اهم اخبار

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی: افزایش ۲ هزار تومانی گوشت گوسفندی در بازار/دامداران مقصر اصلی گرانی هستند

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

ملکی امتناع دامداران از عرضه را دلیل اصلی نوسان قیمت گوشت در بازار بر شمرد و گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو شقه گوسفندی به ۱۰۵ تا ۱۰۶ هزار تومان رسیده است.

 

 

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در گفت و گو با خبرنگارصنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به افزایش قیمت گوشت گوسفندی در بازار گفت: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با افزایش یک هزار تا ۲ هزار تومانی نسبت به ایام بعد از عید قربان با نرخ ۹۶ تا ۹۷ هزار تومان به مغازه دار و ۱۰۵ تا ۱۰۶ هزار تومان به مشتری عرضه می‌شود.

وی ذبح فراوان دام در عید قربان و کاهش عرضه دام به بازار را دلیل اصلی نوسانات قیمت گوشت برشمرد و افزود: بسیاری از دامداران با انگیزه بازگشت حجاج در روز‌های آتی و ایام محرم از عرضه امتناع می‌کنند تا بتوانند دام خود را با نرخ‌های بهتری در بازار به فروش رسانند.

ملکی با اشاره به اینکه دامداران مدعی هستند که با مازاد انباشت دام در واحد‌ها روبرو هستند، بیان کرد: با توجه به وضعیت مساعد بارندگی و مراتع، دامداران تصور می‌کردند که شرایط امسال همانند سال گذشته خواهد بود و هم اکنون که با رکودی بازار مواجه شده اند، می‌گویند چه کنیم.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به اینکه قیمت دام زنده در عید قربان حدود ۴۶ تا ۴۷ هزار تومان بود، گفت: این در حالی است که هم اکنون قیمت هر کیلو دام زنده به سبب کمبود عرضه به ۴۹ تا ۵۰ هزار تومان افزایش یافته و همین مساله موجب شده تا قیمت گوشت قرمز در بازار با نوساناتی روبرو شود.

وی افزایش قیمت گوشت وارداتی را یکی دیگر از دلایل نوسان قیمت گوشت داخلی دانست و افزود: قیمت هر کیلو گوشت وارداتی از ۷۵ به ۸۰ هزار تومان افزایش یافته و از آن جا که قیمت ارز نوسانی نداشته است، معلوم نیست به چه علت قیمت گوشت وارداتی در بازار افزایش یافته است؟

ملکی ادامه داد: با وجود کاهش تقاضا در شهریور به سبب بازگشایی مدارس و افزایش هزینه خانوار و رکود حاکم بر بازار باید منتظر ماند و دید که قیمت گوشت در بازار به کدام سمت و سو می‌رود؟

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در پایان قیمت دام در عید قربان را مناسب دانست و گفت: بعداز عید قربان، دام زنده به بازار عرضه نشد و همین مسئله بر نوسان قیمت دامن زد، از این رو قیمت گوشت در روز‌های آینده به عرضه و تقاضا بستگی دارد به طوریکه با ازدیاد عرضه، قیمت‌ها شکسته می‌شود.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *