اهم اخبار

گفتگوی اختصاصی اگروفودنیوز با امیررضا ثابت پی مدیر عامل گروه صنایع غذایی نامی نو

۲ دیدگاه
image_pdfimage_print

به گزارش اگروفودنیوز، مهندس امیر رضا ثابت پی متولد سال ۱۳۵۰ در اصفهان است. ایشان از سال ۱۳۷۹ با تولید غذای آماده و سالاد الویه وارد صنعت غذا شد و هم اکنون نیز با ۷ واحد تولیدی مشغول به کار است. به گفته ثابت پی چندی است تولید سس، سوسیس وکالباس را به مجموعه اضافه کرده اند تا در تولید مواد اولیه سالاد الویه و غذاهای آماده خودکفا شوند.

گفتگوی کوتاهی با ایشان صورت گرفت که در زیر می خوانیم:

 

 • ابتدا در مورد مجموعه نامی نو و محصولات تولیدی توضیح بفرمائید.

مجموعه دارای ۷ واحد تولیدی است که ۲ واحد به تولید انواع ساندویچ ها به صورت ساندویچ های صبحانه ای و میان وعده مشغول است و یک واحد هم داریم که ساندویچ های آماده به صورت ساندویچ های باگت و کلاپ تولید میکنیم و یک واحد به تولید محصولات بر پایه سس قرمز مثل ماکارانی و خوراک بندری و کشک و بادمجان مشغول است. تولید سالاد الویه نیز در یک کارخانه دیگر مجموعه تولید میشود. ورود ما به تولید فراورده های گوشتی به این دلیل بود که میخواستیم در تولید مواد اولیه محصولاتمان خود کفا بشویم و مواد اولیه با کیفیت را در تولیداتمان به کار ببریم.

 • سالاد الویه از غذاهای محبوب ایرانیان میباشد که اغلب در منازل تهیه می شود. به نظر شما تولید سالاد الویه ریسک بزرگی نبود؟

سال ۱۳۷۶ اداره نظارت بر مواد غذایی در پنج استان مرجع از سالاد الویه های خانگی عرضه شده در مغازه ها نمونه گیری کردند و بیش از نود درصد آنها حامل آلودگی میکروبی اشرشیا (E.coli) بودند. این موجب شد که تولید الویه در اغذیه فروشی ها ممنوع شود و بعد از این موضوع من به تولید الویه به صورت بهداشتی و مکانیزه اقدام کردم.

 

 • در گذشته جوانان کارآفرین به راحتی در کار موفق میشدند ولی الان تولید و راه اندازی یک کارخانه با کمک یک ایده خوب و اندک سرمایه برای تولید مواد غذایی با سختی و ریسک بالایی برخوردار است، چرا؟

ایجاد یک کار سخت شده به این دلیل که ارتباطات زیاد شده است و همه به تمام اوضاع شناخت نسبی پیدا کرده اند. ولی باز امکان این کار وجود دارد. ما امروز کمبود کار نداریم بلکه ما آدم کاری نداریم. افراد موفقی که الان توانسته اند در حوزه صنایع غذایی موفق عمل کنند و باعث افتخار کشور شدند، به این دلیل است که پشتکار داشتند و حاضر شدند با اندک سرمایه و پشتوانه کم تمام تلاش خود را بکنند. الان هم هستند افرادی که در حال کار آفرینی باشند و نتیجه تلاش خود را در آینده مشاهده میکنند. امروزه دست ها زیاد شده است به طور مثال ۱۷ سال قبل وقتی این مجموعه را راه اندازی کردم فقط من بودم که سالاد الویه تولید میکردم ولی امروز نزدیک به ۵۰ شرکت تولید سالاد الویه مشغول به کار است.

 

 • اهمیت تحقیق و توسعه (R&D) در مجموعه شما چگونه است و آیا با دانشگاه های کشور همکاری داشته اید؟

به اعتقاد بنده اگر امروز صنعت، تحقیق و توسعه قوی و استراتژی برای آینده نداشته باشد محکوم به فنا است. به نظر من هر مجموعه باید بیش از نیمی از درآمدش را در خود مجموعه سرمایه گذاری کند وگرنه اگر این تحقیق و توسعه نباشد آن شرکت و مجموعه بعد از مدتی حذف خواهد شد. نامی نو با دانشگاه های اصفهان همکاری خوبی دارد و در تهران نیز با دانشگاه شهید بهشتی تعامل داریم. گروه تحقیق و توسعه ما متشکل از ۸۰ نفر از تحصیل کرده های زبده صنایع غذایی هستند. هنگامیکه که ضوابط غذاهای آماده توسط کارشناسان ارگانهای نظارتی نوشتند به دلیل اینکه بر مبنای کارخانه ما نوشته می شد، این ادعا را کردم که تیم تحقیق و توسعه مجموعه نامی نو که فقط بر روی الویه ( یک موضوع تخصصی خاص) تحقیق میکنند و غالب بر ۳۰ نفر از کارشناسان ارشد و دکترای صنایع غذایی هستند از کارشناسان شما قوی تر و ماهر تر هستند زیرا تیم تحقیق و توسعه نامی نو فقط روی این موضوع تفکر دارند و پراکنده کار انجام نمیدهند حال آنکه کارشناسان ارگانها می بایست بر روی چندین محصول بطور همزمان تحقیق کنند و مطمئنا این پراکندگی باعث پایین آمدن دقت خواهد شد.

مجموعه ما الان به عنوان یکی از دو شرکت برتر در حوزه بحث های دانش بیان در کنار شرکت زر ماکارون با مرکز رشد انیستیتو تغذیه ایران که به عنوان مرکز تخصصی تغذیه ایران معرفی میشود و زیر مجموعه دانشگاه شهید بهشتی است، همکاری می کند.

 

 • مجموعه شما در چند سال اخیر در لیگ برتر فوتبال به عنوان اسپانسر داوری حضوردارد. آیا به خاطر علاقه شخصی شما به فوتبال بود؟

من خودم فوتبالی بودم و طرفدار تیم سپاهان هستم و باشگاه ورزشی نیز داریم. اما در بحث مسئولیت اجتماعی وارد ورزش شدیم و پس از آن نیز معقوله تبلیغات پیش آمد.

 

 • انتظارات شما به عنوان یک کارآفرین از دولت دوازدهم و مسئولین درحمایت از این صنعت چیست؟

تقاضای من از دولت نگاه حمایتی است. اینکه برای صنعت دست انداز به وجود نیاورند. موضوع بعدی بحث مالیاتی است. مالیات بر درآمد با نرخ ۲۵ درصد در حوزه صنایع غذایی در ایران بیشتر از هر جای دیگری از دنیا است. اصولاً در سایر کشور ها مالیات بر درآمد محصولات غذایی را کم میگیرند تا تولید کننده کیفیت مواد غذایی تولیدی را کاهش ندهد و سلامت آن جامعه به خطر نیافتد ولی در ایران به این صورت نیست و مالیات و نگاه های مالیاتی از آشفته ترین ذهنیت هایی است که برای صنایع و تولیدکنندگان وجود دارد. در مبحث بیمه نیز سخت گیری های زیادی برای کارفرما انجام میشود که امیدوارم متولیان بتوانند طبقه بندی مشاغل را انجام دهند. در ایران این طبقه بندی وجود ندارد به طور مثال در کشور های اروپایی دو نوع کنسرو در بازار و با دو قیمت متفاوت وجود دارد. تفاوت قیمت به علت بد بودن محصول نیست. به علت قیمت تمام شده محصول میباشد. ولی در ایران این موضوع نیست و دو محصول که تفاوت زیادی در کیفیت دارند و قیمت تمام شده محصول گرانتر چند برابر گرانتر از محصول ارزانتر میباشد ولی با یک قیمت به بازارعرضه میشوند. این موضوع باعث آشفتگی در بازار میشود و از طرفی فروشنده نهایی نیز به این دلیل که سود کارش در فروش محصولاتی با قیمت تمام شده کمتر است اقدام به تبلیغ و فروش آن محصول میکند و محصولات با کیفیتی مثل محصولات ما را به این علت که سود نهایی برای فروشنده میباشد، برعکس بد و بی کیفیت خطاب میکند.

بحث دیگر اینکه نظارت کامل بر روی قیمت گذاری انجام نمیشود. قیمتی که بر روی محصول درج میشود نسبت به قیمت نهایی تولید شده محصول، تفاوت دارد و این اختلاف قیمت از جیب مصرف کننده پرداخت میشود که صحیح نمیباشد.

در صنعت تولید تقلب بسیار زیاد شده است. برخی شرکت ها حتی به لوگو نیز رحم نمی کنند. شرکتی را دیدم که از لوگوی مجموعه ما عیناً کپی کرده بود. بعد از تماس با آن شرکت جواب گرفتیم که هر کاری میکنند برای کسب بازار است. اگر شرکتی با به خطا انداختن مصرف کننده به دنبال گرفتن بازار رقبا باشد که تقلب محسوب میشود.

 

 • در حیطه کاری شما که غذای آماده تولید میکنید آیا تشکل و یا انجمن صنفی وجود دارد تا پیگیر کارها و مشکلات شما باشند؟

در حال حاضر هیچ صنفی وجود ندارد و هیچ تشکلی هم تشکیل نشده است ولی در آینده شاهد حضور صنفی خواهیم بود.

 

 • آیا صادرات دارید؟

محصول اصلی ما که سالاد الویه است را به کشور های عراق و روسیه و کشور های حوزه خلیج فارس صادرات کرده ایم و این روند نیز ادامه دارد. حجم صادرات به دلیل نوع محصول و ماندگاری کوتاه این محصول، کم است ولی شدیداً به دنبال یک محصول جدید هستیم که بتوانیم بازار اروپا را برای خودمان بکنیم.

 

 • و کلام آخر …

با تشکر از شما دست اندرکاران ماهنامه وزین، امیدوارم در راه رسالت خودتان که اطلاع رسانی و حمایت از صنعت است موفق و موید باشید.

فاطمه کاشانی

نویسنده

فاطمه کاشانی

بعدی

نوشته های مرتبط

2 نظر برای این مطلب

 1. علیرضا اسمعیلی says:

  درود من مصاحبه آقای ثابت خوندم جالب بود آرزوی موفقیت دارم قسمتی از مصاحبه در باره ماندگاری کم جهت صادرات بود ما تکنولوژی از اروپا داریم این ماندگاری رو بدون اضافه کردن مواد افزودنی ۳برابر میکنه وبا این برندشمااجازه صادرات به کل اروپا رو دارید سپاس اسماعیلی ۰۹۱۲۴۸۳۰۶۰۳

 2. ذوب اهن قهرمان says:

  درود و دو صد بدرود از طرف بچه های برخوار که اقای ثابتی کارفرمای عالی هستن انشالله موفق باشن گروه نامی نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *