اهم اخبار

هر ایرانی چقدر زعفران مصرف می کند؟

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

عضو شورای ملی زعفران گفت: بنابر آمار، ایران بالاترین سرانه مصرف زعفران را در دنیا به خود اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ علی حسینی عضو شورای ملی زعفران درباره آخرین تحولات بازار زعفران اظهار کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو زعفران دسته ۸ میلیون تومان و زعفران سوپر نگین ۱۶ میلیون تومان است.

او عرضه هر مثقال زعفران با نرخ ۱۰۰ و ۱۲۰ هزار تومان را گرانفروشی دانست و افزود: با توجه به قیمت انواع زعفران، حداقل قیمت هر مثقال زعفران ۵۰ هزار تومان و حداکثر ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان است.

حسینی با اشاره به اینکه ایران بیشترین آمار سرانه مصرف در دنیا را دارد، بیان کرد: بنابر آمار، ایران با یک گرم بالاترین سرانه مصرف را به خود اختصاص داده است و با افزایش قیمت در بازار داخل، سرانه مصرف به نیم گرم هم می رسد.

عضو شورای ملی زعفران با اشاره به برداشت نوبرانه زعفران از نیمه نخست مهر گفت: از اوایل آبان برداشت زعفران به پیک خود می رسد و تا پایان فصل برداشت نمی توان درصدی از کاهش تولید ناشی از شرایط خشکسالی و کم بارشی را اعلام کرد؛ چرا که هیچ گاه یک کشاورز یا مزرعه دار را نمی توان ملاک ۱۲۰ هزار هکتار زعفران کاری قرار داد، هر چند کاهش بارش تا حدودی در افت تولید اثر گذار بوده است.

او ادامه داد: با وجود آنکه کشت زعفران دیم نیست که تنها با آب باران کشت شود و همواره در طول زمستان از قنوات و چاه به فاصله زمانی ۱۵ روز یک بار آبیاری می شود چرا که زعفران محصولی نیست که به طور دیم کشت شود و کشاورز منتظر بارش باران باشد.

این مقام مسئول با اشاره اینکه بارش های اواخر زمستان و اوایل بهار تاثیر خوبی در پیاز زعفران و گل دهی محصول دارد، بیان کرد: بر این اساس اظهار نظر دقیقی راجع به افت تولید محصول نمی توان داشت.

به گفته حسینی، علی رغم ادعای بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران در دنیا، اما مدیریت درستی در امر تولید و صادرات نداریم. آنچه مسلم است آینده قیمت به شتاب و روند صادرات و شرایط بازار داخل بستگی دارد.

او در پایان با تاکید بر حمایت همه جانبه از کشاورزان تصریح کرد: در وهله نخست حمایت ۱۰۰ درصدی از کشاورزان باید داشته باشیم که پشتوانه تولید و صادرات محسوب می شود، اما متاسفانه تمرکز بر حمایت از تجار است تا آنها با استفاده از تسهیلات بانکی، زعفران بیشتری بخرند، در حالی که زحمت یک ساله کشاورز برای تولید ملاک‌ نیست که این امر نشان می دهد، حمایت از کشاورز در حد شعار است.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *