اهم اخبار

۱۸ هزار تن ماهی کیلکا در دریای مازندران صید شد

بدون دیدگاه

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران مقدار صید سال گذشته ماهی کیلکا از دریای خزر در استان را ۱۸هزار تن به ارزش ۴۹۰میلیارد ریال اعلام کرد.

 

 

به گزارش روز شنبه روابط عمومی شیلات مازندران ، قاسم کریم زاده افزود: این مقدار صید نسبت به سال ۹۶حدود ۲۰درصد افزایش نشان می دهد.
معاون شیلات مازندران به فعالیت ۴۴ فروند شناور صیادی کیلکا اشاره کرد و گفت : ۸۵درصد ماهیان کیلکا صید شده تبدیل به پودر ماهی می شود و بقیه پس از فرآوری به مصارف انسانی می رسد.
وی سرانه صید هر شناور را بیش از۴۲۰ تن اعلام کرد و افزود: به لحاظ ارزش اقتصادی، کیلکاگیران ۱۶۰ درصد افزایش درآمد نسبت به سال ۹۶داشته اند.

**تعطیلی داوطلبانه صید ماهی کیلکا در دریای مازندران
کریم زاده گفت: جامعه صیادی کیلکا گیر استان به منظور حفظ وبازسازی ذخایر این گونه های ارزشمند دریای خزر با مشاهده گونه های غیراستاندارد در سبد صیادی در اوج صید و صیادی، تا پایان خرداد ماه امسال به صورت داوطلبانه و آگاهانه ازصید خودداری کردند.
بر اساس تصمیم شیلات هر ساله فروردین ماه زمان رسمی تعطیلی صید کیلکاست، اما امسال نیز همانند چند سال گذشته صیادان با مشاهده تخم ریزی ماهیان ، تا پایان خرداد به صورت داوطلبانه صید را تعطیل و وارد دریا نمی شوند.
بازندگی بهاری و ورود آب شیرین رودخانه ها به دریا سبب می شود تا تغذیه ریزپلانکتون ها به عنوان غذای اصلی ماهیان کیلکا بیشتر شود .
بر اساس آمار شیلات ایران ، از سال ۱۳۸۰ با ورود مهاجم شانه دار به آبهای خزر و نابودی ماهیان کیلکا، صید این گونه آبزی کاهش محسوسی یافت .
تا پیش از ورود شانه دار مهاجم به دریای خزر ،صیادان استان های مازندران و گیلان سالانه ۱۰۰ هزار تن کیلکا صید می کردند اما این میزان در سه سال اخیر به حدود ۲۵ هزار تن کاهش یافت .
کیلکا ماهیان مهم ترین غذای بسیاری از جانوران دریایی از جمله ماهیان خاویاری، ماهی آزاد و فک دریای خزر است و هرگونه تهدید برای این گونه آبزی، تهدید برای زنجیره غذایی دریای خزر محسوب می شود.
مازندران ۳۳۸کیلومتر ساحل در دریای خزر را در اختیار دارد. علاوه بر کیلکا، صد ماهیان استخوانی به صورت پره نیز در دریای خزر انجام می شود.
فصل صید ماهیان استخوانی در دریای مازندران نیز هفته گذشته با ۶هزار تن ماهی سفید، کفال و کپور به پایان رسید.

سمن مجتهدی

نویسنده

سمن مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *