اهم اخبار

هشدار سازمان ملل نسبت به افزایش بی‌سابقه قیمت روغن، غلات و لبنیات

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

سازمان ملل می‌گوید: طی ماه گذشته قیمت غلات و روغن خوراکی به خاطر درگیری نظامی روسیه با اوکراین افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از راشاتودی، سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل، فائو اعلام کرد که به خاطر درگیری نظامی روسیه با اوکراین شاهد افزایش کم‌سابقه قیمت غلات و روغن خوراکی طی ماه گذشته در جهان بوده‌ایم.

فائو طی بیانیه‌ای اعلام کرده که مواد غذایی اساسی در جهان در ماه مارس همزمان با تشدید تنش نظامی در حوزه دریای سیاه و شوک آن به بازار غلات و روغن‌های گیاهی، رشد چشمگیری داشته و به بالاترین میزان خود در تاریخ رسیده است.

در ماه مارس، شاخص قیمت مواد غذایی فائو ۱۲٫۶ درصد نسبت به ماه فوریه رشد کرده و به ۱۵۹٫۳ واحد رسید که بیشترین رشد ماهانه از زمان ثبت اطلاعات مربوط به آن از سال ۱۹۹۰ تاکنون به شمار می‌رود. این شاخص نشان‌دهنده میزان تغییرات ماهانه سبد مواد غذایی اساسی در سطح جهان است. افزایش کنونی شامل رکورد زدن قیمت روغن‌های خوراکی، حبوبات و گوشت است.

فائو می‌گوید: قیمت شکر و لبنیات هم رشد قابل توجهی داشته است.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد اخیرا هشدار داده که به خاطر درگیری نظامی روسیه با اوکراین قیمت مواد غذایی و هزینه تامین غذا ۲۰ درصد دیگر نیز رشد خواهد کرد و باعث افزایش سوءتغذیه در جهان خواهد شد.

روسیه و اوکراین بزرگ‌ترین صادرکنندگان گندم، ذرت، جو و روغن آفتابگردان در جهان به شمار می‌روند. صادرات اوکراین متوقف شده و تحریم‌های غرب علیه روسیه هم ممکن است صادرات غلات این کشور از بنادر واقع در دریای سیاه را‌‌‌‌‌‌‌‌ متوقف کند.

کارشناسان نگران هستند که فصل کاشت محصولات در اوکراین هم تحت تأثیر بحران کنونی قرار گیرد.

اوکونجو آویلا، دبیر سازمان تجارت جهانی، چند روز پیش هشدار داد که شرایط پیش آمده ممکن است به قحطی و شورش‌های مرتبط با غذا در سطح کشورهای فقیر به خصوص در آفریقا منجر شود.

وی تأکید کرد: واردات غذا از حوزه دریای سیاه برای ۳۵ کشور آفریقایی بسیار حیاتی است.

سرویس خبری: بین الملل

منبع: راشاتودی

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *