اهم اخبار

وزارت کشاورزی خطاب به گمرک / مجوز واردات بادام‌هندی ممنوعه کجاست؟

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

در حالی که براساس اظهارات وزارت کشاورزی، واردات بادام‌هندی هیچ مجوزی ندارد و ممنوع است، گمرک مدعی شده که واردات رسمی بادام هندی با اخذ همه مجوزهای لازم صورت گرفته و مجوزهای آن موجود است که مسئولان وزارت کشاورزی خواستار ارائه این نامه‌ها از سوی گمرک شدند.

به گزارش ایسنا، بر اساس آمار رسمی منتشر شده طی هشت‌ ماه نخست امسال هشت تن و ۵۸۰ کیلوگرم بادام هندی به ارزش ۲۹ هزار و ۱۷۲ دلار از امارات و از طریق منطقه ویژه اقتصادی شیراز به کشور وارد شده است که البته به گفته رمضان رویی‌تن – مدیر کل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی – هیچ مجوزی برای واردات این محصول و محصولات دیگر صادر نشده است، چرا که در ایران بالغ بر ۲۲ قلم محصول خشکباری تولید می‌شود؛ بنابراین همه محموله‌های بادام هندی وارد شده به کشور قاچاق محسوب می‌شود.

اما پس از گذشت چند روز از این اظهارات گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که واردات خشکبار و بادام هندی ممنوع نیست و محموله بادام هندی مورد نظر با اخذ همه مجوزهای لازم به کشور وارد شده است.

این در حالی است که روز گذشته علی‌اکبر مهرفرد – قائم مقام بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی – به ایسنا اعلام کرد که تاکنون هیچگونه مجوزی برای واردات بادام هندی صادر نکرده‌ایم و همچنان واردات این محصول از نظر وزارت جهاد کشاورزی ممنوع است.

طبق اعلام وزیر جهاد کشاورزی نیز در بین محصولات میوه و تره‌بار و خشکبار فقط چهار میوه “آناناس”، “موز”، ” نارگیل” و”انبه” مجوز واردات دارد و واردات بقیه محصولات ممنوع است.

در این میان یکی از مسئولان ارشد وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد که اگر مسئولان گمرک مدعی هستند که بادام هندی وارد شده با مجوز وزارت جهاد کشاورزی به کشور آمده است، نامه‌های صادر شده برای واردات را ارائه کنند.

سوال اینجاست که اگر وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید، تنظیم بازار و سیاست‌گذار برای تجارت محصولات کشاورزی مجوزی برای واردات بادام هندی صادر نکرده، محموله‌ها بادام هندی که به صورت رسمی از مبادی گمرک وارد شده‌اند مجوز از کجا دریافت کرده‌اند؟ همچنین اگر این واردات با مجوز صورت گرفته چرا نامه‌های وزارت کشاورزی برای این واردات منتشر نمی‌شود؟

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *