اهم اخبار

افزایش شدید قیمت گوشت داخلی با وجود افزایش واردات نهاده‌

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

بررسی‌ها نشان می‌دهد، با وجود تخصیص ارز دولتی به نهاده‌های دامی شاهد افزایش قابل توجه قیمت محصولات نهایی گوشتی تولید داخل در بازارهای مختلف کشور بوده‌ایم.

 

 

به گزارش خبرنگار  اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در لیست اصلی ۲۵ قلم کالای اساسی که در سال ۹۷ با ارز ۴۲۰۰تومانی وارد کشور شده ۳گروه اصلی الف: کالای اساسی مصرفی (خوراکیها)، ب: اقلام مربوط به کشاورزی و دامداری، ج: دارو و تجهیزات پزشکی و همچنین کاغذ و لاستیک کامیون دیده می‌شود.

ماهانه یک‌میلیارد دلار کالای اساسی با ارز ۴۲۰۰تومانی وارد می‌شود

مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک گفته است: طی ۱۱ماهه اخیر آماری از واردات کالاهای اساسی داریم که نشان‌دهنده بحران در این زمینه نیست و وضعیت مطلوب است. در این مدت ماهانه بالغ بر یک میلیارد دلار کالاهای اساسی به کشور وارد شده که به‌لحاظ وزنی ۷۰۰ هزار تن نسبت به مدت مشابه افزایش داشت.

رئیس  کل گمرک اضافه کرده است: در کالاهای اساسی بحران که نداریم هیچ بلکه در برخی قلم کالاها مثل ذرت یا گوشت واردات نسبت به مدت مشابه افزایش داشته و طی ۱۱ماهه امسال قریب به ۱۱ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی هزینه شده است.

بر اساس اظهارات رئیس گمرک، کنار افزایش ترخیص اقلامی مثل گوشت قرمز،  شاهد افزایش واردات اقلامی مانند ذرت که از نهاده‌های دامی و کشاورزی به‌حساب می‌آیند هستیم.

جدول زیر نشان‌دهنده افزایش قابل توجه واردات برخی اقلام اساسی در گروه کشاورزی که عمدتاً به مصرف دام می‌رسد، طی ۱۰ماهه نخست سال جاری است.

گفتنی است، بر اساس گزارش مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، سالیانه ۱میلیون تن گوشت در کشور مصرف می‌شود که برآوردها نشان می‌دهد حدود ۷۰۰ هزار تن آن از محل تولید داخل و مابقی از طریق واردات تأمین می‌شود. در حال حاضر دولت برای تأمین گوشت وارداتی ارز ۴۲۰۰تومانی لحاظ کرده است که با بالا گرفتن چالش توزیع گوشت و افزایش شدید قیمتها از بهمن ماه شاهد شکل‌گیری صفهای طویل مقابل فروشگاههای زنجیره‌ای برای دریافت گوشت قرمز بوده‌ایم.

تعادل در بازار وارداتی و چالش در بازار گوشت تولید داخل

همان‌طور که اشاره شد در هفته‌های اخیر گوشت وارداتی با ارز ۴۲۰۰تومانی از طریق فروشگاههای زنجیره‌ای در اختیار مردم قرار گرفته است، در این بین هرچند شاهد تشکیل صفهای طولانی هستیم اما قیمتها در حوزه گوشت وارداتی تقریباً متعادل است، این درحالی است که قیمت گوشت تولید داخل با وجود بهره‌مندی از ارز ۴۲۰۰تومانی برای تأمین نهاده‌های دامی (خوراک دام) با افزایش غیر قابل توجیهی مواجه شده است. هنوز هیچ نهادی در این خصوص توضیحی ارائه نکرده است و همچنان شاهد اظهار نظرهایی درخصوص تأثیر یا عدم تأثیر قاچاق دام در گرانی گوشت قرمز در کشور هستیم. به‌نظر می‌رسد مسائلی از این دست بیشتر دامن زدن به حاشیه‌هایی باشد که ذهن تحلیلگران و ناظران را از مسئله اصلی یعنی نحوه تخصیص ارز به نهاده‌های دامی و به‌تبع آن توزیع محصول نهایی آن منحرف می‌کند.

سؤال اصلی که در این‌جا وجود دارد، این است که؛ چرا دولت  و مجلس حاضر شدند همچنان برای تولیدکنندگان دام داخلی یارانه ارزی خوراک دام در نظر بگیرند، به‌عبارت دیگر وقتی قیمت نهایی محصولات کشاورزی به‌شدت افزایش یافته و به‌زعم بسیاری از کارشناسان راهکار دقیقی برای نظارت بر این حوزه وجود ندارد بهتر نیست تدبیر جدیدی در این حوزه اندیشیده شود؟

لزوم اعمال تغییرات در جدول تخصیص ارز دولتی در سال ۹۸

به گزارش تسنیم، بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، در سال ۹۸  تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی به ۲۵ قلم کالای اساسی مطابق سال ۹۷ ادامه خواهد یافت. به‌نظر می‌رسد در صورت تداوم گرانی گوشت قرمز تولید داخل، دولت باید در  زمینه تأمین و تخصیص ارز این حوزه تغییرات لازم را لحاظ کند.

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *