اهم اخبار

فروش واکسن‌های بی‌اثر به مرغدار

بدون دیدگاه

یک مرغدار نمونه گفت: وجود مشکلات اخیر به خصوص دلالی‌های وسیع باعث شده در حالت بهترین راندمان هم به جای سود ضرردهی داشته باشیم.

چراغی توضیح داد: مرغداری‌های استان البرز در شرایط کنونی وضعیت خوبی ندارند و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. یکی از مهمترین مشکلات این روزهای مرغداری‌ها، بحث تأمین خوراک است؛ واقعیت این است که پس از افزایش نرخ ارز و با توجه به اینکه ۹۰ درصد نهاده‌ها وارداتی است، خوراک طیور افزایش قیمت زیادی داشته است.

این مرغدار ادامه داد: به عنوان نمونه بنده در دوره جوجه‌ریزی قبلی که پیش از عید انجام شد هر کیلوگرم خوراک را به قیمت ۱۴۰۰ تومان تهیه می‌کردم اما در دوره فعلی قیمت خوراک به ۲۱۰۰ تومان رسیده است.

افزایش بی‌قاعده قیمت واکسن و دارو مورد نیاز مرغداران

چراغی یکی دیگر از مشکلات مرغداران را افزایش بی‌قاعده قیمت واکسن و دارو عنوان و اعلام کرد: سال قبل کل هزینه تأمین واکسن یک واحد ۹۰ هزارتایی حدود ۱۴ میلیون تومان بود اما امسال به ۲۵ میلیون تومان رسیده است.

وی افزود: بخش زیادی از این مشکل ناشی از سوءاستفاده داروخانه‌هایی است که از واکسن مورد نیاز مرغداری‌ها سودی ۱۰۰ درصدی کسب می‌کنند و حتی در برخی مواقع واکسن‌های بی‌اثر به مرغدار می‌فروشند.

چراغی در خصوص قیمت مرغ و سودی که از این محصول نصیب تولیدکننده می‌شود نیز گفت: متأسفانه تولید کننده مرغ از زحمت خود بی نصیب است؛ افرادی ذینفوذ در کرج هستند که شب قبل از کشتار، قیمت را به تولیدکنندگان اعلام می‌کنند و مرغ با همان قیمت به آنها فروخته می‌شود.

وی  با بیان اینکه سود مرغ نه در جیب تولیدکننده می‌رود و نه در جیب فروشنده ادامه داد: در روزهای اخیر مرغ زنده از تولیدکننده به قیمت ۵ هزار تومان خریداری می‌شود؛ این مرغ پس از کشتار به قیمت هر کیلو ۶ هزار و ۷۰۰ تومان به توزیع کننده تحویل و در نهایت با قیمت ۸ هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار تومان به دست مردم می‌رسد.

به سود ۵۰۰ تومانی برای هر کیلوگرم هم راضی هستم

چراغی اظهار کرد: بنده با تمام زحمتی که برای پرورش مرغ متحمل می‌شوم به سود ۵۰۰ تومانی برای هر کیلوگرم هم راضی هستم اما متاسفانه همین هم نصیب مرغدار نمی‌شود و حتی در دوره قبل که بهترین راندمان را داشتم؛ ۱۰۰ میلیون تومان ضرر کرده‌ام.

وی افزود: این ضرر در حالی است که  مرغداری بنده جز یکی از بهترین مرغداری‌های کشور است و حتی از کشورهای خارجی هم برخی برای الگوبرداری از آن دیدن می‌کنند.

مردم مرغ‌های کوچکتر را برای مصرف خریداری کنند

این مرغدار یکی دیگر از مشکلات مرغداری‌ها را افزایش طول دوره نگهداری از مرغ عنوان و اعلام کرد: در هیچ جای دنیا مرغ بیش از  ۴۲ روز نگهداری نمی‌شود و کشتار از روز ۳۵ ام شروع می‌شود، بنابراین به مردم توصیه می‌کنیم مرغ‌های کوچکتر را برای مصرف خریداری کنند.

تزریق هورمون به مرغ‌های پرورشی شایعه است

وی از شایعات تزریق هورمون به مرغ‌های پرورشی و آسیبی که مرغداران از این شایعه متحمل می‌شوند نیز گفت و اظهار کرد: به هیچ وجه چنین چیزی وجود ندارد و از مردم می‌خواهیم بدون توجه به این شایعات با مرغ آشتی کنند.

چراغی در خصوص مشکلات ناشی از قطعی برق و گرمای هوا نیز گفت: خوشبختانه با وجود اینکه در روزهای اخیر قطعی برق وجود داشته اما با وجود ژنراتور مشکلی در این خصوص به وجود نیامده است.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *