اهم اخبار

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران: ۳.۳ میلیون دام مازاد ایران در راه صادرات به کشورهای همسایه

بدون دیدگاه

ارسلان قاسمی با اشاره به تولید سالانه حدود ۹۰۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور گفت: بیش از ۳ میلیون رأس دام سبک و حدود ۳۰۰ هزار رأس دام سنگین مازاد داریم که درحال برنامه ریزی برای صادرات هستیم.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی در اتاق تعاون ایران به رادیو اقتصاد گفت: نگرانی برای تأمین گوشت قرمز برای بازار داخل وجود ندارد. 

وی افزود: براساس آماری که وجود دارد سالانه حدود ۹۰۰ هزار تن گوشت قرمز نیاز داریم برای مصرف داخلی که تقریباً در سالجاری و سال  گذشته تحقیقاً تمام آن توسط تولید داخل انجام شده است.

قاسمی گفت: بیش از ۳ میلیون رأس دام سبک و حدود ۳۰۰ هزار رأس دام سنگین را مازاد داریم که درحال برنامه ریزی برای صادرات هستند که وزارت جهاد کشاورزی دنبال این قضیه است و صادرکننده‌ها هم دنبال بازاریابی مناسب هستند.

به گفته وی، دام مازاد ناشی از چند دلیل است یکی تولید است و دیگری خشکسالی و بعدی بحث کاهش مصرف گوشت قرمز به دلیل شرایط اقتصادی بوده و در مجموع ما یک مقداردام مازاد داریم و بایستی فکر صادرات باشیم که دام را هم نمی‌شود نگه داشت.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران افزود: نیاز بازار تأمین می‌شود ولی دام مازاد داریم که باید فکری برای صادرات آن کنیم که چرخه اقتصادی دامپروری بتواند به حقیقت خودش  ادامه دهد.

وی همچنین گفت: در سالجاری و سال گذشته نیاز به واردات نداشتیم، چون تولید داشتیم. وقتی که می‌گویم دام مازاد داریم معنایش این است که بازار داخل را تأمین کرده ایم و نگرانی برای تأمین گوشت قرمز برای بازار داخل وجود ندارد.

قاسمی افزود: کشور‌های حاشیه خلیج فارس بخصوص کشور‌های پیرامون دنبال این هستند که دام به این‌ها صادر کنیم، از نظر کیفیت و مزه و قیمت نسبت به بازار‌های جهانی در شرایط مناسب تری به سر می‌بریم.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

منبع: رادیو اقتصاد

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *