سرانه مصرف مرغ در ایران از متوسط جهانی بیشتر شد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه سرانه مصرف مرغ در کشور رکورد زده است گفت: سرانه مصرف مرغ در کشور به ۲۹ کیلوگرم در سال رسید و در بخش تخم مرغ نیز دارای سرانه ۱۱ کیلوگرمی هستیم.

 

به گزارش تسنیم مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی امروز در حاشیه بازدید از چند واحد تولیدی دامی اظهار کرد: درباره دستاورد ۴۰ ساله انقلاب در حوزه مواد پروتئینی گفت: میزان تولید شیر در کشور سال ۵۷، دو میلیون و ۶۲۰ هزار تن بود که این رقم در سال ۹۷ به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسیده است.

وی افزود: میزان تولید گوشت قرمز نیز در سال ۵۷، ۳۹۷ هزار تن بود که درسال جاری به ۸۶۰ هزار تن رسیده است و در بخش تولید گوشت مرغ نیز تحول بزرگی داشتیم به طوری که تولید ما از ۱۶۰ هزار تن به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسیده است که حدودا ۱۵ برابر افزایش یافته است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: میزان تولید تخم مرغ نیز از ۱۶۰ هزار تن سال ۵۷ به ۹۰۰ هزار تن در سال ۹۷ رسیده که اگر موضوع آنفولانزا نبود تولید ما اکنون از یک میلیون تن عبور کرده بود. اما با این حال میزان تولید تخم مرغ نیز ۵٫۷ برابر اضافه شده است.

رضایی با بیان اینکه تولید عسل در کشور بعد از پیروزی انقلاب ۱۳ برابر شده است گفت: میزان تولید این محصول ۶ هزار و ۶۰۰ تن بود که اکنون به ۸۸هزار تن رسیده و ۱۳٫۳ درصد رشد دارد.

وی در ادامه صحبتهای خود با اشاره به سرانه مصرف محصولات پروتئینی دامی درسال ۹۷ گفت: هر ایرانی روزانه ۲۸٫۵ گرم پروتئین از محل منابع داخلی و ۲۹٫۵ گرم در مجموع دریافت می کند که با درنظرگرفتن شیلات و آبزیان این رقم به ۳۶ گرم می‌رسد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی افزود: سرانه مصرف شیر در کشور ۱۱۵ کیلوگرم گوشت قرمز، ۱۲ کیلوگرم مرغ، ۲۹ کیلوگرم و تخم مرغ نیز ۱۱ کیلوگرم است  که در بخش مرغ میزان مصرف بالاتر از متوسط جهانی است.

رضایی در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به پروژه هایی که در سال ۹۷ در بخش دامپروری ایجاد شده است گفت: ۵۳ واحد جدید دام سبک با ظرفیت ۳۳۰ هزار رأس و ۶۰ واحد جدید دام سنگین با ظرفیت ۱۱۰ هزار تن ایجاد و بعد حجم تولید این محصولات در کشور اضافه شده است.

وی با بیان اینکه استفاده از نژادهای گاو دو منظوره در دامداری های کشور توسعه یافته است گفت: این نوع دام علاوه براینکه عملکرد مناسبی در تولید گوشت دارد بالای ۲۷ تا ۲۸ کیلوگرم نیز شیر تولید می کند که این نژاد با نژادهای بومی ما نیز امیخته شده است.

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *