۲۰۰ هزار تن نهاده دامی برای تولید قراردادی بین عشایر توزیع می‌شود

بدون دیدگاه

رییس سازمان امور عشایر ایران از توزیع ۲۰۰ هزار تن نهاده دامی در راستای اجرای طرح تولید قراردادی دام بین عشایر کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از ایرنا، شایان نادری در حاشیه شورای عشایری چهارمحال و بختیاری در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز طرح تولید قراردادی گوشت قرمز با یک میلیون راس دام عشایر، اظهار داشت: براساس برنامه‌ریزی انجام شده ۲۰۰ هزار تن نهاده دامی در راستای اجرای این طرح در بین عشایر کشور توزیع می‌شود.

وی افزود: جامعه عشایری نگران خرید گوشت دام خود نباشند، با اجرای طرح تولید قراردادی و توزیع نهاده دامی مدت‌دار، گوشت تولیدی از عشایر خریداری می‌شود.

رییس سازمان امور عشایر ایران، طرح گردشگری عشایر را یکی دیگر از راهبردهای سازمان امور عشایر عنوان کرد و گفت: با توجه بکر بودن مناطق عشایری، گردشگری عشایر می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد این جامعه داشته باشد.

وی تقویت صنایع دستی عشایر را دیگر راهبرد مهم این سازمان عنوان و اظهار کرد: تقویت صنایع دستی از جمله کارویژه‌های تعریف شده برای جامعه عشایری است که به عنوان یک اولویت به خصوص برای زنان عشایر دیده شده و پرداخت تسهیلات در این بخش در دستور کار قرار دارد.

نادری چهارمین راهبرد سازمان امور عشایر برای تنوع‌بخشی به اشتغال و درآمد عشایر، توسعه کشت گیاهان دارویی ذکر کرد و گفت: با توجه به این که بخش زیادی از گیاهان دارویی در مناطق عشایری وجود دارند، دستورالعمل مدونی در تولید این گیاهان در مناطق عشایری تهیه شده است.

تعیین حد و حدود ایلراه‌های عشایری درحال انجام است

رییس سازمان امور عشایر ایران درخصوص ایلراه‌های عشایری ابراز داشت: با همکاری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، تعیین حد و حدود ایلراه‌های عشایر درحال انجام است و انتظار می‌رود با اجرای آن مشکل عشایر در این خصوص برطرف شود.

وی افزود: با تعیین حد و حدود ایلراه‌های عشایری، دست ورزی‌ها به این مناطق برچیده و ایلراه‌ها در اختیار صاحبان اصلی خود قرار می‌گیرد. نادری در خصوص کوچ بهاره عشایر نیز گفت: شورای کوچ در استان‌های عشایرنشین تشکیل و زمان کوچ براساس خشکسالی و بحث‌های امنیتی و اجتماعی در یک بازه زمانی مشخص تعیین می‌شود.

تفاهم‌نامه احداث سرپناه های ایمن عشایری به زودی ابلاغ می‌شود

رییس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به طرح احداث سرپناه‌ های ایمن برای عشایر، گفت: جمع‌بندی درخصوص تفاهم‌نامه احداث سرپناه های ایمن عشایری با سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور درحال انجام است و به زودی ابلاغ می‌شود.

وی با اشاره به سفر دوم رییس‌جمهور به کهگیلویه و بویر احمد در سال جاری و دستورالعمل ۱۰بندی در راستای رسیدگی به مشکلات عشایر، خاطرنشان کرد: این دستورالعمل یک فرصت ویژه برای خدمت‌رسانی به جامعه عشایری و برطرف کردن مشکلات آنان است.

نادری در خصوص توزیع پنل‌های تولید برق خورشیدی در بین عشایر نیز ابراز کرد: قرار بود وزارت نیرو ۲۰ هزار پنل خورشیدی تهیه و در اختیار جامعه عشایری قرار دهد که این کار تاکنون انجام نشده و تلاش می‌کنیم تامین پنل‌های خورشیدی عشایر براساس اولویت صورت گیرد. وی یادآور شد: سازمان امور عشایر به تنهایی متولی خدمات‌رسانی به عشایر نیست و بیش از ۵۰ دستگاه به صورت مستقیم و غیرمستقیم موظف و مکلف به خدمات‌رسانی به عشایر هستند.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *