مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان ماهیان سردآبی: افت ۱۵ درصدی تقاضای خرید ماهی

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان ماهیان سردآبی گفت: با توجه به کاهش قدرت خرید خانوار، تقاضای خرید ماهی ۱۵ درصد کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آرش نبی زاده مدیر عامل اتحادیه تعاونی های تولیدکنندگان ماهیان سردآبی از کاهش قیمت قزل آلا سر مزرعه خبر داد و گفت: علی رغم افزایش قیمت قزل آلا در خرده فروشی ها، اما نرخ ماهی سر مزرعه کاهش یافته که این امر منجر به افت سود تولیدکننده شده است.

وی قیمت هر کیلو قزل آلا سر مزرعه را ۳۷ تا ۳۸ هزار تومان اعلام کرد و افزود: هم اکنون متوسط قیمت هر کیلو قزل آلا در خرده فروشی ها، بالای ۴۶ تا ۴۷ هزار تومان است. همچنین برخی تولیدکنندگان قزل آلا در برخی مقاطع قزل آلای خود را با نرخ ۱۶ تا ۱۷ هزار تومان فروختند، درحالیکه در همان مقطع هم مصرف کننده کمتر از هر کیلو ۳۰ هزار تومان نخریده بود.

نبی زاده با اشاره به اینکه استمرار روند کاهش قیمت سرمزرعه، تعطیلی واحدهای پرورش را به همراه دارد، بیان کرد: در ایام پرتقاضا همچون شب یلدا، قیمت ماهی افزایش چندبرابری پیدا می کند که این امر سودی برای تولیدکننده و مصرف کننده ندارد.

این مقام مسئول عرضه مستقیم را تنها راهکار کنترل بازار ماهی بر شمرد و گفت: اگر سازمان میادین غرفه هایی را در اختیار تولیدکننده قرار دهد، دیگر شاهد التهاب قیمت و گرانفروشی در بازار نیستیم.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی از کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تقاضا برای خرید قزل آلا در بازار خبر داد و گفت: با توجه به کاهش قدرت خرید خانوار، ماهی کالای لوکس در سبد مصرفی خانوار محسوب می شود به طوریکه خانوارها ترجیح می دهند به جای یک کیلو ماهی، یک کیلو مرغ خریداری کنند تا بتوانند در چند وعده مصرف کنند.

نبی زاده در پایان با اشاره به دلایل عرضه قزل آلا با نرخ ۴۰ هزار تومان و کمتر در برخی مغازه ها تصریح کرد: بنابر قیمت تمام شده تولید و نرخ ماهی سر مزرعه، قیمت هر کیلو قزل آلا با وزن مناسب ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم کمتر از ۴۶ تا ۴۷ هزار تومان در مغازه نیست چرا که قیمت قزل آلا با وزن مناسب در عمده فروشی کمتر از ۴۰ هزار تومان و سایز کوچک ۳۹ هزار تومان نیست که با این وجود ارزان فروشی را باید در عوامل دیگر جست و جو کرد.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *