اهم اخبار

از محصولات مخمر غنی شده، مکمل سین بیوتیک دام و طیور شتابدهنده لاکتوویژن با حضور معاون رئیس جمهور رونمایی شد+تصاویر

بدون دیدگاه

محصول مکمل غذایی پروبیوتیک‌ دام، طیور و آبزیان با حضور معاون علمی رییس‌جمهور رونمایی شد تا ضمن ارتقای کیفیت فرآورده‌های دامی، زمینه صرفه‌جویی ارزی، خلق ارزش افزوده و رفع نیاز به واردات را فراهم کند.


به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی با حضور روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور محصول دانش‌بنیان دی پرو پلاس، رونمایی شد.

۵۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی با بی نیازی کشور از واردات مکمل‌های دامی


مریم تاج‌آبادی ابراهیمی، مدیرعامل گروه تک ژن زیست در آیین رونمایی از این محصول دانش‌بنیان، با اشاره به تولید این فرآورده مکمل پیشرفته، برای نخستین بار در کشور و توسط گروه تک‌ژن فید از زیرمجموعه‌های این شرکت دانش‌بنیان افزود: این مکمل غذایی پیشرفته، شامل طیف گسترده‌ای از افزودنی‌ها و مکمل‌های غذایی مورد نیاز دام و طیور است که به شکل پودر خوراکی سین بیوتیک توسط شرکت‌ دانش‌بنیان تک‌ژن تولید و تجاری سازی شده است.


این فعال حوزه دانش‌بنیان ادامه داد: سین بیوتیک تولید شده توسط متخصصان شرکت دانش‌بنیان تک‌ژن فید، ترکیبی از مواد غذایی و افزودنی‌های سودمند و فراسودمند مورد نیاز دام است که پروبیوتیک‌ها و پربیوتیک‌ها را شامل می‌شود.


تاج‌آبادی با اشاره به کارایی بالای پودرخوراکی سین‌بیوتیک دی پرو پلاس در ارتقای کیفیت محصولات دامی و ارتقای سلامت جامعه، عنوان کرد: اثربخشی بالای این محصول دانش‌بنیان برای افزایش پایداری و بهبود گوارش، سلامت و کارایی گله‌های دامی اثبات شده و به عنوان یک محصول پرکاربرد در تولید و پرورش دام در سطح جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.


وی افزود: کارآزمایی‌های بالینی متعددی روی این محصول دانش‌بنیان انجام گرفته است و ضمن برخورداری از کیفیت و کارایی بالا، که تاثیر بالا و چشمگیر این محصول در کاهش ضریب تبدیل خوراک (FCR) به اثبات رسیده است.


بیش از ۷۰ محصول و ۳۰ پروژه در دست اجرا


محمود مقتدایی رئیس هیئت مدیره شرکت تک‌ژن زیست در این نشست با اشاره به تامین نیاز داخلی و افق صادارتی این شرکت گفت: از ظرفیت تولید سالیانه پنج هزار تن پودر خوراکی سین بیوتیک «دی پرو پلاس» برخوردار است و شرکت ما به عنوان پیشتاز بازار، سهم قابل توجهی از بازار مکمل دامی سین بیوتیک در کشور را با خود اختصاص داده است.


مقتدایی ادامه داد: این شرکت دانش‌بنیان در حال حاضر سهمی بالای ۵۰ درصد از نیاز صنعت دامی کشور را در اختیار دارد و درصدد توسعه بازار برای افزایش برخورداری صنعت دام، طیور و آبزیان از این محصول دانش‌بنیان ایران‌ساخت است.
وی افزود: شرکت دانش‌بنیان تک‌ژن موفق شده است ضمن تولید محصولاتی با کیفیت، کارآمدی و اثربخشی بالا منطبق با استانداردهای جهانی، زمینه ساز اشتغال ۳۰۰ نفر نیروی انسانی متخصص و دانش‌آموخته شود.
رئیس هیئت مدیره شرکت تک ژن زیست تصریح کرد: با توجه به پیشتازی ایران در تولیدات علمی، توسعه فناوری و تولید محصولات دانش‌بنیان پروبیوتیک، ایران جایگاه نخست در منطقه را به خود اختصاص داده است و بر همین اساس، ظرفیت صادراتی خوبی برای این محصولات وجود دارد؛ به طوری‌که محصول مکمل دامی سین بیوتیک دی پرو پلاس اکنون در بیش از ۱۱ کشور منطقه به ثبت رسیده است.


مقتدایی،با اشاره به صرفه جویی ۵۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی به مزیت‌های رقابتی این محصول اشاره کرد و افزود: با وجود این‌که نمونه‌های مشابه خارجی محدودیت وارداتی نداشتند در نهایت مزیت‌هایی همچون کیفیت بالا در عین قیمت بسیار پایین‌تر محصول تولیدی شرکت تک‌ژن، مسیر واردات این محصول را مسدود کرد و زمینه‌ساز صرفه‌جویی ارزی دست‌کم ۵۰ میلیون دلاری شد.


وی با بیان این که گروه تک ژن زیست در ۵ گروه مختلف بیش از ۷۰ محصول دارای پروانه ساخت دارد که به بازار عرضه شده اند، ادامه داد: حدود ۳۰ پروژه در حال اجرا در مجموعه وجود دارد که به صورت اختصاصی یا در همکاری با شرکت های دیگر در مرحله ساخت قرار دارند.در گروه تک‌ژن فید تلاش شده است که پروبیوتیک ها، مخمرها، واکسن ها از جمله واکسن آبزیان و کیت های شنایایی پیشگیرانه توسعه پیدا کند تا نیاز کشور به واردات این محصولات، برطرف شود.

معاون علمی رییس‌جمهور با اشاره به حمایت از نوآوری‌های شرکتی در قالب مراکز نوآوری درون سازمانی گفت: هسته‌ها و ایده‌های نوآورانه در دل شرکت‌ها در قالب برنامه نوآفرین معاونت علمی حمایت می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی”اگروفودنیوز”، از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی، معاون علمی رییس جمهور صبح امروز در آیین رونمایی از پودر مکمل دامی سین بیوتیک شرکت دانش‌بنیان تک‌ژن با نام تجاری دی‌پرو پلاس، عنوان کرد: مجموعه تک ژن و مجموعه شتابدهنده لاکتوویژن علاوه بر کار تولید فرآورده‌های پروبیوتیک در مسیر شتابدهی و نوآوری گام برمی‌دارند و این مجموعه، علاوه بر این که هر سال محصولات جدیدی را به بازار عرضه می‌کند، تیم‌های تحقیقاتی توانمند، محققان فعال و هسته‌های نوپا را به حوزه سلامت تحویل می‌دهد.

وی با بیان این‌که تک‌ژن زیست از زیرساخت‌های بسیار خوبی با ابعاد و اندازه‌های مورد نیاز محققان و فناوران برای رساندن ایده نوآورانه به محصول اولیه و رسیدن به بازار برخوردار است، ادامه داد: در این مسیر همراهی و نزدیکی این مجموعه دانش‌بنیان به دانشگاه‌های کشور، کمک می‌کند که ایده‌ها با رویکرد دانشی به جلو بروند و کار در این مجموعه جذاب‌تر باشد؛ در مرحله پایانی نیز برای ایده‌های موفق و به نمونه اولیه رسیده، زیرساخت‌های تولید وجود دارد و فرآیند اخذ تاییدیه‌ها، ورود به بازار و تجاری‌سازی انجام می‌شود.

دهقانی با اشاره به بازار پر ظرفیت محصولات پروبیوتیک در بازار داخلی و منطقه عنوان کرد: خوشبختانه کارایی و اهمیت محصولات پروبیوتیک در ارتقای سلامت جامعه به خوبی شناسانده شده و مردم با استفاده از این محصولات، به ارزش و اهمیت این فرآورده‌ها پی برده‌اند و به آن‌ها علاقمندی پیدا کرده‌اند. دامنه کاربرد این محصولات محدود به کاربردهای گوارشی نیست و این مجموعه دانش‌بنیان در حال توسعه کاربرد پروبیوتیک‌ها به سایر حوزه‌ها از جمله درمان بیماری‌های عصبی و کاهش عوارض آن‌ها، حوزه‌های ترمیمی، آرایشی و بهداشتی است و این امر یک کار نوآورانه در سطح جهانی به حساب می‌آید.

حمایت معاونت علمی از ایده‌های نوآورانه در قالب «نوآفرین»

دهقانی با اشاره به حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری از ایده‌های نوآورانه اولیه در قالب برنامه نوآفرین عنوان کرد: در قالب این برنامه، شرکت‌هایی که بتوانند در درون مجموعه خودشان، موضوعات تحقیقاتی را پیش ببرند و پروژه‌های نوآورانه را تعریف کنند، بسته به ابعاد موضوع و اهمیت پروژه‌ها، مورد حمایت قرار می‌گیرند.

وی با بیان این‌که محدودیتی در حمایت از ایده‌های نوآورانه شرکتی ذیل برنامه نوآفرین وجود ندارد، افزود: سقف حمایت از ایده‌ها حدأکثر ۱۰ میلیارد ریال است که ایده‌ها متناسب با اهمیت، اولویت و دامنه کاربردشان، از این حمایت بهره‌مند خواهند شد.

حمایت از نوآوری شرکت‌ها در قالب مراکز نوآوری شرکتی

دهقانی، یکی از وظایف معاونت علمی را حمایت از مراکز نوآوری درون‌شرکتی برشمرد و افزود: هیچ‌ مجموعه ای به اندازه خود شرکت‌ها، نوآوری و جنس آن را نمی‌شناسند و مراکز نوآوری درون‌شرکتی مهم‌ترین نیاز صنعت است. بهترین شناخت از لازمه های بازار، اولویت های فناورانه و نوآورانه را همان شرکت است؛ چراکه مرکز نوآوری در دل همان شرکت قرار می گیرد و می‌تواند با رصد تمامی اتفاقات، نوآوری‌های لازم را توسعه داده و به محصول یا خدمت تبدیل کند. بر همین اساس، سیاست معاونت علمی در این دوره حمایت از مراکز نواوری درون شرکتی یا IHIC است. در همین راستا، تعدادی از شرکت ها در قالب توافق نامه هایی، از حمایت های معاونت علمی برای توسعه این مراکز نوآوری بهره مند شده اند.

شرکت‌های با ماهیت دانش‌بنیان

معاون علمی رییس‌جمهور، شرکت تک‌ژن را مجموعه‌ای توانمند در فعالیت‌های تحقیقاتی تا تولید محصول و عرضه به بازار دانست و گفت: مجموعه‌های دانش‌بنیان فعلی کشور دو‌ دسته هستند؛ نخستین گروه شرکت‌های دارای عمر و سابقه فعالیت بیش‌تر هستند که طی سال‌های اخیر با تغییر و تحولاتی به عرصه دانش‌بنیان وارد شدند. دسته دوم که عمدتاً جوان تر هستند و کمتر از ۱۵ سال سن دارند، شرکت‌هایی هستند از ابتدا با ادبیات دانش بنیان آشنا بوده‌اند و تار و پود این شرکت‌ها با مفهوم دانش‌بنیان عجین شده است؛ مجموعه دانش‌بنیان تک‌ژن از جنس گروه دوم است، یعنی از آغاز بر مبنای دانش، فناوری و کار نوآورانه پایه ریزی شده‌اند. طی یکی، دو دهه اخیر شرکت‌ها و هسته‌های فناوری بوده‌اند که با داعیه کار تحقیقاتی به عرصه سلامت وارد شده‌اند اما در ادامه مسیر، راه کار تحقیقاتی و فناورانه را فراموش‌ کردند، فعالیت تجاری صرف را برگزیده و از مسیر اصلی خود خارج شده‌اند؛ خوشبختانه مجموعه تک‌ژن از این آفت نیز مصون مانده و این پویایی را حفظ کرده اند.

وی با اشاره به تکامل زیرساخت‌های زنجیره ایده تا تجاری‌سازی محصول در این شرکت دانش‌بنیان گفت: مفاهیم متعددی در زیست بوم فناوری و نوآوری شکل گرفته است که خوشبختانه تمامی این اجزای زنجیره ارزش محصولات سلامت در مجموعه تک‌ژن وجود دارد؛ این مجموعه علاوه بر این‌که یک‌شتابدهنده، یک مرکز هم آفرینی و یک مرکز نوآوری شرکتی را در دل خود دارد، توانسته زنجیره ایده تا بازار و تجاری سازی یک محصول را تکمیل کند و از این جهت، می‌تواند الگوی مناسبی برای دیگر فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری باشد. 

دهقانی با اشاره به اهمیت تجربه‌نگاری شرکت های دانش بنیان توانمند و موفق عنوان کرد: مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، برنامه‌ای را با هدف معرفی و ترویج تجربیات شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند و مسیری که پشت سر گذاشته‌اند تا به نقطه موفقیت رسیده‌اند، آغاز کرده و در قالب تولیدات ویدئویی مستند، معرفی و شناخت تجربه شرکت ها از آغاز مسیر، عرضه خواهد شد. ترویج این تجربه‌های موفق می‌تواند امیدبخش، انگیزه دهنده و راهگشا باشد. شناخت ملموس تجربیات از طریق این مستندها قطعاً در ترسیم راه برای سایر فعالان این عرصه و تیم‌های نوپایی که به تازگی در این مسیر قدم می‌گذارند، بسیار اثرگذار و آموزنده خواهد بود.

  • ضرورت درج نشانگر باقی مانده آنتی بیوتیک‌ها و فرهنگ‌سازی مصرف پروبیوتیک‌ها

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان سلامت معاونت علمی از ضرورت درج برچسب نشانگر باقی‌مانده آنتی بیوتیکی و آگاه‌سازی مردم نسبت به فواید استفاده از پروبیوتیک‌ها، به عنوان بزرگ‌ترین کمک به سلامت جامعه و حمایت از صنعت پروبیوتیک گفت.

در ادامه مصطفی قانعی در آیین رونمایی از محصول پودر مکمل سین بیوتیک دامی با اشاره به اهمیت ترویج و فرهنگ‌سازی درباره اهمیت پروبیوتیک‌ها عنوان کرد: یکی از چالش‌های اصلی در حوزه سلامت، میزان بالای استفاده از آنتی بیوتیک‌ها در قالب فرآورده‌های دارویی و چه به صورت باقی مانده در فرآورده‌های دامی است. مصرف آنتی بیوتیک‌ در اشکال مخالف دارویی، علاوه بر عوارض و آسیب‌های جدی برای انسان به محیط زیست نیز آسیب رسانده است.

وی با اشاره به توسعه فناوری‌ها در راستای شناسایی میزان باقی مانده آنتی بیوتیک در مواد غذایی به ویژه فرآورده‌های دامی عنوان کرد: آگاهی از میزان پسماند آنتی بیوتیک در فرآورده‌های غذایی و محصولات دام و طیور، حق مردم است، میزان مصرف آنتی بیوتیک مستقیما با سلامت مردم سروکار دارد و روند بی رویه استفاده از این دارو، خطرات جدی را برای سلامت جامعه دارد.

قانعی گفت: درج برچسب نشانگر باقی‌مانده آنتی بیوتیکی و آگاه‌سازی مردم نسبت به فواید استفاده از پروبیوتیک‌ها به کاهش استفاده از آنتی‌بیوتیک و ارتقای سلامت جامعه منجر می‌شود.  
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ادامه داد: با اجرای درج برچسب‌های نشانگر باقی‌مانده آنتی بیوتیک بر روی محصولات غذایی و شناخت جامعه نسبت به فواید پروبیوتیک‌ها، صنعت غذا به صورت خودکار از مصرف آنتی بیوتیک به سمت استفاده از پروبیوتیک‌ها حرکت می کند. بزرگ ترین کمک  و حمایت از صنعت پروبیوتیک همین کار است  و باید با فرهنگ سازی و ترویج، آگاهی نسبت به مضرات و عوارض منفی وجود آنتی بیوتیک‌ها و شناخت اهمیت پروبیوتیک ها افزایش بیابد. این کار جزو برنامه‌های جهانی است و به عنوان یک کلان روند در ابعاد جهانی،  دنبال می‌شود.

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *