اهم اخبار

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نوبر سبز: آیا امروز دلایل ادغام وزارت صمت حل شده است که بحث تفکیک مجدد آن مطرح است؟

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

یک فعال صنایع غذایی می‌گوید: همان اندازه که در طرح ادغام تفکر علمی و کارشناسی انجام نگرفته بود، در طرح تفکیک هم این مشکل با تکانه‌های شدیدتر بروز خواهد کرد.

مهدی حداد در گفتگو با پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی«اگروفودنیوز»در خصوص لزوم تفکیک بخش بازرگانی از وزارت صمت گفت: مشکل اساسی در ادغام یا تفکیک یک یا دو وزارتخانه نیست، بلکه در بزرگ بودن بدنه دولت و دیوان سالاری دولتی است و با تفکیک دو وزرات اتفاق خاصی صورت نخواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت نوبر سبز افزود: با اجرای این طرح در سال‌های اول نوعی سردر گمی در کارکنان و وظایف و تقسیم کارها اتفاق خواهد افتاد، مسئله‌ای که در زمان ادغام دو وزارت عدم پاسخگویی به مراجعین را به همراه داشت. لذا کارایی هر دو وزارتخانه بسیار تشدید خواهد شد.

این تولیدکننده و کارآفرین صنایع غذایی در ادامه بیان داشت: عدم مفید بودن تفکیک از این نگاه هم قابل بررسی است که در زمان ادغام هم متولیان امر دلایلی از جمله چابک و کوچک شدن بدنه این دو وزارت و استفاده بهینه از امکانات و زیرساخت‌ها و یا هر دلیل دیگر را مطرح کرده بودند، سئوال اینجاست که آیا دلایل ادغام امروز دیگر حل شده اند و یا دیگر اهمیتی ندارند؟

وی ادامه داد: لذا باید ارزیابی درست و کارشناسی از زمان ادغام انجام بگیرد تا دوباره مشکلات قبلی بروز نکند.

حداد افزود: به نظر می‌رسد مشکل اساسی در نگرش کلی به وظایف این وزارتخانه‌ها و تصدی گری دولتی و ساختار اجرایی کشور معطوف می‌شود که با ادغام و یا تفکیک مشکل حل نخواهد شد و لزوم بازنگری و باز مهندسی فرایندهای اجرایی کشور که در این وزارتخانه‌ها انجام می‌پذیرد نیاز است و تا این مهم صورت نگرفته هر اقدامی شکست سیاست گذار را در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: در بیان این باز مهندسی این نکته را هم باید اشاره کرد که این مشکل در سایر وزارتخانه هم کم اهمیت نخواهد بود. به عنوان مثال در تخصیص، مصرف و نظارت بر مسئله کلیدی آب در کشور که وزارت نیرو تصدی گری این حوزه را دارد ولی ذینفعان اصلی در وزارتخانه‌های دیگر وجود دارند و تقریبا طرح‌های اجرایی در ساماندهی آب کشور از احداث سد و یا تخصیص آب بطور کلی حل مسئله آب امروز حل شده تلقی می‌گردد؟

مدیرعامل شرکت نوبر سبز  با اشاره  به مسایل اجرایی دیگری مانند قانون انتزاع  که فعالیت‌های کشاورزی را از بدنه وزارت صمت  به جهاد کشاورزی انتقال نمود، گفت: تکلیف وظایف و مسولیتها در بحث تفکیک نیز مورد سئوال است.

وی در پایان گفت: به نظر می‌رسد همان اندازه که احتمالا در طرح ادغام تفکر علمی و کارشناسی انجام نگرفته بود در طرح تفکیک هم این مشکل با تکانه‌های شدیدتر بروز خواهد کرد. چاره در این است که چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.