اهم اخبار

بزرگترین مرکز ذخیره گندم شرق کشور تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: سیلوی ۱۰۰ هزار تنی گرمسار به عنوان شرق کشور، سیلوی راهبردی تخلیه و نگهداری گندم و پشتیبان پایتخت است.

به گزارش ایلنا، یزدان سیف در بازدید از سیلوی ۱۰۰هزار تنی گرمسار افزود: بهره‌برداری از این سیلو نقش مهمی در رفع بخش بزرگی از مشکلات منطقه‌ای و کشور دارد و نیازهای ضروری ذخیره‌سازی گندم به عنوان محصول راهبردی در کشور را محقق می کند.

وی ادامه داد: سیلوی ۱۰۰ هزار تنی در شهرستان گرمسار به عنوان بزرگترین سیلوی شرق کشور و پشتیبان پایتخت در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار احداث شده است و براساس برآوردهای انجام شده انتظار می‌رود تا پایان امسال به بهره برداری برسد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تکمیل و آغاز بهره‌برداری از سیلوی ۱۰۰ هزار تنی گرمسار نیازمند حمایت و نگاه ویژه پیمانکاران، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و دستگاه‌های اجرایی است.

در حال حاضر سیلوی ۱۰۰ هزار تنی گرمسار پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد دارد و سازه سیلو ساخته شده و تجهیزات سیلو به محل منتقل شده و در مرحله نصب قرار دارد.

این سیلو با تامین اعتبار از سوی بانک توسعه اسلامی و دولت در مراحل پایانی ساخت است و طبق قرار داد، ۸۹.۲ درصد اعتبارات مورد نیاز از سوی بانک و ۱۰.۸ درصد از سوی دولت تامین می‌شود.

بانک توسعه اسلامی ۱۸.۹۶ میلیون یورو و دولت ۱۹۰ میلیارد ریال برای ساخت سیلوی ۱۰۰ هزار تنی در گرمسار سرمایه‌گذاری کرده است.

سیلوی ۱۰۰ هزار تنی گرمسار دارای چهار خوشه و کندوهای ۹ عددی به هم چسبیده است و در مجموع این سیلو ۳۶ کندو به ارتفاع حدود ۴۵ متر و قطر ۱۱ متر دارد و اکنون برخی امکانات زیربنایی این طرح مانند آب ، برق و همچنین پنج خط تلفن در دست بهره برداری است. گرمسار غربی ترین شهرستان استان سمنان، پنج هزار و ۱۸۲ کیلومتر مربع وسعت و بیش از ۷۰ هزار نفر جمعیت دارد.

سرویس خبری: کشاورزی

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *