اهم اخبار

نایب رئیس شورای ملی زعفران: نیازی به خرید توافقی زعفران نیست

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

غلامرضا میری گفت: نیازی به ورود سازمان تعاون روستایی برای بحث خرید توافقی زعفران نیست.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: با توجه به کاهش عرضه و افزایش قیمت خرید زعفران نسبت به ابتدای فصل برداشت، نیازی به ورود سازمان تعاون روستایی برای بحث خرید توافقی نیست.

میری گفت: قیمت کنونی هر کیلو زعفران دسته ۵۵ تا ۵۶ میلیون تومان، پوشال ۷۰ تا ۷۱ میلیون تومان، سرگل ۷۳ تا ۷۵ میلیون تومان و نگین ۷۴ تا ۸۲ میلیون تومان است.

به گفته او، با توجه به کاهش عرضه ناشی از افت تولید و نگهداری زعفران توسط کشاورزان و دلالان در انبارها پیش بینی می شود که قیمت زعفران در ایام پایانی سال بدنبال ازدیاد تقاضا در بازار افزایش یابد.

میری از روند کاهشی صادرات زعفران خبر داد و گفت: با توجه به مشکلات بازگشت ارز و موانع پیش روی صادرکنندگان پیش بینی می شود که صادرات زعفران به ۲۸۶ تن سال قبل نرسد.

نایب رئیس شورای ملی زعفران از افزایش ۲ برابری قیمت زعفران نسبت به ابتدای فصل برداشت خبر داد و گفت: بنابر آمار قیمت هر کیلو زعفران نگین نسبت به ابتدای فصل برداشت ۲ برابر و دیگر ارقام ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است.

او با بیان اینکه نیازی به خرید توافقی زعفران نیست، گفت: در مواقعی که سازمان تعاون روستایی به امر خرید توافقی زعفران ورود می کرد، عرضه زعفران زیاد بود و با خرید توافقی بدنبال تعدیل قیمت و جلوگیری از زیان کشاورزان بودند، اما در شرایط فعلی که عرضه کاهشی است، نیازی به ورود وزارت جهاد نیست و به عبارتی در شرایط فعلی عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت در بازار است.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *