اهم اخبار

گفتگوی اگروفودنیوز با صالح ادیب زاده بنیانگذار گروه توسعه صنایع غذایی تحفه + فیلم

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

صالح ادیب زاده در سال ۱۳۳۹ به دنیا آمدند. ایشان یکی از کارآفرینان برتر ملی هستند که سال هاست در حوزه محصولات دریایی فعالیت دارند.

ایشان تا پایان تحصیلات متوسطه در ایران بودند و سپس برای ادامه تحصیلات به انگلستان نقل مکان کردند. اما حس وطن پرستی و  سازندگی باعث شد پس از اخذ مدرک کارشناسی فیزیک به ایران بازگردند.

همزمان با بازگشت به وطن کار خود را نزد پدرشان در صرافی شروع کردند اما فکر تولید و کمک به چرخه تولید ملی لحظه ای از فکرشان بیرون نیامد تا بالاخره در اوایل دهه ۷۰ علی رغم اینکه می توانستند شغل پدری خود را به راحتی ادامه دهند، تصمیم گرفتند وارد حوزه تولید مواد غذایی شوند تا فردی موثر برای کشور خود باشند.

پس از چندسال کار مرتبط در زمینه محصولات دریایی و حمل و نقل ماهی و میگو در نقاط مختلف ایران، یکی از محروم ترین نقاط کشور را برای شروع کار تولیدی خود و اشتغالزایی انتخاب کردند تا در حد توان فقر را از بین ببرند و شرایط نامساعد محیط را تغییر بدهند.

سال ۷۴ در شرایط سخت مرزی اولین مزرعه پرورش میگو را راه اندازی کردند و مدتی بعد، اولین خط تولید ماهی تون تحفه شروع به کار کرد. در این مسیر بارها موانع و شرایط سخت را پشت سر گذاشتند و توانستند اهداف خود را از فراز و نشیب های اقتصادی به سلامت بگذرانند. اعتقاد قلبی ایشان این است که هیچ بن بستی در  مسیر وجود ندارد و همیشه راهی برای ادامه دادن هست.

به گفته صالح ادیب زاده هدف این نیست که تحفه بزرگترین تولید کننده کنسرو ماهی تون باشد، بلکه هدف این است که اقدامات ارزشمند اجتماعی، صنفی، علمی و صنعتی انجام شود.

برند تحفه کار خود را با دو همراه آغاز کرد اما اکنون بیش از ۷۰۰ نفر در این مجموعه مانند خانواده در مسیر اهداف مشتاقانه تلاش می کنند.

 

 

گفتگوی کوتاهی با ایشان انجام داده ایم که در ادامه توجه خوانندگان عزیز را به آن جلب می کنیم:

 

سبد کالایی که شرکت تحفه تولید می‌کند شامل چه محصولاتی است؟

سبد کالایی تحفه در دو گروه محصولات منجمد و کنسروی دریایی قابل تقسیم بندی است :

محصولات کنسروی تحفه شامل انواع کنسرو ماهی تون در سه وزن ۱۸۰، ۱۵۰ و ۱۲۰ گرمی با طعم های متنوع شویدی، فلفلی، زیتونی، دودی، رژیمی و معمولی به بازار عرضه می شوند.

همچنین تحفه تلاش کرده است که با هدف افزایش سرانه مصرف ماهی محصولات متنوعی با ترکیب ذایقه سنتی ایرانی به بازار عرضه کند و ارایه محصولات قلیه ماهی، قورمه ماهی، قیمه ماهی، خوراک لوبیا تون و انواع سالاد حاصل این تفکر است.

تنوع محصولات کنسروی دریایی تحفه تنها به ماهی تون محدود نشده است و در مهرماه سال جاری گروه تحفه برای اولین بار در کشور کنسرو ماهی قزل الا را بطور انبوه تولید و روانه بازار نموده است.

محصولات منجمدی تحفه نیز از تنوع کالایی بسیار بالایی برخوردار است که از مهمترین محصولات این گروه می توان میگوی پاک شده ، ماهی گیدر ، هوور ، تیلاپیلا، شیر ، قزل الا و ماهی شیر را نام برد.

آیا شرکت تحفه صادرات دارد؟ به چه کشورهایی؟

شرکت تحفه با در اختیار داشتن کلیه مجوزهای لازم قادر است کلیه محصولات خود را به اسیا و اروپا صادر نماید و هم اکنون محصولات تحفه به لبنان، بحرین، عراق، اسیای میانه و  افغانستان عرضه می شوند.

 

کرونا چه تاثیری بر صنعت غذای کشور گذاشت؟ در این میان شرکت تحفه چه تدابیری برای برون رفت از بحران احتمالی اتخاذ کرد؟

بدون شک همه گیری کرونا بر کلیه بخش های زنجیره تامین و نیز زنجیره توزیع کسب و کارها اسیب هایی جدی وارد نمود اما ما در گروه غذایی تحفه تلاش نمودیم که با تلاش و کار مستمر و استعانت لطف پروردگار شرایط قبلی را حفظ نماییم و در مواردی هم توسعه کسب و کار داشته باشیم .

 

حضرتعالی نقش تحقیق و توسعه در شرکت را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما در هر دو مجموعه فرآوری آبزیان و تولید کنسرو، واحد تحقیق و توسعه داریم و ثمره زحمات این عزیزان محصولاتی است که برای اولین بار در ایران تولید شده اند. به طور مثال ما برای اولین بار کنسرو خورشت قورمه سبزی با گوشت ماهی و خورشت قیمه با گوشت ماهی را عرضه کردیم.

 

محصولات تحفه در اکثر فروشگاه‌ها از جمله فروشگاه‌های زنجیره ای دیده می‌شود تعامل این فروشگاه‌ها با تولیدکنندگان را چگونه ارزیابی می فرمایید و آیا برای همکاری بهتر پیشنهادی دارید؟

بدون شک همیشه جای بهبود و راهی برای بهتر شدن وجود دارد. ما تا به حال تلاش کرده ایم که از ظرفیت های ایجاد شده در فروشگاه های زنجیره ای تا حد توان بهره برداری نماییم. امروز به لطف پرودگار محصولات تحفه در بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای به عنوان پرفروشترین محصولات شناسایی می شوند .

 

در عصر کنونی صنایع و کارآفرینان به سمت استارتاپها می روند آیا در این زمینه برنامه ای دارید؟

همکاری با استارتاپ ها از دو بعد برای گروه تحفه حایز اهمیت است

  1. همکاری با پلتفرم های تازه به میدان امده فروش انلاین همانند دیجی کالا، اسنپ و اکالا که همواره از جایگاه ویژه ای در کانال های فروش برخوردارند .
  2. همکاری با دانشگاه ها و مشارکت در عملیاتی سازی طرح های داتش بنیان به عنوان یک شتابدهنده. ما تا به حال چندین طرح را به تصویب رسانده ایم و امیدواریم که قادر باشیم در آینده نه چندان دور پروژه های علمی دریایی بی شماری را به سرانجام برسانیم.

 

نقش تشکل ها  برای حمایت و پشتیبانی از شرکت های صنایع غذایی چیست و چه راهکاری برای قدرت گرفتن تشکل های بخش خصوصی و تاثیرگذاری بیشتر آنها پیشنهاد میفرمایید؟

بنده عضو انجمن اتحادیه آبزیان کشور هستم و تاثیر حضور این تشکل را در بحث ارتقاء ارتباط بین سازمانهایی مثل دامپزشکی و شیلات ایران بسیار دیدم و این ارتباطات کمک کرده است تا دیدگاه مسئولین زیربط را در توسعه ارتباط بهتر با صنعتگر فراهم کند.

در سال‌های گذشته شرکت تحفه جهش قابل توجهی را در تولید شاهد بوده با توجه به اینکه امسال نیز بعنوان سال جهش تولید است، آیا پیش بینی میفرمایید این روند ادامه دار باشد؟

ما در سال یک هزار و سیصد و نود و نه با همه مشکلاتی که به دلیل اپیدمی ویروس کرونا و نیز برخی نوسانات اقتصادی داشته ایم بسیار تلاش کردیم که به یاری خداوند تعدیل نیرو نداشته باشیم که خوشبختانه موفق هم بودیم و در چند مورد استخدام جدید هم داشته ایم.

 

 

بعنوان یک کارآفرین چه انتظاری از مسئولین و ارگان های نظارتی برای کمک به رونق تولید دارید؟

قوانینی سال ها قبل در کشور وضع شده است که نیاز به بازنگری دارند. ما امروز نیاز به چابکی داریم و شاید لازم باشد که دولتمردان در جهت بروز رسانی برخی قوانین و نیز کوتاه کردن زمان بروکراسی دولتی اقداماتی انجام شود .

 

شرکت تحفه در سال‌های اخیر حضور فعال در نمایشگاه صنایع غذایی داشته است، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی و بین المللی چه کمکی به شرکت‌ها می کند؟

شرکت تحفه در سال یک هزار و سیصد و نود و هشت به شکلی بسیار چشمگیر در نمایشگاه بین الملی اگروفود تهران مشارکت نمود که این نماشگاه زمینه ساز ارتباطاتی سازنده و موثر با بسیاری از شرکت های پخش شد. اما در سال نود و نه به دلیل پاندمی ویروس کرونا با هدف حفظ سلامت جامعه و نیز پیشگیری از خطرات تهدید کننده  منابع انسانی از حضور در نمایشگاه ها صرف نظر کرد.

 

نقش رسانه های تخصصی را در حمایت از صنایع غذایی چگونه ارزیابی می کنید؟

ما هر روزه با سوالات بسیاری از سوی مصرف کنتدگان مواجهیم که به طور مثال دلیل افزایش قیمت کنسرو ماهی تون چیست ؟ تون ماهی خوب چه رنگی دارد ؟

ایا مصرف ماهی با تخم مرغ برای سلامتی مضر است ؟ ایا کنسروهای ماهی تون دارای مواد نگهدارنده هستند ؟

پاسخ به این سوالات به طور تخصصی بهتر است از رسانه های تخصصی انجام شود تا جامعه مصرف کننده بتواند انتخاب های بهتری انجام دهد و سلامت جامعه با تکیه بر این زیر ساخت ها تضمین شود.

 

گاهاً در فضای مجازی هجمه‌های زیادی به صنایع غذایی شده که بسیاری از آنها به دور از واقعیت بوده برای جلوگیری از این حرکت‌ها و اعتماد مردم به صنایع غذایی چه پیشنهاداتی دارید.

فضای مجازی یک بستر اطلاع رسانی بسیار ارزشمند است اما گاهی می تواند به همان میزان که نتایج مثبت برای جامعه دارد مخرب هم باشد . گاهی اطلاعات غلط و اخباری بی پایه و اساس در فضای مجازی منتشر و دست به دست میشود که فاقد منبع و اعتبار علمی می باشند در اینجا رسالت مهمی به دوش رسانه های تخصصی مواد غذایی است. اصحاب رسانه موظفند در این مواقع با انتشار اطلاعات غیر تجاری و علمی به جامعه کمک نمایند .

به طور مثال ما در بحث کنسرو ماهی به شدت با این مسئله برخورد داشتیم. برخی اعلام می کنند که در داخل این کنسروها مواد نگهدارنده استفاده می شود در صورتیکه در کنسرو ماهی هیچگونه مواد نگهدارنده وجود ندارد و مدت ماندگاری طولانی آن به خاطر فرآیند استریلی است که در تولید انجام می شود. اگر رسانه های تخصصی در این حوزه ورود کنند می توانند اطلاعات درست را به مردم منتقل کنند.

 

مشتریان یکی از حامیان اصلی شرکت‌ها می باشند برای اعتمادسازی و حفظ آنها چه دغدغه ای دارید؟

ما در گروه غذایی تحفه تلاش کرده ایم که کانال های ارتباطی موثری جهت ارتباط با جامعه مصرف کننده محصولاتمان داشته باشیم . ما در صفحه رسمی اینستاگرام تحفه پاسخگوی همه پیشنهادات و انتقادات هستیم . همچنین در وب سایت تحفه به نشانی www.tohfefood.com فرم صدای مشتری تعبیه شده است که کلیه کامنت های درج شده در ان بررسی میشوند . همچنین ما تیمی را اموزش داده ایم که به کلیه تماس های دریافت شده از بخش تماس با ما و نیز شماره های درج شده روی قوطی ها پاسخگو خواهتد بود. از این ها مهمتر در تحفه تلاش می شود که بهترین ها با هم کار کنند از این رو ما در انتخاب شرکت های پخش و توزیع بسیار دقیق عمل میکنیم و در سی و یک استان با بهترین ها و معتبرترین ها همکاری می نماییم.

 

و سخن پایانی …

مردم عزیز ایران

ما باور داریم که می توانیم. اعتقاد داریم می توانیم سخت ترین و مشکل ترین مسائل را حل کنیم و پشت سر بگذاریم. قطعاً حمایت و باور شما برای ما ارزش دارد. افتخار ماست که بتوانیم خدمتی کنیم.

 

توجه بازدیدکنندگان عزیز را به تماشای ویدیوی زیر در ارتباط با مصاحبه اگروفودنیوز با رئیس هیئت مدیره گروه تحفه جلب می کنیم.

 

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.