اهم اخبار

گزارش اگروفودنیوز از جلسه هم اندیشی انجمن صنفی صنایع آبمیوه و کنسانتره با مدیرکل اداره نظارت برمواد غذایی +گزارش تصویری

بدون دیدگاه

جلسه هم اندیشی انجمن صنفی صنایع آبمیوه و کنسانتره با دکتر وحید مفید مدیرکل اداره نظارت برمواد غذایی برگزار شد و مقرر گردید تفاهمنامه ای بین دو انجمن صنفی آبمیوه و اداره نظارت بر مواد غذایی در خصوص حل و فصل برخی از مسائل مطروحه منعقد گردد.

 

به گزارش پایگاه خبری اگروفودنیوز در ابتدای این جلسه  دکتر ولی الله داوودآبادی دبیر انجمن صنفی صنایع آبمیوه و کنسانتره این صنعت را صنعتی مدرن با تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته و مدیران تحصیلکرده دانست و گفت : این صنعت بالقوه مزیت ایران در صادرات کنسانتره و آب میوه است که متاسفانه اکنون به دلیل مسائل اداری وقت گیر و تغییراتی که در مقررات پیش می آید اینطور نیست  .

این در حالیست که بهترین میوه و امکانات را در اختیار داریم ولی در صدور آبمیوه و کنسانتره خیلی موفق نبودیم و هرچه از سال های قبل به جلو می آییم قدرت این صنعت کم می شود .

دکتر داوودآبادی همچنین  از حضور آب میوه های خارجی در بازار ایران انتقاد کرد و گفت : گاها دیده شده در ترکیبات این آبمیوه ها از بنزوات سدیم استفاده شده که از نظر اداره نظارت جز مواد ممنوعه است و این دوگانگی برای تولید کننده ها تعجب آور است چطور اجازه ورود چنین محصولی به کشور داده می شود ولی اجازه تولید آن در داخل نیست.

داوودآبادی افزود : البته همه این مشکلات در حیطه اداره کل نظارت برمواد غذایی نیست ولی امیدواریم برخی از مسائل مرتبط به نحوی حل و فصل شود.

وی ادامه داد : بخش خصوصی امیدوار است تلاشهایی که از طرف دکتر مفید  منتج به حل این مشکلات می شود بعنوان یادگار در صنعت بماند .

 

در ادامه دکتر وحید مفید، مدیرکل اداره نظارت برمواد غذایی با اشاره به سابقه خود در صنعت غذا از سال ۱۳۷۴ و تحصیلات کارشناسی تا دکترا ی خود در زمیه صنایع غذایی و علاقه شخصی به این صنعت از عزم اداره کل نظارت بر حل مشکلات فرا روی صنعت غذا و خدمت به مصرف کننده و تولیدکننده  خبر داد  و گفت:

یکی از مسائل  چند تولیتی بودن در صنعت غذاست که با توجه به همکاری های بسیار خوبی که با سازمان استاندارد داشتیم به این مسئله ورود نمی کنم ولی در یکسال گذشته با استاندارد نزدیک شدیم و نزدیک تر هم می شویم .

ولی در کل می بایست در بحث صنایع غذایی نظارت و مدیریت از مزرعه تا سفره توسط یک نهاد صورت بگیرد .با توجه به اینکه در صنعت هنوز تکنولوژی خاصی نیامده که باقیمانده سموم را حذف کند لذا باید در مزرعه روی نحوه سم دادن، نیترات ، نیتریت ، به صورت علمی و نظارت صورت پذیرد .

مسئله به حدی مهم است که رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ در ماههای اول ریاست جمهوری خود  در سال ۲۰۱۷  قانون غذا را بازنگری و تجدید نظر کرد وباعث  استقلال غذا از FDA  شد.

 

دکتر مفید افزود: با وزارت جهاد کشاورزی نیز بحث هایی داشتیم که کارهای کنترلی به صورت منظم انجام پذیرد و شاهد این نباشیم میوه جات و محصولات کشاورزی بخاطر وجود باقیمانده سموم از خارج برگشت داده شود .

 

در ادامه دکتر غلامحسین احمدی ، نایب رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی صنایع آبمیوه و کنسانتره و رئیس هیئت مدیره شرکت سنوس با اشاره به جلسات کمیته فنی و حضور نماینده انجمن با نمایندگان  اداره کل نظارت و سازمان استاندارد در زمینه علمی، فنی و کیفی گفت در خصوص استاندارد پایین آوردن شکر آبمیوه ، خود انجمن داوطلب شد و پیشنهاد داد  و در خصوص استفاده از مواد رنگی بیشترین همکاری و تعامل صورت گرفت .

وی در بخش دیگری از سخنان خود  در خصوص شرکتهای تولید کننده کنسانتره و آبمیوه گفت: متاسفانه حضور شرکتهای متقلب و زیرپله ای که فاقد استاندارد لازم هستند، مالیات های سنگین و واردات بی رویه و قاچاق باعث تعدیل نیرو و تعطیلی کارخانجات  شده است وی افزود: گرانی ارز از طرفی باعث خوشحالیست که جلوی واردات گرفته می شود و از طرفی جای نگرانی دارد که در خصوص صدور نفت تحویل کالا و محصولاتی مانند آبمیوه را شاهد باشیم.

 

دکتر احمدی افزود: گاها شامل تصمیمات اشتباه در کمیته های فنی بودیم  بعنوان مثال در خصوص کنسانتره چند سال پیش، شرکتی که ۲ سال از تولید کنسانتره اش گذشته بود،   با یک ایراد غیر علمی باعث شد نزدیک  ۵میلیارد هزینه کند که در آزمایشگاههای خارج از کشور بتوانیم ثابت کنیم آن کنسانتره سالم و فاقد مشکل است . این در حالیست که زمان ماندگاری در دمای منفی هجده در جه سانتیگراد برای کنسانتره بیشتر از این است و هیچگونه آسیب شیمیایی، میکروبی به آن وارد نمی شود.

 

در ادامه مهندس گواهی از شرکت عالیفرد (برند سن ایچ) به اهمیت بحث کیفی ، کنترل مواد مصرفی، کنسانتره ، پوره و.. در کارخانجات اشاره کرد و از اداره کل نظارت بر مواد غذایی خواست با برخی از شرکتهای متقلب و زیر پله ای که از مواد اولیه نا مرغوب ، رنگهای غیرخوراکی استفاده می کنند ، مقابله کند و از شرکتهایی که اصول را رعایت می کنند تقدیر کند

 

مهندس انباری ( مدیر کارخانه کشت و صنعت تکدانه) از  نحوه اختیارت تفویض شده اداره نظارت بر مواد غذایی به استان ها انتقاد کرد  و گفت: این اختیارات یا ناقص تفویض شده و یا استان ها ناقص اجرا می کنند . عمدتا  از شهرستان ها به تهران ارجاع می دهند  و از تهران هم می گویند ما این اختیار را به شهرستان ها دادیم و باعث رفت و آمد تولیدکننده از شهرستان به تهران می شود .

مهندس بایرامی (مدیرعامل سابق شرکت بهنوش ایران) نیز خواستار کانالیزه کردن نظارتهای ارگان ذیربط شد گفت:  همه مجوزها و نظارتها از مزرعه تاسفره بر عهده یک سازمان مشخص باشد

مهندس بامداد از شرکت مزرعه سبز نی ریز  به مسئله صادرات کنسانتره و پوره میوه جات اشاره کرد و گفت کار ترویجی می بایست از باغات تا پروسه تولید صورت پذیرد . گاها وزارت جهاد کشاورزی  برای بالا بردن آمار  تولید مجوز سمومی می دهد که  بعدها تولیدکنندگان نمی توانند در پایین آوردن باقیمانده سموم  کاری کنند  . از اداره نظارت تقاضا داریم به این موضوع حساسیت نشان داده و باقیمانده سموم را چک کنند حتی در میوه فروشی ها اینکار صورت بگیرد .

 

جلیل نژاد به قطع شدن پل ارتباطی کارشناسان ادارت کل به ویژه اداره نظارت بر مواد غذایی با تولید کننده اشاره کرد و گفت این مسئله که تولیدکننده برای ملاقات نتواند به اتاق کارشناس مراجعه کند و کارشناسان بهپایین بیایند ارتباط را ازقبل سخت تر کرده است  . وی در خصوص نامگذاری محصولات جدید و سخت گیری ادارات مزبور اشاره داشت  و خواستار حمایت بیشتر از محصولات جدید و نوآورانه شد.

 

در ادامه دنیاپیما  از شرکت سپیده بهار از تصمیم اداره کل نظارت بر مواد غذایی و جلسات با انجمن صنفی تشکر کرد و خواهان استمرار اینگونه محافل شد وی خواستار امنیت برند در صنعت آبمیوه شد و گفت نهایت جریمه برای متقلب یک برند است پنج میلیون تومان است و امیدواریم قوانین در این زمینه اصلاح شود.

دنیا پیما از قاچاق آب میوه در کشور انتقاد کرد و گفت هیچ صنعتی بدون داشتن نشاط  انتظاری را بر نمی آورد برخی مسائل صنعت آبمیوه را  مریض  کرده که یکی از آنها قاچاق و واردات بی رویه است .

وی دربخش دیگری از سخنان خود از موازی کاری ارگانهای نظارتی انتقاد کرد و گفت : بارها شده آزمایشهای مربوطه را برای اینکه فلان آزمایشگاه مورد تائید اداره نظارت یا سازمان استاندارد نبوده تجدید کرده اند و هر کدام آزمایشگاه همکار خودشان را فقط قبول دارند که این باعث صرف وقت و هزینه های بالا برای تولیدکننده می شود .

دکتر قنبر زاده عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز و مشاور تحقیق و توسعه شرکت تکدانه گفت:   سلیقه شخصی کارشناس در رد یا قبولی محصول بدون مستندات علمی و مراجع ذیربط کنار گذاشته شود ،بخش آنالیز سازمان غذا و دارو تقویت شود و اینکه افرادیکه به عنوان کارشناس در بخش های مختلف مثلا  روغن ، یک دوره اموزشی در آن موضوع خاص ببیند .

 

مهندس افشار از شرکت شهدآب ارومیه گفت : ارومیه پایتخت سیب ایران است و متاسفانه در جاده ها به صورت غیر بهداشتی به خاطر سفته بازی و دلال بازی دو هفته در انبار می ماند که باعث بار میکروبی در میوه می شود .وی ادامه داد : در همین رابطه  با استانداری ، نهادها، رئیس اداره نظارت استان، وزارت راه و… جلساتی گذاشتیم که تدبیری اندیشیده شود و دپوی سیب از کنار جاده ها جمع شود . در آنجا این مسئولیت به اداره نظارت واگذارشد  که محل دپو کارخانه های باشد  و در صورت پر شدن انبار کارخانه ها به انبارهای تعاون روستایی با نظارت اداره کل نظارت بر مواد غذایی منقل شود متاسفانه این مصوبه نه تنها اجرایی نشد بلکه باعث شد پیمانکاران جریه تر شوند و قیمت ها را بالا بردند .لذا تقاضا این است که از الان تصمیم نهایی گرفته شود  و برای تیرماه و مرداد نگذاریم .

افشار افزود : چندگانگی اداره  نظارت در استان های مختلف است که با برخی از کارخانه ها  که ۲۰ سال به بالا قدمت دارند برخورد سخت گیرانه می کنند . تمام خطوط آبمیوه در حال تعطیلی است بغیر از شادلی که با ظرفیت پایین کار می کند .

مدیرعامل شرکت شهدآب ارومیه ادامه داد:متاسفانه در  بحث تمدید پروانه گاها  همه مسائل بهداشتی و آزمایش را نادیده گرفته می شود و به مسائل جزیی مثل ساختمان قدیمی ایراد میگیرند.

مهندس کمال الدین علوی ، دبیر انجمن صنفی صنایع ماء الشعیر گفت : برای واحدهایی که در سایر استان ها هستند برای مجوزهای بهداشتی برای انبار توزیع تنفسی داده شود که در مقطع دو هفته ای بسیار سخت است  . تکمیل کردن این موارد حداقل سه ماه زمان نیاز دارد . با واحدها تعامل بیشتری شود و خود اظهاری مسئول فنی و مدیرعامل و در مرحله بعد مراجعات صورت گیرد.

دکتر برهانی از شرکت تکدانه گفت : مجوزهای ثبت سفارش از وزارت صنعت به اداره نظارت واگذارشد . همه چیز به خوبی و منظم پیش می رفت که مجددا به وزارت صنعت محول شد . چرا این اتفاق افتاد ، خیلی از اجناس به گمرک رفته و مشکلات ایجاد شده است.

 

مهندس میزبان از شرکت سان استار  گفت : هم اکنون دچار خود تحریمی شده ایم ، کمک به تولید کننده در راستای کاهش هزینه ها باشد به هر حال کارخانه های معتبر اعتبارشان رااز کجا بدست آوردند ؟ چرا باید هرساله پروانه را تمدید کنیم چرا بعد از ۵ سال ، پروانه ۵ ساله صادر نمی کنند  . در مقایسه تولیدکننده خارجی و ایرانی ، تولیدد کننده ایرانی با دو دست بسته و وزنه ۱۰ کیلویی به پا باید در رقابت با رقبای خارجی باشد. مدیرعامل شرکت سان استار گفت : قوانین دست و پا گیر ایجاد نکنیم  ، نباید ۳۰ سال سابقه را زیر سئوال برد، اعتبار دهیم و پروانه ۱۰ ساله و ۲۰ ساله بدهیم و از داخل بازار نمونه برداری کنیم اگر مشکلی بود ، مجازات تعیین کنند.

میزبان افزود : کسی که سالم کار کند ، پایه و اساس کار را براساس درستی می گذارد ، فکری برای وقت تولیدکننده بکنیم که بروکراسی را  به حداقل برسانیم.

مهندس انباری، مدیر کارخانه تکدانه در ادامه گفت : در رسانه ملی اگر در مورد محصولات غذایی و آب میوه صحبت می شود، از افراد با صلاحیت و با دانش مرتبط استفاده شود چرا یک پزشک که تحصیلاتی در این زمینه و پروسه تولید ندارد ، صحبتی خلاف واقع می کند و همه تبلیغات شرکتها را با یک سخن اشتباه بر باد می دهد ؟

 

در ادامه  مدیرکل اداره نظارت بر مواد غذایی در پاسخ به مسائل مربوطه گفت : از سال گذشته مجوز هیچگونه آب میوه وارداتی صادر نشده به استثنای یک مورد که آنهم آب نارگیل است در بازار بیشتر بحث قاچاق مطرح است ، دکتر مفید در خصوص پایش محصولات تقلبی گفت این مسئله با کمک انجمن طی یک تفاهنامه ای که یا سازمان غذا و دارو بسته می شود قابل رسیدگی است کاری که نمونه آن  در انجن صنایع لبنی انجام شد که فقط در یک استان تعداد ۲۵۰۰ واحد شناخته شدند . در مورد اجناس قاچاق هم باید شناسایی توسط ارگانها خصوصا خود انجمن صورت بگیرد تا اینکار به راحتی صورت نگیرد.وی  در خصوص درجه بندی کارخانجات گفت : بطور مشخص در یک صنف همه در یک سطح نیستند برخی شرکتها در بحث اخذ مجوز حداقل ها را گذرانده اند و برخی نیز با رتبه عالی حائز اخذ مجوز بوده اند به طوریکه برخی برندها ارزشمندتر از کارخانجات هستند .

 قصد داریم کارخانجات گرید بندی  شوند ، شرکتهای دارای گریدA یا عالی نیازی به پروانه ندارند ، سالی یکبار ممیزی اساسی می شوند . یعنی پروانه ها توسط خود شرکت صادر میشوند بعد از سه هفته اگر هیچ کامنتی از اداره نظارت نیاید پروانه قابل قبول است . این خود یک نوع تبلیغ برای شرکتهای برتر و گرید عالی می باشد که حتی می تواند بر روی لیبل بسته بندی بیاید.دکتر مفید در مورد تفویض اختیارات ناقص به استان ها گفت : این موضوع را تائید می کنم تلاش شده که مرتفع شود و اکنون دانشگاه های شهید بهشتی،تهران و ایران و دانشگاههای البرز و قزوین به تدریج سایر دانشگاهها نیز شامل اختیارات کامل قرار می گیرند.

دکتر مفید درخصوص تخصیص ارز گفت: سازمان غذا و دارو فقط در خصوص دارو،تجهیزات پزشکی و شیرخشک نوزاد حدود سه میلیارد ارز می گیرد در مورد مواد غذایی و یا کالاهای اساسی این ارز به وزارت جهاد کشاورزی با اعداد بالاتری تخصیص یافته است.و این سیاست گذارهایی است که بانک مرکزی در خصوص تخصیص ارز انجام داده است.

دکتر مفید در مورد ملاقات ارباب رجوعان با کارشناسان سازمان غذا و دارو و سخت شدن ارتباط گفت از اوایل سال بخشنامه ای از طرف رئیس جمهور آمد که سازمان های دولتی،  میزخدمت درست کنند که همه مراجعین به آنجا مراجعه کنند البته هدف سهولت ملاقات و رسیدگی بهتر به ارباب رجوع بوده درآینده این میز به صورت الکترونکی در می آید.. این امر به صورت مرتب و ماهانه پایش می شود.

در خصوص نشان حلال در قانون سازمان ملی استاندارد انتخاب شده البته برای تولید داخل و حتی صادرات محصولات اجباری به درج این نشان نیست ولی برای واردات خصوصا محصولاتی مشکوک هستند باید گواهینامه حلال موجود باشد.

دکتر مفید در مورد باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی و میوه ها گفت : سازمان حفظ نباتات مجوز ورود و توزیع سموم را می دهد  ، برنامه ای که مدنظر است و از دیماه اجرایی خواهد شد این است که وزارت جهاد کشاورزی روی محصولات عدد ۱۶ رقمی شناسه گذاری می کند که با این شناسه آن محصول قابل ردیابی است که اگر  باقیمانده سموم هم داشته باشد ، مشخص خواهد شد از کدام شهر  و کدام باغ بوده است .

مفید افزود : متوسط استفاده از سم و کود خیلی کمتر از متوسط جهانی است ، مشکل اینجاست که در شرایط مناسب  استفاده نمی شود و مثلا کود نیترات را همزمان با آبیاری انجام می دهند این در حالی است که این عمل باید بعد از آبیاری صورت بگیرد. یا دوره مورد استفاده و زمان برداشت محصول نیز در میزان باقیمانده سموم موثر است.

وی ادامه داد: هم اکنون کمیته سموم بین سازمان غذا و دارو و وزارت جهاد کشاورزی فعال است و تمرکز بر  این است که مشکل باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی حل شود .

مدیرکل اداره نظارت همچنین از توافق سازمان غذا و دارو و  سازمان استاندارد  به جهت همکاری های بیشتر و اختصاص آزمایشگاههایی که مورد تائید دو سازمان هستند برای شرکتهای تولیدی خبر داد که دیگر شرکتی مجبور به دادن نمونه در دو آزمایشگاه متفاوت نباشد.

دکتر مفید در مورد افزودنی ها  گفت : طبق قوانین لیست افزودنی های مجاز را وزارت بهداست سالانه برای اطلاع مردم منتشر می کند . در مورد مواد افزودنی جدید نیز دو حالت وجود دارد اگر مجاز باشد پروانه صادر می شود در غیر این صورت در دستور کار کمیته ماده ۱۲ قرار می گیرد در صورت تائید  در لیست افزودنیهای مجاز قرار می گیرد.

دکتر مفید از قانونمند کردن پخش مواد غذایی خبر داد  بعنوان مثال پخش یک شرکت خاص اجازه قرار دادن جنس دیگری که از خارج وارد می شود را  نخواهد داشت.

 

در پایان این جلسه به پاس زحمات و تلاش های دکتر مفید  لوح تقدیری از طرف انجمن به ایشان اهدا شد.

گفتنی است در این جلسه نمایندگان مدیرانی از شرکتهای تکدانه ، عالیفرد(سن ایچ)، سان استار، سنوس، بهنوش ایران،شهدآب ارومیه،نار ایران،مزرعه سبز نی ریز،سپیده بهار حضور داشتند.

 

 

 

 

 

 

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *