اهم اخبار

گفتگوی اگروفودنیوز با مهندس حمید بابایی، مدیرعامل گروه صنایع غذایی خوشاب +ویدئو

بدون دیدگاه

سابقه شرکت خوشاب به نیم قرن پیش بر میگردد که توسط شادروان حاج ماشاالله بابایی پدر صنعت رب و کمپوت پایه گذاری شده است ، این شرکت در زمینه تهیه ‌, توزیع و عرضه انواع کمپوت ها ، کنسروها و رب گوجه فرنگی مشغول به فعالیت بوده است, این شرکت دارای کلیه مجوز ها و پروانه های ساخت و مهر استاندارد از مراجع ذی صلاح می باشد.
خوشاب با جذب نیروهای متخصص و با استفاده از علم روز و دستگاه های تمام اتوماتیک اقدام به تولید انبوه با بسته بندی های زیبا ومتنوع و کیفیت بالا نموده است , واینک در بازارهای داخلی و خارجی با برندهای خوشاب و رویا فعالیت گسترده ای دارد. توجه مخاطبان عزیز را گفت گوی اگروفود نیوز را با مهندس حمید بابایی ، مدیرعامل گروه صناع غذایی خوشاب جلب می کنیم.

معرفی اجمالی از شرکت خوشاب و اینکه از چه سالی وارد صنعت غذا شدید؟

شرکت خوشاب از سال ۱۳۳۹ توسط پدر بنده شادروان حاج ماشاالله بابایی بنیان گذاری شد و من سال ۱۳۶۲ وارد کار شدم تا آن زمان تحصیل می کردم و ضمن اینکه تابستان ها هم در مقاطع تحصیلی به پدرم کمک می کردم و الان نزدیک چهل سال است که به صورت مستقیم در صنعت غذا کار می کنم، شرکت صنایع غذایی خوشاب یک شرکت قدیمی است که بالغ بر ۶۳ سال سابقه دارد، پیش از آن نیز پدرم در ابتدا در منزلشان فرآورده های صنایع غذایی مثل مربا، کمپوت و کنسرو را در زیرزمین منزلشان تولید می‌کردند که در سال ۱۳۳۹ اتفاقاتی افتاد که باعث شد که ایشان کارخانه ای را خریداری کنند و در آنجا به صورت صنعتی و رسمی وارد بازار کار بشوند.

سبد کالایی، صنایع غذایی خوشاب شامل چه محصولاتی است؟

سبد کالایی خوشاب شامل پنجاه و دو قلم کالا از گروه کنسرو ها، کمپوت ها، مرباها، کنسرو های گوشتی و غیر گوشتی است که گاها ده قلم از این محصولات شناور بنا به مسائل آب و هوایی و میوه جات فصلی متغیر است

آیا صادرات دارید و به چه کشورهایی صادرات دارید؟

برای مشاهده ویدیوی زیر فیلترشکن را خاموش و روی مربع زیر فیلم کلیک کنید

ما صادرات خیلی خوبی داشتیم تا اینکه سال ۱۳۹۷ و از ابتدای ۱۳۹۸ و در زمانی که تحریم ها از طرف آمریکا یک طرفه به کشور تحمیل شد،صادرات خوشاب نیز متوقف شد و متاسفانه هیچ صادراتی نداشتیم ، وقتی که قیمت نرخ ارز تک نرخی نباشد و هر روز با یک دستور قیمت متفاوت باشد و تعهد آوردن آن ارز به کشور باشد، وقتی شما کالایی را صادر می کنید تا وقتی که می خواهید پول را برگردانید، نرخ ارز که افزایش پیدا می کند این اصلا عملا صادرات را فلج و غیر ممکن می کند. ما در حقیقت چطور می توانیم صادرات داشته باشیم وقتی با بانک های دنیا ارتباط نداریم به همین دلیل متاسفانه ما به صورت مستقیم فعلا در حال حاضر صادراتی نداریم ولی به صورت غیر مستقیم محصولات خوشاب به کشورهای مختلف صادر می شود که ما هیچ دخالتی در آن نداریم.

چالش اصلی صنایع غذایی کشور چیست؟

برای مشاهده ویدیوی زیر فیلترشکن را خاموش و روی مربع زیر فیلم کلیک کنید

چالش ها فراوان است، یکی از موارد قیمت گذاری دستوری است یا درج قیمت تولید کننده و قیمت مصرف کننده، شما فرض کنید یک کالایی در انبار من مانده من می خواهم آن را ارزان بفروشم ، فردای آن روز باید به تعزیرات حکومتی جواب بدهم و بیست برابر من را جریمه کند که چرا محصولاتتان را ارزان عرضه کردی؟ در پانزدهم دی، سال ۱۴۰۰ متاسفانه مدیرانی که آمدند بدون مراجعه به گذشته بدون تجربه با ضرب تعزیرات حکومتی و اقتصاد دستوری و قیمت دستوری یک کاری کردند که یه تیرآهن لای چرخ تولید گذاشتند و از آنجا شرکت ها را نابود کردند یعنی واقعا متاسفم که این دستورات خلق الساعه توسط افرادی که ممکن است پیشینه و سابقه ای نداشته باشند و فقط برای خودشان در اتاق فکر می کنند و آن را به اجرا می گذارند و با زور آن را پیاده می کنند و این باعث می شود که در نهایت تولید صدمه بخورد. در حال حاضر نیز تولید کننده را مجبور کردند که قیمت تولید کننده و قیمت مصرف کننده را درج کند، فرض بفرمایید همین الان قیمت تولید کننده آنالیز قیمت رب به گوجه فرنگی من باید چهل و سه هزار تومن بفروشم ولی این محصول را الان دارم سی و پنج هزار تومن می فروشم وقتی که چهل و سه هزار تومن آنالیز دارم . این را باید بدانیم که شرایط عرضه و تقاضا است اگر هر کار دیگری غیر از این کار انجام شود این دخالت در بازار، دخالت در تولید و دخالت در اقتصاد است و همین حال و روزی را که می بینید برای اکثر شرکت های تولیدی ایجاد شده است .

با توجه به سیاست های مالیاتی دولت و افزایش مالیات بر تولید ، وضعیت تولید در سال ۱۴۰۳ را چگونه پیش بینی می کنید؟

سال خوبی را پیش بینی نمی کنم، از سال ۱۳۹۸ و با بازگشت تحریم ها، عملا فلج شدیم فقط الان همین طور فعالیت های مان محدود شده تا ببینیم اوضاع چطوز پیسمی رود، سرمایه گذاری در تولید مخصوصا در صنعت کنسرو به صفر رسیده و اکثر واحدها متاسفانه یکی پس از دیگری به ورطه تعطیلی کشیده شده اند، نمی دانید چه بلایی سر تن ماهی آوردند یعنی ماهی تون یک غذای کارگری بود از غذای کارگری تبدیل به غذای لاکچری شده است. در این فضاها متاسفانه واحدهایی هستند که اصلا درست کار نمی کنند و به دلیلی که به ظاهر ارزان ترند ولی در باطن ضرر اصلی را مصرف کننده می بیند.

میزان تعامل شما با فروشگاه های زنجیره ای و فروشگاه هایی که به صورت اینترنتی فعالیت دارند چگونه است؟

برای مشاهده ویدیوی زیر فیلترشکن را خاموش و روی مربع زیر فیلم کلیک کنید

ما با همه این فروشگاهها قرارداد داریم و تامین کالا می کنیم منتها به مراتب یک مقدار کار سخت شده ما قانونی داریم که فروشنده در فروشگاه ها چه زنجیره ای چه سنتی موظف هستند برای هر کالا بر اساس قیمتی که خرید انجام شده با رعایت درصد سود اتیکت بزنند. اگر شهروندی و بازرسی خواست آن برند و کارخانه را کنترل کند بهترین راه این است که در آنجا از فروشنده فاکتور خرید بخواهند و این درصد از پخش و فروشگاه و یا از کارخانه تا فروشگاه خیلی مشخص و معلوم است من روزی یک کالای خودم را از بازار خریدم متاسفانه قیمت مصرف کننده و تولید کنند اش پاک شده بود یعنی پاک کرده بودند بعد این هر شهروندی ،بازرسی یا هر سازمانی هر فروشگاهی را می تواند کنترل کند که قیمت خرید فاکتور رسمی را ببینند بر اساس سود و ضرائبی که قبلا نه الان از چهل سال قبل که به روز شده براشون در نظر گرفته می بوده باید آن کالا را اتیکت بزنند در مقطع فروش غیر از این هر کار را بکنیم بعد ما با داشتن این قانون، دوستان ما قانونه جدیدی را در سال ۱۴۰۰ گذاشتند که تولید کننده باید قیمت فروش خود و قیمت فروش مصرف کننده را درج کند و در عمل باعث نارضایتی شرکت ها شده است چون که این باعث ضرر مصرف کننده می شود. به هر دلیلی که می خواهم بیست درصد ارزان تر محصول خود را عرضه کنم ،وقتی قیمت زدند من اینجا مجرم می شوم که بعد تعزیرات حکومتی باید جواب بدهم. پس این باعث می شود که من فعالیتم را کم کنم متاسفانه فروشنده ها چون کنترل این قضیه که قیمت فروش در شف باید باشد ، نمی کنند و این باعث می شود که این اتفاقات پیش بیاید و تولید کننده از هر طرف متضرر شود درکل اقتصاد باید آزاد باشد و همه چیز با عرضه و تقاضا معلوم شود که قیمت چیست حالا اگر در بخشی عرضه کمتر بود دولت میاد ریشه یابی می کند.از خود سندیکای کنسرو هیچ کس بهتر از سندیکای کنسرو ایران و انجمن صنایع تبدیلی بهتر نمی تواند به دولت مشاوره بدهد مثلا فرض کنید قیمت دستوری برای رب گوجه فرنگی دادند ، این سندیکا نهایت تلاش نهایت وقت گذاشتن جلسات متعدد هرچی فکر کنید وقت گذاشتند و زحمت کشیدند در نهایت حریف سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده نشدند که این قیمتی که شما دارید اعلام میکنید در واقع این نیست این قیمت یا باید تولید کننده ها کیفیتشون را تغییر بدهند که بر اساس پروانه ای دارند این کار را نمی کنند ولی ممکن است افراد سودجو بیایند این کاررا انجام دهند از طرف دیگر چطوری می شود در کشوری که این همه تورم هست ما مثلا در سال ۱۴۰۱ با قیمت ۱۴۰۰ می فروختیم .این مسئله خود فسادآور می شود دیگر باید ما بپذیریم مسئولین محترم بپذیرند که عرضه و تقاضا هر جایی که اگه عرضه مختل شد بروند و ریشه یابی کنند به آن قسمت کمک کنند نه به روال عادی که دارد در بازار دخالت کنند. الان قیمت گذاشتن مصرف کننده پنجاه و پنج هزار تومن بالاتر نباشند وقتی که یک کیلو گوجه فرنگی را برای خانه چهل هزار تومن سی هزار تومن می خرید من تولید کننده چطوری میتونم هشتصد گرم رب گوجه فرنگی را که قوطی و در و بسته بندیش دوازده هزار و پونصد تومان می شود و چهار کیلو پونصد گرم گوجه فرنگی مصرف کردم تا اون هشتصد گرم را استحصال کردم و هزینه های مالیات برق آب گاز کارگر و… چه کسی می تواند بگوید من دستور می دهم قیمت این باشد ،این اصلا عقلانی نیست .

با توجه به تاکید رهبری و رییس جمهور بر مشورت با بخش خصوصی اینکه شما خود عضو تشکل ها از جمله سندیکای کنسرو هستید دولت در صدور بخشنامه ها و دستورالعمل ها از انجمن ها و بخش خصوصی مشورت نگرفت؟

دولت در بخشنامه ها و مصوباتی که داشته با مشورت بخش خصوصی این مسئله انجام نشده ، من معتقدم که دولت لطفی کند و در بخش تولید دخالت نکند ما تعهد می دهیم از طرف سندیکا و انجمن خودمان که بازار را خیلی خوب بتوانیم تامین کنیم و به بهترین قیمت و با بهترین کیفیت به دست مصرف کننده نهایی برسانیم وقتی که دستور داده می شود و یا الان که از طریق تشکل ها در سال هزار و چهارصد و دو قیمت دستوری بود، سندیکا و اتحادیه صنغ کنسرو نهایت تلاش خود را کردند که به دولت بگویند آقا واقعیت این نیست در پاسخ گفتند نخیر دستوره باید اینطور باشد. دستوری که خود دستور خلاف بوده خود دستور اصلا خلاف قانون موجود بوده نکردند اجرا نکردند کارخانجات را از تولید انداختند از اشتیاق تولید بعد چه اتفاقی افتاد؟ کارخانجات آمدند قیمت پایینی را که بر اساس قیمت دستوری داده بودند برای کشاورز اعلام کردند کشاورزها که دیددن هزینه هاشون دو برابر این است جاده را بستند بعد دولت فهمید وبه تولیدکننده گفت که اجازه داری از چهل و پنج هزار تومن مصرف کننده را پنجاه هزار تومان بکنید. اگر قیمت آزاد باشد، شاید قیمت مصرف کننده پایین تر در بیاید که متاسفانه این دخالت ها غیر از اینکه تولید را از کار بیاندازد و تولید کننده را ناامید و دلزده کند و به فکر مهاجرت بیاندازد هیچ چیز دیگری نیست و برای افرادی که تعهدی به مردم ندارند و هر کالایی را به بازار عرضه می کنند این قوانین فقط در جهت احیا کردن آدم های سودجو و واحدهایی هست که منفعت مردم، سلامت مردم، اقتصاد مردم برایشان اهمیتی ندارد. ممکن است یک واحد تولیدی بخواهد یک کالایی را بدهد که با دستورات دولت سازگار باشد مجبور است که از کیفیت و مواد اولیه بزند و این در نهایت به ضرر مردم است .انگلیسی ها با اینکه سوابق بدی دارند یک حرف خوب هم دارند و میگویند ما انقدر پولدار نشدیم که جنس ارزان بخریم. آن کالای ارزانی که دارند عرضه می شود آن شرایطی که از نظر کمیت از نظر کیفیت مورد تایید استاندارد غذا و دارو باشد را ندارد و متاسفانه به دلیل هزینه های بالایی که هست و حقوق هایی که گرفته می شود هزینه ها را پوشش نمیدهد و باعث فساد نیز می شود. اگر که این صنف ما را به حال خود بگذارند و نظارت بر بقیه واحد ها را به حال خود سندیکاها یا انجمن ها بگذارند ، آنها خیلی خوب می توانند مسائل را مدیریت کنند. شرکت هایی که اگر خدای نکرده درفرمول هایشان رعایت مسایل را نمی کنند کنترل می شوند. اگراقتصاد آزاد باشد، مشاهده خواهند کردکه چطور گردش ایجاد می شود ضمن اینکه در بحث تحریم ها برای صادرات خیلی از همکاران ما به عراق و افغانستان به ریال می فروشند بعد فردا باید تاوان بدهند اینجا فردا پیمانی که سپردن باید ارز آن را ارزی که اصلا نگرفتند را بدهند. کجای دنیا ارز ایران رااز شما می گیرند و ارز خارجی می دهند هیچ کدام از بانک ها با ما تعامل نمی کنند من ماشین آلاتی دارم که فقط برای صادرات خریدم فقط برای ارز آوری خریدم چطو ممکنه که وقتی ما با یک جای دنیا ارتباط نداریم از نظر مالی رسمی چطوری می توانم از آن ماشین کار بگیرم برای همین کنار کارخانه افتاده و هیچ کارایی ندارد.

هزینه هایی که انجام شده تا برای کشور ارزآوری صورت گیرد میلیون ها دلار است ولی سیاست های موجود و تحریم‌های ایجاد شده باعث بلااستفاده بودن دستگاهها شده است.

در خصوص کشت قراردادی و کشت فراسرزمینی اقداماتی انجام داده اید؟

برای مشاهده ویدیوی زیر فیلترشکن را خاموش و روی مربع زیر فیلم کلیک کنید

وقتی ما مشکلات صادرات و بانکی داریم چطور می توانیم به فرا سرزمینی فکرکنیم؟ دغدغه و مشکلاتی که یک کارآفرین ایرانی دارد در مقابل بقیه کارآفرینان سایر ممالک دنیا اصلا قابل مقایسه نیست از چیزایی که برای ما به عنوان بزرگ ترین دغدغه است آنهااصلا دغدغه شان نیست و ما چطورمی توانیم پیشرفت کنیم با این شرایط متاسفانه اصلا فکر نمی کنیم چطوری پولی که میخواهم آنجا خرج کنم چطوری باید ببرم در جیبم بگذارم چون قاچاق محسوب می شود. این است که عطای آن را به لقایش سپردیم. در مورد کشت قراردادی با کشاورزهای خودما ن برای بعضی از محصولات قرارداد داریم.

پیشنهادی جنابعالی به مسئولین برای شکوفایی اقتصادی و صنعت غذای کشورچیست؟

اقتصاد دستوری را کنار بگذارند و در جهت رفع تحریم ها فردا دیره امروز اقدام کنند اگر می خواهیم که این مملکت به پویایی و به گردش تولید وبه اشتغال برسد،همین امروز باید با دنیا تعامل کنند اگر این تعامل شکل نگیرد، بعد تولید کننده مثل من هم سرخورده می شوند و روز به روز این چراغ خاموش تر می شود.

محصولات خوشاب محصولات بسیار با کیفیتی هست واحد تحقیق و توسعه فعالی دارید؟

ما قراردادهایی با دانشگاه آزاد و دانشگاه فردوسی داریم و تیم های ما در تحقیق و توسعه دریک واحد متشکل سه نفر هستند مسایل مرتبط را انجام می دهند با دانشگاه هم ضمن قرارداد، تعامل خوبی داریم ولی مشکل جای دیگر است وقتی که ما ارتباط مالی با دنیا قطع است چطور می توانیم واحد تحقیق و توسعه من ده تا طرح آورده که دو تای آن بی نظیر است را اجرایی کنیم . خیلی خوبه ولی احتیاج به مواد اولیه خارجی دارد من از کجا می توانم با وجود تحریم این مواد اولیه را تهیه کنم؟

نقش نشریات و رسانه ها برای اطلاع رسانی و جلوگیری از هجمه به صنعت غذا چیست؟

برای مشاهده ویدیوی زیر فیلترشکن را خاموش و روی مربع زیر فیلم کلیک کنید

نقش رسانه های تخصصی بسیار پررنگ است از این جهت که با واحدهای تولیدی تعامل بیشتری داشته باشند و در تمام اجزای تولیدشان باید با این دوستان تعامل داشته باشند یعنی درب کارخانه ها باید روی همه از جمله خبرنگاران باز باشد و فرآیند تولید برایشان توضیح داده شود که اینها بتوانند آن دفاع لازم را در نشریات بکنند به عنوان مثال یک نفر به من زنگ می زند و می گوید آقا من رب خریدم کپک زده من از کجا بدونم که آیا در این قوطی را باز کرده است؟ فلسفه کنسرو این است که در فضای خلا و بدون هوا باشد به محض این که هوا وارد شود اگر محصول سالم باشه شروع به رشد میکرواورگانیسم می کند و این است که ممکنه اتفاقاتی در حمل و نقل بیافتد در یک پروسه تولید ممکن است چون تولید تیراژ خیلی بالاست در یک جایی در یک مقطعی یک صدمه ای در یک خطی بخورد و این اجتناب ناپذیراست ولی گاها ما داشتیم موارد خیلی زیادی که متاسفانه به قصد اخاذی با ما تماس می گرفتند و وقتی که ردیابی می کردیم پیگیری می کردیم طرف حاضر نبوده که اصلا نزد ما بیاد و دستش رو می شد . داستان های خیلی جالب و قشنگی در این رابطه دارم در رابطه با اخاذی بوده مواردی هم که درتولید به هر دلیلی اشکالی ایجاد شده یا ما آن کالا را جمع کردیم یا اگر هر کسی زنگ زده بدون سوال پرسیدیم ازشون محصولشان را عوض کردیم و تشکر کردیم و قدردانی هم شده است.

کلام آخر؟

متاسفم که این مصاحبه شاید همه بخش هایش انتقادی شد ولی به قول معروف دوست میگه گفتم،دشمن میگه می خواستم بگم. ما آن چیزی را که به خیر و صلاح این مملکت بیان کردیم و با توجه به سابقه شصت و سه سال خانواده من در این شغل و حتی پسر من آقای مهندس رامتین بابایی که نسل سوم هستند با زحمت پرچم تولید را بالا نگه داشتند، اعلام می کنم، بهترین راه این است که اقتصاد دستوری قیمت دستوری این ها راهگشا نیست و خود همین که عرض کردم تحریم ها اگرو تعامل بادنیا به نظر من فردا دیره امروز به هر طریقی شده بتوانند این تحریم ها را رفع کنند این مملکت پایدار خواهد بود و اقتصاد پویا و پرباری را خواهد داشت و در پایان من از این فرصت استفاده می کنم عید نوروز را خدمت همکاران بسیار عزیزم در شرکت های دیگر همه دست اندرکاران و عوامل این صنعت و همه مردم خوب ما در ایران و در هر جای دنیا که هستند تبریک عرض می کنم و امیدوارم که در سال۱۴۰۳ این مشکلاتی که من خدمت شما عرض کردم دفعه دیگر که تشریف آوردید اینجام من با خوشحالی تمام بگیم همگی حل شده و ما اشتغالمون از پانصد نفر به پنج هزار نفر رسیده است. ای کاش که این اتفاق بیافتد و من امیدوارم که با سال جدید سال خیلی خوبی باشد برای همه مردم و این اتفاقات هم برای ما و همه اصناف بیافتد که خودشان بتوانند خودشان را ممیزی کنند و گرفتاری های اقتصاد دستوری نباشد

برای مشاهده ویدیوی زیر فیلترشکن را خاموش و روی مربع زیر فیلم کلیک کنید

نویسنده

فاطمه کاشانی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *