اهم اخبار

رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور:ممنوعیت صادرات شیرخشک بدون هماهنگی با وزارت جهاد ابلاغ شده است

بدون دیدگاه

رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور گفت: سال گذشته دولت حدود ۲۰۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی برای شیرخشکی که در کشور دپو شده بود را گذاشت و حالا قصد دارند تا دوباره جلوی خروج را بگیرند و با دپو شیر خشک کارخانجات از دریافت شیرخام سرباز بزنند و قیمت شیرخام را کاهش دهند.

سید احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در رابطه با حکم وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ممنوعیت صادرات شیرخشک به کشورهای همسایه اظهار کرد: اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص ممنوعیت صادرات بدون هماهنگی و اطلاع وزارت جهاد کشاورزی بوده است. متولی تنظیم بازار و قیمت گذاری  بر محصولات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی است و این اقدام تنها با درخواست کارخانجات لبنی صورت گرفته که قصد دارند با این کار قیمت شیرخام را دوباره کاهش دهند.

وی افزود: با ممنوعیت صادرات، شیر در داخل با مازاد مواجه می‌شود و قیمت آن کاهش خواهد یافت که به ضرر دامداران است و باعث کاهش تولید شیر خواهد شد. با وضعیتی که دلار در حال حاضر دارد با این کار تنها بستری آماده می شود برای قاچاقچیان و سودجویان که شیرخشک را به صورت قاچاق از کشور خارج خواهند کرد.

مقدسی در ادامه تصریح کرد: قاچاق شیرخشک از کشور بدون هیچ کنترل نظارتی برای کشور سودی به همراه نداشته و ارزآوری هم در پی نخواهد داشت. اگر به صورت قانونی صادرات داشته باشیم ارز به سیستم مالی کشور وارد می‌شود و هم رونق ملی و دامپروری خواهیم داشت. این ممنوعیت ناگهانی نسنجیده و غیر کارشناسی است.

رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور با اشاره به افزایش قیمت شیرخام پس از ۴ سال و بهبود نسبی این صنعت تاکید کرد: دولت، سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی برای شیرخشکی که در کشور دپو شده بود را گذاشت و حالا قصد دارند تا دوباره جلوی خروج را بگیرند و با دپو شیر خشک کارخانجات از دریافت شیرخام سرباز بزنند و قیمت شیرخام را کاهش بدهند.

وی افزود: این کار سنجیده نیست و صنایع لبنی با سودجویی در حال انجام این کار هستند. این ممنوعیت را بدون درنظر گرفتن تبعات آن به گمرک ابلاغ کردند و وزارت جهاد کشاورزی به هیچ وجه در جریان نبود. این کار باعث اختلال در سیستم بانکی کشور می شود.

رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور تصریح کرد: قیمت ۱۵۷۰ تومان بعد از ۴ سال بر شیرخام اعمال شده که صنایع لبنی قصد دارند بازهم قیمت آن را کاهش دهند و این بهبود اوضاع دامداران را از بین ببرند.

مقدسی گفت: این کار صنعت دامپروری را نابود می‌کند و تولید شیر را در کشور کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: اگر تولید شیر به ضرر دامدار باشد از ادامه کار سرباز می‌زند و با کمبود شیر مواجه خواهیم شد.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *