دارند که شاید این جاده مشکل ساز باشد و در دادن گوساله هایی با نژاد بالا دچار مشکل شویم و براحتی این نژادها در اختیار ما قرار نگیرد اما با اقداماتی که انجام شده و تضمین دامپزشکی برای حل مشکلات بهداشتی برای ورود دامهای با زایش و بهره وری بالا امیدواریم مشکلی نداشته باشیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: تردد و ورود و خروج دام در این واحد اهمیت دارد و نظارت لازم انجام خواهد شد و با نشست های تخصصی هر عامل آسیب رسان به دام زنده و تولید گوشت را جدی می گیریم اما با قاطعیت اعلام می کنیم که مردم نگران تولید محصول نهایی در زیاران نباشند.

وی اظهارداشت: تامین دام برای این مجتمع مهم است و می تواند هم دام وارد کند و با امکانات خود نیاز سایر استانهای کشور را هم تامین کند و این مجموعه الگوی یک کشتارگاه صنعتی مدرن است و با همه مشکلات ایجاد شده  تلاش می کنیم تا سلامت بهداشتی فراورده های تولیدی این مجتمع با رکود یا توقف مواجه نشود.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *