اهم اخبار

رئیس سازمان حفظ نباتات نهادهای بین المللی ایران را الگوی تامین امنیت غذایی می دانند

بدون دیدگاه

به گزارش اگروفود نیوز ، مهدی قائمیان ، که برای شرکت در همایش بین المللی تامین امنیت غذایی به باکو سفر کرده است ، افزود: بر اساس آخرین گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد ( فائو ) ایران در زمینه تامین امنیت غذایی موفق ترین کشور در خاورمیانه است و دبیر کل این سازمان در دیدار اخیر با وزیر جهاد کشاورزی ،از فعالیت های ایران تقدیر کرد .
وی با اشاره به دستآوردهای جمهوری اسلامی ایران در ۳۰ سال اخیر در راستای تامین امنیت غذایی و رسیدن به خودکفایی در تولید محصولات غذایی گفت : اگر چه در سال ۱۹۷۹ میلادی ۶۵ درصد سبد غذایی کشورمان وابسته با واردات بود ولی اکنون نزدیک به ۷۰ درصد محصولات غذایی در داخل کشور تولید می شود که در این همایش از ما در این خصوص سووال شد و تجربیات خود برای حا ضران مطرح کردیم .
قائمیان در پاسخ به نحوه نظارت بر کشت محصولات کشاورزی از نظر سلامت غذایی ،گفت : یک طرح بزرگ بعنوان ارتقای سلامت محصولات کشاورزی اخیرا در ایران با کمک سازمان ها و وزارتخانه های مختلف از جمله وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت به اجرا گذاشته شده است .
رییس سازمان حفظ نباتات تصریح کرد : هدف از این طرح انجام بازرسی از مزرعه تا آخرین مرحله یعنی عرضه محصولات غذایی در بازار و رسیدن بر سر سفره ها است که تمام مراحل آن از نظر سلامت محصول بررسی می شود .
وی در مورد همکاری ایران با نهادهای بین المللی در زمینه تامین امنیت غذایی، گت :ما مثل بقیه کشورها بخصوص کشورهای همسایه و دوست وبرادر حاضر هستیم در رعایت شرایط مد نظر آنها بر اساس قوانین بین المللی اقدام کنیم.
وی در مورد همکاری جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها و بخصوص کشورهای دوست و همسایه در عرصه امنیت غذایی گفت : آماده برای صادرات محصولات مطابق قوانین بین المللی و با شرایط و مقررات قانع کننده این کشورها از نظر تامین امنیت غدایی هستیم .
نخستین همایش بین المللی امنیت غذایی روز جمعه از سوی موسسه دولتی امنیت غذا جمهوری آذربایجان ، اتحادیه اروپا و بانک جهانی و با حضور مسوولان و نمایندگان چند کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران و نهادهای بین المللی فعال در این حوزه در باکو برگزار شد .

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *